شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   02:17:57
گزارش ها
16:241396/8/3 چهارشنبه
با بهره‌برداری از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10 صورت گرفت؛
تسریع در پرواز گاز از جنوب به شمال و شمال‌غرب کشور

این بار مقصد شهری است که صدای بزرگ‌مردان شاعرش را از هر کوی و برزن و حتی از فراسوی مرزها می‌توان شنید. شیراز؛ شهری که در کوچه پس‌کوچه‌های آن، شعر و غزل جاری است. شهر بهارنارنج، عشق و شاعرانگی! شهری با دیدنی‌های فراوان که چه از لحاظ طبیعت‌‌گردی و چه از لحاظ فرهنگی و تاریخی، در بین شهرهای دیگر کشور کم‌نظیر است.
چه زیبا شهری است که به شهر عشق و گل و بلبل، حافظ و سعدی، بهارنارنج، ... معروف است و هزاران راز جاویدان را در حافظیه و سعدیه به رخت می‌کشد!
این بار پایتخت فرهنگی ایران زمین در بیست و چهارمین روز از هفتمین ماه سال 1396، میزبان خبرنگارانی است که قصد دارند با قلم خود، زیبایی و سختی کاری را به سینه سپید کاغذ بسپارند که برای نخستین بار از یک شرکت بهره‌بردار، یک شرکت اجرایی ساخته است!
یکی از زیباترین شهرهای ایران که گفته می‌شود خاک دامن‌گیری دارد، این‌بار شاهد همتی عالی از رادمردانی است که فعل «خواستن» را به خوبی به «توانستن» تبدیل کردند. شرکت انتقال گاز ایران که وظیفه‌اش بهره‌برداری از شبکه عظیم و رو به توسعه انتقال گاز و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز است، پروژه راه‌اندازی یک ایستگاه را بر عهده گرفته و آن را به رغم تمامی مشکلات به خوبی به انجام رسانده؛ کاری بس مهم و ارزشمند که برای نخستین بار در ایستگاه تقویت فشارگاز فراشبند ۱۰ رخ داد.
بار دیگر با مدیران گازی همراه و همگام شدیم تا نتیجه تلاش‌های از دل و جان توانمندان شرکت ملی گاز ایران را به تماشا نشسته و ذره‌ای از این تلاش‌ها را بر سپیدی کاغذ بنگاریم و سر تعظیم فرود آوریم بر همت والای غیورمردان ایرانی که همراه با رساندن گرما و امید به خانه‌ها، نگرانی ناشی از احتمال قطعی یا افت فشار را نیز از آنان دور کرده‌اند.

****************************************
۲۵ مهرماه ۹۶، روزی تاریخی برای شرکت انتقال گاز ایران؛ روزی که شاید هیچگاه اهمیت آن برای مردم خطه فراشبند و شیراز و مهم‌تر از آن، کارمندان این شرکت فراموش نشود؛ چراکه شرکتی که وظیفه‌اش بهره‌برداری از ایستگاه‌های تقویت فشار گاز است، پروژه راه‌اندازی ایستگاهی را برعهده گرفته که آن را به رغم تمامی مشکلات به خوبی به انجام رسانده است.
با اکیپ اعزامی خبرنگاران که به واسطه سختی مسیر و حساس بودن مکان مورد نظر، امکان رفتن به منطقه مورد نظر را نداشتند، راهی سالن سرپوشیده‌ای که به همین منظور در منطقه ۵ عملیات انتقال گاز (فراشبند) آماده شده بود، شدیم تا این رویداد مهم را از نزدیک شاهد باشیم.
رویدادی بس مهم که با حضور حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران و دیگر اعضای هیأت‌مدیره این شرکت، ولی‌الله فرخی، مدیر منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران، امین عربی مشاور امور نفت، گاز و پتروشیمی استاندار فارس، محسن پورزارع فرماندار فراشبند و تنی چند از مقامات محلی و استانی و مدیران و کارکنان این شرکت، رنگ و بوی پراهمیت‌تری به خود گرفته بود.

پرواز گاز از جنوب به شمال کشور

یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین تأسیسات تقویت فشار گاز کشور با افزایش ظرفیت انتقال 40 میلیون مترمکعب گاز در روز افتتاح شد.
سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران به عنوان نخستین سخنران در مراسم افتتاح و بهره برداری رسمی از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10 با بیان این مطلب و تشکر ویژه از تمامی ارکان تلاشگر این پروژه اظهار داشت: اثربخشی این پروژه از آن جهت است که شرکتی که در کل، پروژه‌محور نبوده و فقط باید از تأسیسات، نگهداری و بهره‌برداری می‌کرد، این پروژه را به صورت بهینه و کاملاً اقتصادی و به عنوان برندی برتر انجام داده است.
وی در ادامه افزود: اتفاق مهم امروز نتیجه کار و تلاش گروهی همه دست‌اندرکاران شرکت انتقال گاز و نیز نقطه عطف آن، حمایت مدیرعامل و هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران است.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تصریح کرد: سرعت عمل در این پروژه نشان داد که می‌توانیم در کنار دیگر واحدهای عملیاتی و اجرایی شرکت ملی گاز ایران، علاوه بر رسالت اصلی شرکت انتقال، در اجرای پروژه‌ها هم به کمک صنعت انتقال کشور بیاییم.
توکلی ادامه داد: این ایستگاه که در کریدور خطوط 2 ،3 و 10 سراسری انتقال گاز قرار دارد، در یکی از مناطق بسیار استراتژیک و مهم کشور قرار داشته و وظیفه انتقال گاز از جنوب کشور به شمال را برعهده دارد.
وی با اشاره به این که ظرفیت انتقال این ایستگاه که پیش از این، 50 میلیون متر مکعب در روز بود، در حال حاضر با بهره‌برداری از این پروژه و با قابلیت افزایش انتقال حداقل 40 میلیون مترمکعب در روز از گلوگاه فراشبند به بیش از 90 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، گفت: از آن‌جایی که با افزایش تولید در فازهای پارس جنوبی، نیاز به خطوط انتقال گاز و ایستگاه های تقویت فشار بیشتری به منظور انتقال گاز از جنوب کشور به شمال آن وجود دارد، این پروژه توسعه‌ای به لحاظ اهمیت، نقش بسزایی در انجام این کار خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10 علی‌رغم فراز و نشیب‌های بسیار با تلاش شبانه‌روزی کارکنان و دانش فنی کارشناسان شرکت گاز، به‌عنوان مهم‌ترین طرح انتقال گاز به بهره‌برداری کامل رسید.
وی با اشاره به اینکه شرکت انتقال گاز پروژه‌محور نیست، افزود: این شرکت عامل نگهداری و بهره‌برداری از ناوگان انتقال گاز و انتقال این انرژی پاک به کارخانه‌ها، صنایع، نیروگاه‌ها، تأسیسات و دیگر مراکز فنی و تجاری به شمار می‌رود.

تحولی عظیم در صنعت گاز با بهره برداری از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10
با بهره برداری از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10، کار بسیار بزرگ و عظیمی در کشور به خصوص در صنعت گاز به انجام رسیده است.
محسن پورزارع، فرماندار فراشبند دومین سخنران این مراسم با بیان این مطلب اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار خوبی در حوزه نفت و گاز برای این منطقه انجام شده که از این جهت سپاسگزار دست‌اندرکاران شرکت ملی گاز ایران هستیم.
پورزارع با بیان این که طی سال‌های اخیر، 15 روستای فراشبند از نعمت گاز برخوردار شده‌اند، گفت: خداوند در کنار گرمای 52 درجه‌ای فراشبند منابع گازی به ‌ارزش طلا قرار داده تا بدین وسیله گشایشی در کار مردم منطقه بوجود آید.
وی با بیان این که این شهرستان با 63 هزار جمعیت، 74 روستا، 6 هزار کیلومتر وسعت، 5 هزار نیروی جوان و نیز 38 هزار هکتار باغ بیش از 38 نوع خرما تولید می‌کند و به‌عنوان قطب تولید خرما در استان فارس به شمار می‌رود، تصریح کرد: در مدت تشکیل دولت تدبیر و امید در رونق صنایع‌دستی، تبدیلی و دیگر زیرساخت‌های اقتصادی و کشاورزی فعالیت‌های چشمگیری انجام شده است.
وی در پایان با اشاره به اینکه وزارت نفت مسئولیت‌های اجتماعی را در این بخش پیگیری می کند، گفت: فرمانداری فراشبند آماده است تا زمین‌هایی را که زیرساخت‌های آن آماده شده را به طور رایگان در اختیار شرکت ملی گاز ایران در خصوص احداث شهرک قرار دهد.

ماه‌ها تلاش مستمرگازی‌ها با این پروژه به ثمر نشست
به رغم مسایل و مشکلات موجود، تاکنون در خصوص تأمین گاز برای مصارف خانگی، نیروگاه‌ها و ... نه تنها مشکلی ایجاد نشده، بلکه تولید گاز افزایش نیز یافته و حتی مشکلات بین‌المللی نیز با تدبیری بی‌نظیر برطرف شده است.
امین عربی، مشاور امور نفت، گاز و پتروشیمی استاندار فارس به عنوان سخنران بعدی پشت تریبون قرار گرفت با بیان این مطلب اظهار داشت: دولت وظیفه آماده‌سازی ساختارها را برای رفاه عمومی، بخش دولتی و خصوصی بر عهده دارد و این وظیفه را تاکنون به بهترین وجه به انجام رسانده است.
وی با بیان اینکه افتخارات شرکت ملی گاز ایران تنها به ایستگاه‌ها، شبکه‌ها و پالایشگاه‌های کشور محدود نمی‌شود، گفت: بخش عمده افتخارات این شرکت به نیروی انسانی کارآمد آن برمی‌گردد که ما امروز برای تقدیر از این نیروهای تلاش‌گر اینجا جمع شده‌ایم.
وی در پایان بخش اصلی سرمایه شرکت ملی گاز ایران را کارشناسان و نیروی انسانی آن نامید و اظهار کرد: از طرف استاندار دست این تلاش‌گران را بوسیده و امیدوارم در این راه تمام همت خود را به کار گرفته تا خداوند و مردم را از خود راضی و خشنود سازند .

افزایش 75 درصدی حجم انتقال گاز از منطقه پنج عملیات انتقال گاز ایران
انتقال پایدار 75 درصد گاز تولیدی کشور از منطقه 5 عملیات انتقال گاز با افتتاح پروژه افزایش ظرفیت انتقال گاز فراشبند 10 تحقق یافت.
مهندس حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران آخرین سخنران این مراسم بود که با بیان این مطلب، اظهار داشت: اینکه شرکت انتقال گاز که وظیفه‌اش بهره‌برداری از ایستگاه‌های تقویت فشار گاز است پروژه راه‌اندازی یک ایستگاه را بر عهده گرفته و آن را به رغم تمامی مشکلات به خوبی به انجام رسانده، در نوع خود بسیار مهم و ارزشمند است.
وی در ادامه اظهار داشت: این مهم که به رغم مشکلات موجود در بازه زمانی تعیین شده به اتمام رسید، نتیجه مدیریت خوب شرکت انتقال گاز ایران و پیمانکاران مربوطه است.
مهندس عراقی با اشاره به اینکه شرکت گاز به طور کلی دو مأموریت دارد که همه کارها از این دو مأموریت نشأت می‌گیرد، گفت: تأمین گاز مطمئن و پایدار با رعایت حفظ محیط زیست برای کشور یکی از دو مأموریت مهم ماست که برای رسیدن به آن باید تلاش‌های بسیاری کرد.

معاون وزیر در امور گاز در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: این تلاش هم خود را در جستجوی مخازن و منابع جدید گازی و هم در آماده‌سازی بیشتر زیرساخت‌ها برای تولید بیشتر، نشان می‌دهد.
به گفته مهندس عراقی، با توجه به اینکه افتتاح هر دو فاز پارس جنوبی نیاز به یک خط انتقال گاز دارد و هر خط انتقال نیاز به ایستگاه‌های تقویت فشار، به خوبی می‌توان اهمیت مناطق عملیات انتقال گاز را دریافت.
وی در ادامه افزود: ما طی چهار سال گذشته به رغم آنکه هر روز با یک بحران روبرو بودیم، ولی موفق شدیم با تلاش شبانه روزی مأموریت خود که تأمین پایدار گاز است را به نحو احسن به انجام برسانیم.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه پروژه‌های خطوط دهم، هشتم و ششم به بهره‌برداری رسیده و یا به زودی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: بر همین اساس، در آینده بسیار نزدیک، مشعل گاز در شلمچه در مرز ایران و عراق، برای صادرات گاز به بصره روشن می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام این‌که در چهار سال گذشته، 9 هزار روستا گازرسانی شده‌اند، گفت: مصرف سوخت نیروگاه‌ها تا چندی پیش، 50 درصد گازوئیل و مازوت و 50 درصد بقیه گاز بود، اما امروز این رقم به 90 درصد سوخت گاز و تنها 10 درصد سوخت میان تقطیر رسیده است.
مهندس عراقی افزود: نیروگاه‌های کشور پارسال 62 میلیارد مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند و فقط 10 میلیارد لیتر سوخت دوم به کار برده‌اند، این در حالی است که در سال‌های پیش‌تر 35 میلیارد لیتر گازوئیل و مازوت مصرف می‌کردند.
وی تأکید کرد: با اجرای همه این موارد افزون بر حفظ محیط زیست مازاد گازوئیل و مازوت صادر شد و به این ترتیب برای کشور نیز ارزآوری خوبی داشتیم.
وی در ادامه با دعوت مردم به هوشیاری، ادامه داد: تدبیر دولت فقط به همین موارد ختم نمی‌شود. روند مذاکرات هسته‌ای و موفقیت دولت در آن حتی از اتفاقات افتاده در صنعت گاز نیز بزرگتر است. مردم هوشیار باشند که برجام خدمت دولت به ملت بود و گواه این موضوع، مخالفت‌های آمریکا با برجام است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به عدم پرداخت ۹ ماهه حقوق کارگران شاغل در طرح ساخت تاسیسات تقویت فشار گاز فراشبند ۱۰، گفت: شرکت ملی گاز پول و مطالبات عمده پیمانکاران را پرداخت کرده و پیمانکاران موظف هستند حقوق کارگران و کارکنان شاغل در پروژه‌ها را پرداخت کنند.
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه پیمانکار بدقول اگر تا هفته آینده حقوق‌ها را پرداخت نکند، لیست سیاه در انتظارش است، تصریح کرد: اجازه نمی‌دهم شرکت ملی گاز را بدنام کنید و برند این شرکت را با اقدامات خود زیر سوال ببرید!
پس از بازگشت از سفر متوجه شدیم به دستور مهندس عراقی، پیمانکار مربوطه در کمتر از ۲۴ ساعت، کل بدهی‌های خود به پیمانکاران و کارگران تسویه کرد که خبر بسیار مسرت‌بخشی بود و نشان از اراده مدیریت شرکت ملی گاز برای حفظ و ارتقای برند این شرکت داشت.
مهندس عراقی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر علاوه بر 9 هزار روستایی که طی چهار سال نخست دولت تدبیر و امید گازرسانی شده‌اند، پروژه گازرسانی به 5 هزار روستا را نیز در حال اجرا داریم.

بهبود عملکرد تقویت فشارگاز در شبکه انتقال گاز
پس از پایان مراسم و به هنگام خروج از سالن، موفق شدم با ولی‌الله فرخی، مدیر منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران، گفت‌وگویی کوتاه در همین زمینه داشته باشم؛
وی با بیان این که در راستای نیل به اهداف بلندمدت و به منظور بهبود عملکرد تقویت فشار گاز در شبکه انتقال گاز، قصد کردیم تا برای نخستین بار یک پروژه را به جای بهره‌برداری، اجرا کنیم، گفت: برای آن که بتوانیم با تولید بیشتر از پارس جنوبی، ۴۰ میلیون مترمکعب در روز بیشتر، گاز را به شمال کشور انتقال دهیم، مصمم شدیم تا ایستگاه فراشبند 10 را که در گذشته همان ایستگاه بعثت با توان عملیاتی کمتر بود، افتتاح کنیم.
فرخی در ادامه اظهار داشت: این ایستگاه به دلیل قدمت زیاد و نداشتن تجهیزات و امکانات به روز مانند گس‌کولر، امکانات برق اضطراری، سیستم ابزار دقیق، سیستم‌های ایمنی مدرن و ... و همچنین عدم انطباق با جغرافیای محیط و نیز عدم انطباق فشار کمپرسور با فشار خط شرکت انتقال گاز، شرکت را به این فکر انداخت که بر روی خط دهم، ایستگاهی را جایگزین کند که توانایی‌ها و به‌روزآوری جدید را داشته باشد.
مدیر منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران با بیان این که در حال حاضر با نصب توربوکمپرسورهای ۲۵ مگاواتی که به نسبت قبلی‌ها (16 مگاوات) توان ایستگاه را افزایش داده و در نتیجه، امکان انتقال ۹۰ میلیون مترمکعب گاز در روز در شبکه فراهم شده است، گفت: این امر کمک مؤثری است که می‌تواند گاز را از مبادی جنوب به مبادی شمال کشور برساند و در این صورت و با وجود خط لوله ۴۲ اینچ دامغان- نکا- کیاسر- ساری، نگرانی‌های انتقال و یا قطع گاز یا افت فشار در شمال و شمال غرب کشور نیز از بین می‌رود.
وی در ادامه با بیان این که اکنون با این کار بزرگ برای نخستین بار، دیگر در شریان‌های حیاتی انتقال گاز، مشکلی نداریم، تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده آن است که تلاشگران گازی می‌توانند حتی فراتر از حوزه کاری خود، با عشق گام برداشته و پروژه‌های را به سرمنزل مقصود برسانند.
فرخی در ادامه اظهار داشت: با بهره‌برداری از ایستگاه بعثت با فلوی گاز عبوری از کمپرسورها تا سقف ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولیدی فازهای پارس جنوبی و پالایشگاه کنگان قابل دریافت- فشارافزایی و انتقال به تأسیسات بعدی (نورآباد ۲، پتاوه ۱۰) خواهد بود که این مهم، نقش بسزایی در انتقال گاز از منابع تولید در جنوب کشور به مرکز و تقویت فشارگاز مصارف شمالی کشور (گاز خانگی، صنایع، تأمین سوخت نیروگاه‌ها و صادرات گاز) خواهد داشت.

روشن شدن مشعل صادرات گاز به بصره در آینده‌ای نزدیک
مهندس عراقی نیز که در جمع خبرنگاران مشغول پاسخگویی به پرسش‌های بی‌انتهای خبرنگاران بود، در بخشی از سخنان خود، گفت: با توجه به این‌که پروژه‌های خطوط دهم، هشتم و ششم به بهره‌برداری رسیده یا بزودی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: بر همین اساس، به زودی مشعل گاز در مرز شلمچه در مرز ایران و عراق، برای صادرات گاز به بصره روشن می‌شود تا به این کشور اعلام کنیم که آماده صادرات گاز از این منطقه نیز هستیم.
وی در ادامه و در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در خصوص گازرسانی، گفت: در حال حاضر پروژه گاز‌رسانی به ٥ هزار روستا نیز در حال انجام است که از دهه فجر امسال تا آخر سال، پروژه‌های گازرسانی بیش از ٣ هزار روستا به بهره‌برداری می‌رسد. این امر بدین معنا است که تا دو سال آینده پرونده گاز‌رسانی به روستاهای کشور بسته می‌شود.
معاون وزیر نفت در امور گاز در پاسخ به پرسشی دیگر، با اشاره به اینکه در ٤ سال دولت یازدهم، گره‌های بسیاری از صنعت گاز گشوده شد، گفت: سال‌های ٩٢ و ٩٣ سال‌هایی بحرانی برای صنعت گاز بود که با مدیریت مصرف سپری شد. برای حل بحران، از ابتدای دولت تدبیر و امید، تولید گاز از پارس جنوبی افزایش یافت و به دو برابر رسید. کیلومترها خط انتقال و چندین ایستگاه‌ تقویت فشار ایجاد شد. به کمک این تدابیر توانستیم امنیت و پایداری شبکه گاز را در کشور تضمین کنیم. در این ٤ سال حتی به بیش از ٩ هزار روستا از ٢٩ هزار روستای کشور نیز گاز‌رسانی شد.
با اتمام مراسم، همراه با کاروان گازی، راه بازگشت را در پیش گرفتیم تا بار دیگر خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان آن‌چه دیدند و شنیدند، تلاش پایمردانی را که شب و روز و در سرما و گرما مشغول فعالیتند تا آرامش و آسایش بیشتر را به زندگی هم‌وطنان خود هدیه دهند، رسالت آگاهی‌رسانی خود را به خوبی انجام دهند.
گفتنی است بهره‌برداری از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند 10 و عبور گاز از کمپرسورها، منجر به افزایش ظرفیت انتقال حداقل 40 میلیون مترمکعبی گاز تولیدی پارس جنوبی و پالایشگاه کنگان و همچنین فشار‌افزایی و انتقال به تأسیسات بعدی خواهد شد که این مهم، نقش به‌سزایی در تقویت فشار گاز مناطق مرکزی و شمالی کشور خواهد داشت.
روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
خبرنگار: سهیلا زمانی
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما