شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   01:14:49
گزارش ها
15:211396/12/9 چهارشنبه
خلق ارزش افزوده جدید از منابع گازی کشور؛ هدف اصلی انستیتو فرآورش گاز

گاز طبیعی منبع پاک و مطمئن انرژی برای توسعه پایدار جهانی است، ضمن آن که نمی‌توان از اهمیت گاز در بهبود امنیت انرژی جهان، ثبات بازار گاز، امنیت عرضه و تقاضا نیز غافل شد!
گاز طبیعی در واقع، یکی از پاک‌ترین، امن‌ترین و کارآمدترین شکل‌های انرژی برای مصارف روزمره است و کارشناسان انرژی به دفعات تأکید کرده‌اند استفاده از گاز طبیعی به جای سوخت فسیلی از نظر اقتصادی مقرون به‌صرفه‌تر است و آلاینده‌های کمتری را وارد جو می‌کند. نمونه‌ای از این کارآمدی در بازدهی مضاعف توربین‌های گازی در مقایسه با انواع نفتی آن قابل مشاهده است.
بر همین اساس، مدت‌هاست که وزارت نفت مصمم شده تا برای استفاده بهینه از این منبع انرژی پاک و به منظور توسعه اقتصادی و مولد کشور، روی فناوری‌های کلیدی این حوزه سرمایه‌گذاری کند.
در این راستا با محوریت دانش‌بنیان کردن صنعت نفت،‌ از طریق برنامه‌ریزی نظام صحیح ارتباط صنعت نفت و مراکز پژوهشی – دانشگاهی در حوزه‌های مختلف، 12 انستیتو در صنایع پایین‌دستی نفت تأسیس شده است.
در این میان، افتتاح انستیتوی فرآورش گاز که روز چهارشنبه دوم اسفندماه سال جاری در پژوهشگاه صنعت نفت و با حضور مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و برخی از اعضای هیأت‌مدیره این شرکت، مهندس حبیب الله بیطرف معاون مهندسی،‌ پژوهش و فناوری وزیر نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه، دکتر جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه صورت گرفت، از جمله این انستیتوهاست که پروژه آن با کارفرمایی شرکت ملی گاز ایران به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد و هدف از تأسیس آن، توسعه و تأمین دانش فنی مورد نیاز برای فرآیندها، مواد شیمیایی پرمصرف و خدمات فناورانه صنعت گاز کشور ذکر شده است.
گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این مراسم افتتاحیه را با هم پی می گیریم.
***************************************
بر اساس گزارش های موجود، این انستیتو (فرآورش گاز) در دو فاز اجرا می‌شود. هدف فاز اول که از ابتدای سال 96 آغاز و هم اکنون به پایان رسیده، تهیه و ایجاد زیرساخت‌های لازم، سازوکارهای اجرایی مناسب،‌ تخصیص و تجهیز فضای اداری-آزمایشگاهی و تهیه برنامه جامع اجرایی انستیتو بوده است.
فاز دوم نیز به اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی متناسب با نیاز صنعت گاز کشور تخصیص یافته که در حوزه‌های شیمی،‌ بازیافت گوگرد و گازهای ارسالی به فلر و آلاینده‌ها، فعالیت‌های تحقیقاتی خود را دنبال خواهد کرد.
به گفته متولیان امر، انستیتو فرآورش گاز، انجام پژوهش‌های کاربردی را از طریق شبکه‌سازی تحقیق و پژوهش در کشور پیش خواهد برد. شبکه تحقیق و پژوهش مورد نظر شامل دانشگاه‌های همکار، مراکز پژوهشی داخلی و خارجی و شرکت های مهندسی مشاور داخلی و خارجی می‌شود.
این مراسم که بیشتر همانند افتتاحی رسمی و بدون سخنرانان اصلی برگزار شد، پس از بریدن روبان افتتاحیه، بازدید مدیران از این انستیتو، سوله های مختلف گوگردزدایی، شیرین سازی و دیگر بخش های مختلف را در پی داشت تا آن که خبرنگاران از معاونین وزیر نفت خواستند تا در جمعی دوستانه و صمیمی، پاسخگوی پرسش های آنان هم در زمینه مورد نظر افتتاح و هم در دیگر زمینه ها باشند.
خلق ثروت جدید و ارزش افزوده
انستیتو فرآورش گاز یکی از 12 انستیتویی است که در قالب قراردادهای پژوهشی بخش پایین‌دست صنعت نفت ایجاد می‌شوند و هدف از تأسیس این انستیتوها، به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، توسعه فناوری و کسب دانش فنی در حوزه‌های مختلف بخش پایین‌دست صنعت نفت است.
حبیب‌الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت نخستین معاون وزیری بود که در جمع خبرنگاران با این جمله، سخنان خود را آغاز کرد.
وی در ادامه و با بیان این مطلب، اظهار داشت: این انستیتو ساختار ویژه‌ای دارد، از هیأت علمی و پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده می‌کند و دارای شبکه‌ای از همکاران دانشگاهی داخلی و خارجی و مشاوران ایرانی خواهد بود.
بیطرف با بیان این که مجموعه ظرفیت‌های موجود به کار گرفته می‌شود تا ضمن دستیابی به دانش فنی مورد نیاز در حوزه فرآورش گاز، زنجیره ارزش در این حوزه نیز تکمیل شود، گفت: باید دانش خود را به منظور ابداع برش‌های جدیدی از هیدروکربور و خلق ثروت جدید و ارزش افزوده به کار گیریم.

استفاده حداکثری و درست از منابع خدادادی
وی در ادامه با اشاره به تنوع فرآورده‌های هیدروکربوری در ایران افزود: وظیفه فعلی ما استفاده حداکثری و درست از منابع خدادادی هیدروکربوری و در عین حال زمینه‌سازی برای استفاده نسل‌های بعدی از این منابع است.
معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در ادامه توضیحات خود و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، اظهار داشت: انستیتو فرآورش گاز پژوهشگاه صنعت نفت، پیرو قرارداد پژوهشی امضا شده بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز افتتاح شد، ضمن آن که 12 قرارداد پژوهشی حوزه پایین‎دست صنعت نفت، درست حدود یک سال پیش (نهم اسفندماه) میان سه شرکت اصلی وزارت نفت و 7 دانشگاه و ۲ مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد که در این میان، یکی از قراردادها با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.
بیطرف همچنین در ادامه، توضیح داد: بر همین اساس، نخستین انستیتو در قالب قراردادهای پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت، انستیتو متانول دانشگاه شیراز بود که اردیبهشت ماه امسال به بهره‎برداری رسید و امروز (دوم اسفندماه) نیز انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد.
به گفته بیطرف، این انستیتو در ٢ فاز اجرا می‌شود؛ فاز نخست که امروز به نتیجه رسید با هدف تهیه و ایجاد زیرساخت‌های لازم، سازوکارهای اجرایی مناسب، تخصیص و تجهیز فضای اداری- آزمایشگاهی است و در فاز دوم، اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی مناسب با نیاز گاز کشور در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در این فاز، فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه‌های شیرین‌سازی، بازیافت گوگرد و گازهای ارسالی به مشعل و آلاینده‌ها دنبال می‌شود. انستیتو فرآورش گاز، انجام پژوهش‌های کاربردی را از طریق شبکه‌سازی تحقیق و پژوهش در کشور به پیش می‌برد.
این در حالی است که به گفته بیطرف، 12 قرارداد پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت مشتمل بر چهار قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه‌های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پنج قرارداد بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران با دانشگاه‌های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان و سه قرارداد بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکار دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت می‌شود.

توتال و بانک اطلاعاتی گسترده‌ پیمانکاران و سازندگان ایرانی
در ادامه، بیطرف در پاسخ به پرسشی در خصوص انتقاد برخی سازندگان ایرانی در عدم استفاده توتال از ظرفیت های داخلی در فازهای پارس جنوبی، گفت: در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توتال فرانسه، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ایرانی در بخش پیمانکاران و سازندگان تجهیزات پیش‌بینی شده و بر همین اساس، توتال با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ایرانی در توسعه فاز 11 پارس جنوبی، بانک اطلاعاتی گسترده‌ای از پیمانکاران و سازندگان ایرانی تهیه کرده است.
معاون وزیر نفت در ادامه و با اشاره به انتقاد برخی سازندگان در این زمینه، اظهار داشت: روش به‌کارگیری پیمانکاران و تامین تجهیزات بر مبنای مناقصه است. برخی شرکت‌های لوله‌سازی در ایران در این زمینه ابراز نگرانی کرده‌ و با ما مکاتبه داشته اند اما مشکلی وجود ندارد و وزارت نفت این موضوع را پیگیری می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه سازندگان ایرانی باید هولوگرام معتبر تولید و کیفیت محصول را داشته باشند، افزود: اگر محصولات سازندگان داخلی دارای هولوگرام نباشد، قرار است که گواهی کیفیت محصول خود را از نهاد صدور گواهینامه کیفیت محصول که در انجمن نفت ایران ایجاد شده، تهیه کنند.

مأموریت‌های ویژه انستیتو فرآورش گاز
بیطرف در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره مأموریت ویژه این انستیتو، گفت: تدوین دانش فنی در زمینه‌های مختلف را از مأموریت‌های این انستیتو نام برد و یادآور شد: در این انستیتو تلاش می‌شود تا زنجیره ارزش در بخش هیدروکربور ایران در حوزه گاز ایجاد شود.
معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت با تأکید بر تنوع محصولات در بخش هیدروکربوری گاز و نفت گفت: تنوع محصولات در این حوزه روز به روز در حال افزایش است، از این رو هر چه دانش بشر در این زمینه افزایش یابد، می‌تواند محصولات جدیدی را ابداع کرده و منجر به خلق ثروت شود.
بیطرف بار دیگر با بیان اینکه نسل فعلی در کشور باید از این منابع خدادادی حداکثر استفاده را کند، تأکید کرد: علاوه بر آن، باید زمینه استفاده بیشتر در نسل‌های آتی فراهم شود که این انستیتو گام مهمی را در این زمینه برخواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه این انستیتوهای تحقیقاتی در 12 دانشگاه و پژوهشگاه کشور راه‌اندازی می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر در دانشگاه تهران، شریف و علم و صنعت راه‌اندازی شده است و به تدریج بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.
بیطرف اضافه کرد: معاونت مهندسی و پژوهش وزارت نفت چک‌لیستی را آماده کرده است و برای هر یک از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها که بر اساس این چک‌لیست، زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده باشند، اقدام به برگزاری مراسم افتتاحیه خواهد کرد.

حرکت از کپی‌برداری به نوآوری و خلاقیت
سرانجام با تلاش و پشتکار فراوان، انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی راه‌اندازی شد و ما امروز شاهد افتتاح انستیتو فرآورش گاز در این پژوهشگاه هستیم، ضمن آن که قرار است انستیتوهایی نیز در دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز کنند.
مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، دومین معاون وزیری بود که در حلقه خبرنگاران مشتاق قرار گرفت و چنین آغاز سخن کرد و ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه‌های امضا شده، همکاری با دانشگاه تهران در زمینه فناوری «مینی ال‌ان‌جی» و همکاری با دانشگاه علم و صنعت در زمینه توربین‌ها و اندازه‌گیری هوشمند گاز با استفاده از رویکردهایی از جمله اینترنت اشیا صورت خواهد گرفت.
وی در ادامه با بیان اینکه شرکت ملی گاز، 50 سال نخست فعالیت‌های خود شامل افزایش تولید و گازرسانی حداکثری به شبکه خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها را پشت سر گذاشته است، افزود: در 50 سال نخست توانستیم ایجاد شبکه‌های گازرسانی در سطح کشور را به پایان برسانیم، به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از 1200 شهر به این شبکه متصل شده‌اند و اکنون در 50 سال دوم، این شرکت در راستای تأمین گاز داخل و جایگزینی گاز به جای سوخت‌های میان تقطیر و نیز حرکت به سمت افزایش کیفیت عملکرد، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و استفاده از روش‌های بهینه‌تر صرفه‌جویی گام برمی‌دارد.
به گفته مهندس عراقی، بر این اساس، یکی از اهداف این شرکت، حرکت از کمیت به سوی کیفیت و از کپی‌برداری به نوآوری و خلاقیت است که باید در این راستا نیز اقدام شود.
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به فرآورده‌های این حوزه‌ با ارزش افزوده بسیار، اظهار کرد: در پالایشگاه‌ها،‌ فرآورده‌های بسیاری به دست می‌آید که می‌تواند با کیفیت بسیار بالاتر و با ارزش افزوده بیشتر تولید شده و مورد استفاده قرار گیرد.

بزرگ‌ترین مخزن گازی و بیشترین مصرف!
مهندس عراقی ایران را دارای یکی از بزرگ‌ترین مخازن گازی در دنیا عنوان کرد و ادامه داد: به رغم آن که ایران یکی از بزرگ‌ترین مخازن گازی دنیا را دارد، ولی متأسفانه در زمینه مصرف نیز یکی از بیشترین آمارها را به خود اختصاص داده که از این رو، باید راهکارهایی برای برون‌رفت از این چالش اتخاذ شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز، سه ویژگی اصلی فعالیت انستیتو فرآورش گاز را فعالیت در حوزه بازیافت گوگرد، شیرین‌سازی گاز و کاهش آلاینده‌های گازی برشمرد و گفت: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی که با همکاری شرکت ملی گاز ایران و دانشگاه‌ها دنبال می‌شود، با هدف تکمیل زنجیره ارزش گاز از تولید تا مصرف است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تولید محصولات پایین دست از عهده دانشگاه و شرکت گاز برنمی‌آمد و باید برای آن راه حلی پیدا می‌شد، افزود: برای این مهم، می‌بایست هم علم دانشگاه و هم تجربه شرکت ملی گاز با هم تلفیق می‌شد که این مهم رخ داد و به نظر من، این بهترین نوع همکاری میان دانشگاه‌ها و شرکت ملی گاز ایران بود.

تکنولوژی‌های نو در شرکت ملی گاز ایران
وی در ادامه و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص تکنولوژی «مینی ال‌ان‌جی»، اظهار داشت: شرکت ملی گاز ایران با همکاری دانشگاه تهران برای تکنولوژی «مینی ال‌ان‌جی» قرارداد منعقد کرده تا بتواند کامیون‌ها و اتوبوس‌ها را به سیستم استفاده از «مینی ال‌ان‌جی» مجهز کند، ضمن آن که در انستیتو علم و صنعت نیز توربین و اندازه‌گیری هوشمند گاز را داریم که کنتورهای هوشمند یکی از روش‌ها و تکنولوژی جدید دیگری بر مبنای حرکت از کمیت به کیفیت و همان IOT است و در این زمینه نیز می تواند ما را مجهزتر کند.
عراقی در ادامه به انستیتو فرآورش گاز نیز اشاره کرد و گفت: این انستیتو با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت اجرا خواهد شد و این امر باعث می‌شود بتوانیم از تجربه دانشگاه‌های خارج از کشور و پژوهشگاه استفاده کرده و در آینده شاهد تکنولوژی‌های نو در شرکت ملی گاز ایران بوده و نیز با توجه به سابقه طولانی همکاری شرکت ملی گاز با این پژوهشگاه،‌ بتوانیم گام‌های موثری در حوزه فرآوری گاز برداریم.

تجهیز ایستگاه‌های گاز تهران به سیستم قطع خودکار
معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه و در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در خصوص نصب سیستم‌های قطع خودکار گاز در ایستگاه‌های گاز در شرایط بحرانی، توضیح داد: در حال حاضر 150 ایستگاه گاز در تهران مجهز به سیستم‌های قطع خودکار گاز در شرایط بحرانی مثل زلزله و سیل شده‌اند.
وی با بیان اینکه این سیستم‌ها قادرند در صورت بروز بحران، اقدام به قطع گاز کنند، اظهار کرد: این سیستم‌ها در زمان وقوع زلزله بر اساس نوع و شدت زلزله، اقدام به قطع گاز خواهند کرد.
عراقی با تأکید بر اینکه تجهیز ایستگاه‌های گاز به سیستم‌های قطع خودکار در مرحله پایلوت و آزمایشگاهی است، تصریح کرد: در صورت تأیید نهایی، تمام ایستگاه‌های گاز مجهز به این سیستم خواهند شد.

خلق ثروت از منابع گازی کشور
انستیتو فرآورش گاز با هدف رفع نیازمندی‌های شرکت ملی گاز و صنعت گاز در حوزه‌های دانش و فناوری تاسیس شده و مهم‌ترین وظیفه آن تولید فناوری‌های مورد نیاز در صنعت گاز با ایجاد ارزش افزوده بالاتر و بهینه‌سازی فرآیندهای موجود در خلق ثروت از منابع گازی کشور است.
به موازات طرح پرسش های عدیده خبرنگاران، کاروان مدیران به سمت بازدید از مناطق و آزمایشگاه های مختلف در حرکت بود. ولی این حرکت با در میان جمع قرار گرفتن دکتر جعفر توفیقی، رییس جدید پژوهشگاه صنعت نفت از سوی خبرنگاران، بار دیگر مجبور به توقف شد!
توفیقی سخنان خود را با جملات بالا آغاز کرد و ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت فعالیت‌های خود را در حوزه گاز با احتساب این انستیتو آغاز نکرده بلکه این پژوهشگاه سابقه زیادی در حوزه فرآورش گاز دارد و تاکنون پروژه‌های زیادی را اجرایی کرده است.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: در این انستیتو در سه محور اصلی فعالیت خواهد شد که شیرین‌سازی گاز از جمله محورهای فعالیت انستیتو است؛ بدین معنی که هر چه روند حل شدن اسید گاز ترش سریع تر و بالمآل بیشتر باشد، ارزش افزوده آن نیز بالتبع افزایش خواهد یافت و در نتیجه، استفاده از گازهای شیرین در صنایع وابسته مزایای بیشتری را به همراه خواهد داشت.
وی گوگردزدایی را محور دوم فعالیت این انستیتو عنوان کرد و افزود: یکی ‌از مهمترین موضوعات صنعت گاز، گوگردزدایی و یا همان روش های حذف ترکیبات گوگرددار از نفت خام و تبدیل آن به فرآورده‌های مهم با ارزش افزوده بالاتر است که در این راستا پروژه‌هایی نیز اجرایی شده و می‌شود.
دکتر توفیقی جمع آوری گازهای فلر را از دیگر فعالیت‌های انستیتو برشمرد و افزود: یکی از مسایل جدی صنعت نفت در حال حاضر، توجه به کاهش گازهای فلر است که در حال حاضر به دلیل هدررفت گاز در فلرها، زیان‌های اقتصادی بسیاری در این راستا به کشور تحمیل شده، ضمن آن که آثار زیست محیطی و افزایش آلایندگی را نیز در پی دارد.

لزوم توجه به تکمیل زنجیره گاز در انستیتو
وی در ادامه یادآور شد: در جلسه امروز همچنین بر لزوم توجه به تکمیل زنجیره گاز در انستیتو تأکید بسیار شد.
رییس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه گاز مخلوطی از هیدروکربن های متنوع است، اظهار داشت: هر کدام از این عناصر کاربردهای زیادی دارند که اگر به درستی تفکیک شوند، ارزش افزوده بالایی خواهند داشت. بنابراین امیدواریم با راه‌اندازی این انستیتو بتوانیم به عنوان نهاد توسعه‌دهنده تکنولوژی مورد اعتماد صنایع گاز قرار گرفته و نیازهای دانشی و فناوری صنعت گاز را برطرف کنیم.
توفیقی در ادامه تولید حلال ویژه برای صنعت گاز با فرمولاسیون این پژوهشگاه را از جمله دستاوردهای این پژوهشگاه برشمرد و گفت: این حلال در حال حاضر در بخشی از پالایشگاه‌های کشور به بهره‌برداری رسیده، ضمن آن که در خصوص طرح مرکاپتان‌زدایی نیز باید بگویم که این واحد نیز در بندرعباس احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است.
دکتر توفیقی تصریح کرد: در حوزه گوگردزدایی نیز پژوهش‌های زیادی انجام شده که امیدواریم با راه‌اندازی انستیتو فرآورش گاز به طور عمیق‌تر در جهت رفع نیازهای صنعت گاز گام برداریم.
وی با بیان اینکه صنعت گاز انتظار اثربخشی بسیار بالایی را از فناوری‌های تولیدشده در این انستیتو دارد، ابراز امیدواری کرد، فناوری هایی که در این انستیتو تولید می‌شود، با اطمینان و استاندارد بالا در صنعت مورد استفاده قرار گیرد و آسیبی به صنایع فعلی وارد نکند.

اعتبارات انستیتو فرآورش گاز
دکتر توفیقی در پاسخ به پرسشی در خصوص اعتبارات پژوهشگاه درباره این انستیتو گفت: اتفاقاً یکی از موارد مورد بحث در جلسه امروز، در خصوص اعتبارات سال 97 انستیتو بود که به تصویب رسید و بر آن اساس، حدود 10 میلیارد تومان و نیز 65 هزار یورو که متناسب با اجرای پروژه‌های سال 97 است، تعیین شد. این اعتبارات از سوی شرکت ملی گاز ایران تأمین می‌شود و کارفرما نیز شرکت ملی گاز ایران است.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص مشارکت شرکت‌های خارجی در این طرح و نیز چگونگی مشارکت آنان، اظهار داشت: براساس قراردادهای امضاشده، برای شکل‌گیری این انستیتو، همکاران دانشگاهی داخلی و خارجی، هر دو مشارکت دارند و باز بر همین اساس، شرکت‌های داخلی و خارجی در قالب امضای تفاهمنامه‌هایی همکار پروژه‌های این انستیتو خواهند شد.
وی در ادامه افزود: براساس پروژه‌هایی که متعهد به اجرای آن شدیم، کمیته راهبری نیز تصویب شده و به این ترتیب، پروژه‌ها به زیر پروژه‌های مختلف شکسته می‌شوند؛ ضمن آن که تا جایی که مقدور باشد، از توانمندی‌های داخلی استفاده می‌شود.
توفیقی در ادامه تأکید کرد: در مواردی که برای توسعه دانش و فناوری نیاز به همکار خارجی داشته باشیم در قالب تفاهمنامه‌هایی از توانمندی‌های شرکت‌ها و دانشگاه‌های خارجی استفاده می‌شود، این در حالی است که تاکنون نیز از شرکت‌هایی از کشور فرانسه و کره جنوبی برای اجرای پروژه‌ها دعوت شده است. همچنین در بخش دانشگاه‌های داخلی نیز برحسب اینکه چه پروژه‌ای را اجرا خواهیم کرد، از دانشگاه‌هایی که دارای نقطه قوت هستند، دعوت به همکاری خواهیم کرد.
ادامه مراسم به بازدید از بخش‌های مختلف این انستیتو و واحدهای مربوطه در زمینه گوگردزدایی، شیرین‌سازی، .... و صحبت‌ها و توضیحات مسئولین این واحدها به مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گذشت.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
سهیلا زمانی
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما