شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   01:23:48
گزارش ها
12:201396/12/19 شنبه
در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز عنوان شد؛
تداوم زندگی با حفاظت از محیط زیست

دیرزمانی است که متوجه شده‌ایم ما انسان‌ها چه نقش مهم و اساسی در حفظ محیط زیست و به اصطلاح، محیط پیرامونی خود داشته و به تکاپو افتاده‌ایم تا این نقش را هرچه پررنگ‌تر برای بهبود و پاکی این محیط ایفا کنیم تا شاید ذره‌ای از تعهدات خود به نسل آتی این کره خاکی را ادا کرده باشیم.
هم از این روست که چندین سال است انجمن‌های حامی محیط زیست در بسیاری از کشورهای جهان تشکیل شده و تمامی هم و غم خود را برای حفظ این نعمت‌های پاک الهی گذاشته و حتی طی چند سال اخیر، گام‌های بیشتری در این راستا برداشته و صنایع و خدمات را نیز به «سبز بودن» دعوت می‌کنند.
بر اساس نظریه جهان‌وطنی، ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در همین ارتباط، انجمن‌های فعال بسیاری در حمایت از محیط زیست تشکیل و همایش‌هایی نیز دراین باره برگزار شده که به عنوان نمونه، می‌توان از نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز نام برد که در سی‌ام بهمن ماه سال جاری و در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست با حضور برگزیدگان واحدهای صنعتی و خدماتی سبز کشور برگزار شد.
یکی از شرکت‌هایی که بخش بسیاری از فعالیت شرکت‌های تابعه آن با محیط زیست ارتباط تنگاتنگی دارد، شرکت ملی گاز ایران است که به جد در پی هرچه بهترشدن فعالیت‌های خود در راستای حفظ محیط زیست است که این امر به خوبی در این همایش خود را نشان داد؛ به گونه‌ای که 15 شرکت این مجموعه موفق به دریافت لوح‌های مختلفی در این حوزه شدند.
گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این همایش را با هم پی می‌گیریم.
******************************************
حرکت در جهت توسعه سبز؛ یک اجبار
امروزه حرکت در جهت توسعه سبز، یک انتخاب نیست، یک اجبار است و ما باید بتوانیم در این جهت حرکت کنیم.
محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نخستین سخنران این مراسم بود که با بیان این مطلب، اظهار داشت: توسعه صنعتی باید بر پایه عقل، منطق، علم و فناوری روز دنیا باشد و امیدوارم صاحب‌نظران و فعالان صنعتی و محیط زیست، همکاری‌های لازم را در این خصوص، با یکدیگر داشته باشند.
وی در ادامه افزود: توسعه، گسترش و پایداری تولید بدون توجه به مسایل زیست‌محیطی غیرممکن و توجه به این مساله در ایران و جهان، بسیار حائز اهمیت است.
به گفته شریعتمداری، جایگاه اقتصاد سبز و توسعه سبز امروز در محیط بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست و شرایط محیطی در صنایع نیز در حال تغییر است و باید در فضای صنعتی و گسترش آن، به ملاحظات زیست‌محیطی توجه ویژه‌ای داشت.
وی ابراز امیدواری کرد، با همکاری صاحب نظران زیست ‌محیطی، صنعتی و فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تا پایان سال، استراتژی توسعه صنعتی، بر پایه آمایش سرزمینی و ملاحظات زیست محیطی تدوین شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امروز اهمیت اقتصاد سبز در توسعه صنعتی و معدنی و توسعه پایدار بر کسی پوشیده نیست، افزود: شرایط محیطی حاکم بر صنایع در حال تغییر است و بایستی با برنامه ریزی دقیق و اهتمام جدی، در این زمینه اقدام شود.
شریعتمداری، بر لزوم مکان‌یابی مناسب صنایع بر پایه ملاحظات سبز تاکید کرد و افزود: در نظر داشتن قوانین بازیافت و شیوه‌های کاهش مصرف انرژی در محیط‌های کسب و کار صنعتی از مهمترین توصیه ها در این زمینه است تا به مشکلات زیست‌ محیطی بعدی مبتلا نشویم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه کلان‌شهرهای کشور مکان مناسبی برای زندگی مردم نیستند، افزود: در سایر نقاط کشور که با آلایندگی های کمتری مواجه ایم نیز، شاهد بی توجهی در انتقال تاسیسات آب‌بر در مناطق خشک و نیز انتقال فعالیت‌ها در مکان ها با محدودیت‌های تأمین برق و گاز هستیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کاهش شدت انرژی در فعالیت‌های صنعتی، کاهش استفاده از منابع طبیعی در این فعالیت ها، کاهش آلایندگی ها برپایه استفاده از فناوری های نوین، هوشمندسازی تولید و توزیع در کشور و بکارگیری اینترنت اشیاء باید در دستور کار توسعه صنعتی قرار گیرد.
وی افزود: امروز مصرف سرانه انرژی کشور 2 برابر متوسط جهانی و بیش از سه تن معادل نفت خام است.
شریعتمداری در پایان، سرانه بالای انتشار دی اکسید کربن به میزان ۶۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی را ازجمله مشکلات صنعتی کشور دانست و افزود: حرکت در مسیر توسعه سبز یک اجبار و نه یک انتخاب است؛ چراکه جهان هر روز در حال فاصله گرفتن از اقتصاد کربن محور است.

دولت به‌تنهایی قادر به مبارزه با آلودگی نیست
محیط زیست کشور وضعیت مناسبی ندارد و هم‌اکنون، به لحاظ بارشی، در بدترین شرایط ۵۰ سال گذشته، هستیم و اگر مردم برای حفظ محیط زیست تلاش نکنند، دولت تنها قادر به انجام این امر و مبارزه با آلودگی نیست.
عیسی کلانتری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست دومین سخنران این مراسم بود که با این مقدمه و با بیان این که امروزه ۸۰ درصد آلاینده‌ها، مربوط به وسایل نقلیه است، افزود: اگر سوخت‌های غیرفسیلی نیز به مرور وارد صنعت سبز نشود، ما هوای پاک نخواهیم داشت، ضمن آن که موضوع مهم «توسعه» در سایه حفظ محیط زیست، معنا پیدا می‌کند.
وی همچنین اظهار امیدواری کرد که صنعت و محیط‌زیست کشور به‌گونه‌ای به تعامل برسند که ناچار به تعطیلی هیچ صنعتی به دلیل ایجاد آلایندگی نباشیم.
کلانتری وضعیت محیط‌زیست کشور را حرکت بر لبه تیغ توصیف کرد و گفت: «در پنج ماه اخیر مجبور شدیم به دلیل بروز آلودگی هوا بیش از ۱۰ روز مدارس تهران و برخی کلانشهرها را تعطیل کنیم. علاوه بر آن بر اساس آمارهای موجود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هر ساله بیش از ۲۵ هزار نفر در کشور به دلیل آلودگی هوا فوت می‌کنند.»
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر وضعیت بیمار و نامناسب محیط‌زیست کشور از مردم خواست تا دولت و سازمان محیط‌زیست را در احیابخشی شرایط موجود تنها نگذارند و برای بهبود وضعیت محیط‌زیست کشور تلاش کنند. کلانتری تحقق اهداف دولت دوازدهم را بدون همراهی و کمک مردم غیرممکن دانست و بر حضور آن‌ها در صحنه تاکید کرد.
طبق اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، در شرایط کنونی صنایع خودرو، پتروشیمی و نفت، مهم‌ترین بخش آلایندگی کشور را تشکیل می‌دهند و برآوردها حاکی از آن است که 80 درصد منشا آلایندگی کلانشهرهای کشور را منابع متحرک تشکیل می‌دهند.
کلانتری اظهار امیدواری کرد که تا پایان دولت دوازدهم در حوزه صنایع خودرو، پتروشیمی و نفت نیز صنعت سبز داشته باشیم، چراکه تنها از این طریق می‌توانیم به هوای پاک در کلانشهرهای‌مان دست پیدا کنیم.

صنعت گاز ذاتاً دوستدار محیط زیست است
صنعت گاز ذاتاً دوستدار محیط زیست است و این مهم خود را در عرصه رقابت با دیگر شرکت‌هایی که در راستای حفاظت از محیط زیست فعالیت می‌کنند، به‌خوبی نشان می‌دهد؛ به‌طوری که در این همایش، 15 شرکت زیر مجموعه آن مفتخر به کسب عنوان واحد صنعتی و یا خدماتی سبز شدند.
پس از اتمام مراسم، محمدرضا یوسفی‌پور، رییس HSE شرکت ملی گاز ایران در گفت‌وگویی کوتاه درخصوص این رخداد مهم، گفت: از میان شرکت‌های حایز دریافت لوح، 43 شرکت تابعه وزارت نفت حضور داشتند که در این میان، 15 شرکت از صنعت گاز معادل (35 درصد) عناوین مختلف را به خود اختصاص دادندکه به شرح ذیل است:
- واحد خدماتی برگزیده سبز (زرین)؛ منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران (استان فارس)
- واحدهای خدماتی سبز (سیمین)؛ شرکت‌های گاز استانی ایلام، بوشهر، تهران، فارس، کردستان، چهارمحال و بختیاری، یزد، منطقه ۷ عملیات انتقال گاز ایران
- واحدهای خدماتی قابل تقدیر؛ شرکت‌های گاز استانی اصفهان، آذربایجان شرقی و منطقه ۴ عملیات انتقال گاز ایران
- واحد صنعتی سبز (سیمین)؛ پالایشگاه پارسیان و پالایشگاه شهید هاشمی نژاد
- واحد صنعتی قابل تقدیر؛ پالایشگاه سرخون و قشم
این مقام مسئول تصریح کرد: امیدوارم این حرکتی که در شرکت ملی گاز صورت گرفته تداوم داشته باشد و شاهد افزایش شرکت های سبز بیشتری از این مجموعه خدمت رسان باشیم.

ایجاد نگرش زیست محیطی در محیط کار
سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، دومین مصاحبه‌شونده‌ای بود که در این همایش، پاسخگوی پرسش‌های ما شد.
وی ضمن ابراز خرسندی از دریافت لوح‌های گوناگون از سوی مناطق 4،7و 5 عملیات انتقال گاز، هدف از برگزاری این همایش را ایجاد نگرش زیست محیطی در بین واحدهایی که بر اساس معیارهای زیست محیطی باید کار انجام دهند، شامل مدیریت و کنترل آلاینده‌ها، رفع و دفن اصولی و بهداشتی زباله، مدیریت بازیافت مواد زائد، ایجاد و توسعه فضای سبز، مصرف بهینه حامل‌های انرژی و افزایش بهره وری در مصرف انرژی، استقرار دفتر محیط زیست و یا دارای واحدHSE ، اخذ گواهی نامه استقرار سیستم مدیریتی زیست محیطی 14001 ISO هستند، عنوان کرد.
توکلی، در ادامه ارتقای سطح دانش و فرهنگ زیست محیطی مدیران و کارکنان سازمان، ایجاد نوآوری های زیست محیطی و خدمات فراگیر، ایجاد رقابت جدی و سازنده میان واحدهای خدماتی کشور در به کار گیری اصول حفظ محیط زیست در جریان ارایه خدمات، برقراری ارتباط سازنده بین سازمان حفاظت محیط زیست و بخش خدمات، ایجاد فضا برای تبادل تجربیات و دستاوردهای زیست محیطی واحدهای خدماتی با یکدیگر، تشویق و قدردانی از مدیران واحدهای خدماتی در راستای کاهش و جلوگیری از صدمات زیست محیطی را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد.
وی با اشاره به حضور درخشان شرکت انتقال گاز ایران در همایش ملی صنعت و خدمات سبز گفت: برای نخستین بار با این سطح و این تعداد در راستای اهداف عنوان شده در چنین همایشی حضور یافتیم و شرکت انتقال گاز ایران در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز کشور در سال 1396، با افتخار موفق به دریافت دو تندیس و یک لوح شد.
توکلی افزود: تندیس زرین این همایش به منطقه 5 عملیات انتقال گاز ایران، تندیس سیمین به منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران به عنوان واحدهای خدماتی برگزیده سبز و لوح تقدیر به منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران به عنوان واحد خدماتی سبز تعلق گرفت.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: شرکت انتقال گاز ایران با چشم‌انداز شرکتی سرآمد در تراز جهانی در افق 1404 با انجام مأموریت انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره‌ور گاز طبیعی و با اتکا به ارزش‌های سازمانی خود شامل قانون‌مداری، تعالی‌جویی، تعهد به ملت و صنعت گاز کشور، چابکی در پاسخگویی به ذی‌نفعان، اعتمادسازی و درستکاری، خلاقیت و نوآوری قدم نهاده و متعهد به استقرار و اجرای سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری سازمان خود است.

پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد؛ صنعتی سبز در کشور
ایرج اجلالی رئیس حفاظت محیط زیست شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد نیز در گفت‌وگویی صمیمی، کسب موفقیت این مجتمع گازی و دریافت لوح صنعت سبز کشور در سال 95 را تبریک گفت و افزود: این مجتمع با اجرای طرح های متعدد و رعایت الزامات زیست محیطی، برای پنجمین سال موفق به اخذ لوح صنعت سبز و تندیس سیمین کشور از سوی سازمان محیط زیست شد.
وی در ادامه به اقدامات این مجتمع گازی در حوزه محیط زیست اشاره کرد و بیان داشت: اجرای پروژه های متعدد زیست محیطی از قبیل بازیابی گازهای ارسالی به مشعل، کاهش حداکثری پساب های خروجی، برنامه ریزی جهت جایگزینی انرژی های پاک، ایجاد بیش از 60 هکتار فضای سبز از دیگر اقدات مهم در این زمینه محسوب می‌شود.
این مقام مسئول در ادامه به دیگر اقدامات پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد اشاره کرد و گفت: کنترل مناسب آلاینده‌ها، مدیریت و بازیافت پسماندها و ایجاد نوآوری های زیست محیطی، مصرف بهینه و افزایش بهره وری حامل های انرژی، استقرار سیستم های پایش لحظه ای، از جمله اهداف زیست محیطی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد است.

تندیس سیمین خدمات سبز برای دومین سال متوالی
سیامک حیدری مدیرعامل شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری یکی دیگر از دریافت‌کنندگان جوایز بود که با خوشنودی به پرسش‌های ما پاسخ داد.
وی ضمن ابراز خرسندی از دریافت تندیس خدمات سبز، با بیان این که ارزیابی فوق براساس شاخص‌های مدیریت پسماند و پساب، کنترل آلودگی هوا و صوت، اقدامات آموزش جامع همگانی محیط زیست و عملکرد زیست محیطی واحدها، ایجاد فضای سبز، اشاعه فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی، کسب گواهینامه ایزو 14000 و ... از سوی سازمان محیط زیست و از بین کلیه واحدهای خدماتی و صنعتی سطح کشور صورت گرفته، گفت: شرکت گاز استان با انجام فعالیت‌های مستمر در زمینه اشاعه فرهنگ زیست‌محیطی، ارسال گزارشات خوداظهاری در بازه‌های زمانی مشخص، مدیریت پسماندهای تولیدی مطابق با قانون مدیریت پسماند، اخد مجوزهای انجام مطالعات زیست محیطی قبل از مرحله اجرا و خرید تجهیزات سبز و ... ، موفق به کسب این افتخار شده است.
این مقام مسئول با بیان این که رابطه بین توسعه و محیط زیست دوطرفه بوده و غفلت از محیط زیست اهداف توسعه را تضعیف خواهد کرد، گفت: محیط زیست متعلق به همه نسل‌هاست و کوتاهی ما در حفاظت از این میراث گرانبها، ضربه جبران ناپذیری به نسل های آینده وارد خواهد کرد، بنابراین مسئولیت خطیر و سنگینی در قبال نسل‌های آینده در این زمینه برعهده ما گذاشته شده و همه وظیفه داریم در حفظ این میراث گرانبها کوشا باشیم .
وی در پایان عنوان کرد: این شرکت در سال های 85، 91، 93 و همچنین سال 94 نیز به عنوان برگزیده سبز انتخاب شده است.
شرکت پالایش گاز پارسیان؛ صنعت سبز استان فارس
فرشید ابدالی دهدزی، مدیرعامل پالایشگاه پارسیان نیز با خوشرویی در پاسخ به پرسش ما در این زمینه، اظهار کرد: ما در راستای خوداظهاری و همکاری‌های متقابلی که با اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس داشته ایم، چندین سال است که این مهم را در پالایشگاه انجام می‌دهیم.
وی در ادامه افزود: تازه‌ترین اقدام ما در این زمینه، نصب ایستگاه آنلاین اندازه‌گیری آلاینده‌ها، نصب سیستم پسابRO ، دفع پسماندها و زباله‌ها با همکاری شهرداری، گسترش فضای سبز و آبیاری آن به روش قطره‌ای، همکاری با ادارات محیط زیست در ترویج فرهنگ هوای پاک، زمین پاک، برگزاری سمینارها و نمایشگاه زیست محیطی و خرید کالاهای مورد نیازی که با محیط زیست سازگاری دارند، بوده که امیدواریم با این کارها و اقدامات، در راستای هرچه بهتر حفظ محیط زیست گام برداریم.
به گفته ابدالی، شرکت پالایش گاز پارسیان سال گذشته هم جزو صنایع سبز در استان فارس بوده است.

احداث تصفیه‌خانه‌های صنعتی؛ گامی نو به سمت کاهش آلایندگی
امین عبادی، مدیر منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران آخرین نفری بود که حاضر به گفت‌وگو با ما شد و در زمینه اقدامات انجام‌شده در این زمینه، اظهار داشت: احداث تصفیه‌خانه فاضلاب تأسیسات فامنین در راستای ساخت و احداث مرکز نگهداری موقت پسماند صنعتی بوده که موفق به انجام این مهم شده‌ایم و برای سال بعد نیز، افزایش تعداد تصفیه‌خانه‌ها برای سایر تأسیسات و پروژه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را در دست اقدام داریم.
گفتنی است همایش ملی صنعت و خدمات سبز طبق روال هرساله، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از صاحبان صنایع و شرکت‌های خدماتی پیشرو در عرصه محیط زیست و همچنین نمایندگانی از کشورهای خارجی و نماینده سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل (UNIDO) در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.
لازم به ذکر است، تعداد واحدهای متقاضی جهت رقابت در این همایش، 222 واحد صنعتی و 90 واحد خدماتی و در مجموع 312 واحد بوده که از این تعداد ، 71 واحد صنعتی و 26 واحد خدماتی موفق به دریافت لوح و تندیس همایش شده‌اند.
به بیان دیگر، در جشنواره حاضر، 97 واحد از بین 312 واحد داوطلب به مرحله نهایی رسیده و به افتخار کسب عنوان واحد سبز صنعتی و یا خدماتی نائل آمدند.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
علی‌اصغر یزدانی
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما