شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   02:12:04
گزارش ها
11:091396/7/30 يكشنبه
گاز به نقطه صفر مرزی رسید
روشنایی مشعل‌ امید در سرزمین خوشه‌های طلایی سرسبز غرب کشور

کردستان، سرزمین خوشه‌های طلایی سرسبز غرب کشور، یکی از مقاصد جذاب و کمتر شناخته‌شده طبیعت‌گردی برای هموطنان بوده که در تمام فصول سال، زیبایی‌های بسیار دارد.
«پاریزگاری کوردستان» (کردستان)، یکی از زیباترین استان‌های کشور که حدود ۲ درصد کل مساحت ایران را در اختیار دارد، در دامنه‌ها و دشت‌های سلسله جبال زاگرس به گونه‌ای خودنمایی می‌کند که گویی تمامی زیبایی‌های خلقت را به چالش کشیده تا برایت از زندگی سخت مردمی بگوید که در عین دشواری‌های بسیار، جلوه‌ای از ایثار و از خودگذشتگی هستند.
این که می‌گویند جهاندیده به ز جهان خورده است، به این دلیل است که مسافر در سفرهای مکرر خود گذشته از کوه و دشت و طبیعت و شهرها و روستاهای متفاوت، با مردم، فرهنگ‌ها و آداب و سنن گوناگونی آشنا می‌شود و از بسیاری از آنها سرمشق می‌گیرد. ما در سفر به کردستان، گذشته از اقلیم زیبای منطقه، هموطنان مهربانی را دیدیم که به رغم محرومیت منطقه‌ای، با دلی شاد و لبی خندان پذیرای خبرنگارانی بودند که قصد داشتند زندگی سخت آنان را در قالب تصاویر و واژه‌ها به صفحه سپید کاغذ بسپارند.
جای جای این استان سرسبز، حتی در صعب‌العبورترین مناطق و گذرگاه‌ها، ردپای رادمردان گازی آن‌چنان خودنمایی می‌کرد که می‌توانست واژه‌‌ها را به چالش بکشد.
به منطقه اورامان که بروید در جای جای آن قلعه‌های باستانی، مساجد و حمام‌های تاریخی می‌بینید که خبر از قدمت طولانی این سرزمین می‌دهند و امروز تبدیل به جاذبه‌های زیبایی شده‌اند که گردشگران زیادی به شوق دیدن آنها به این شهر می‌روند.
روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد که بوسیله جاده‌اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى‌شود. این روستا را هزارماسوله نیز مى‌نامند.
زیبایی‌های نفس‌گیر این استان را تنها با سیاه کردن چند صفحه سفید نمی‌توان به تصویر کشید؛ همان‌گونه که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر رادمردان گازی در دل کوه‌ها و جاده‌هایی که گویی، در قبال سخت‌کوشی و جسارت آنان، نفس کم آورده‌اند!
گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از سفر به کردستان را با هم پی می‌گیریم.

××××××××××××××××××××××××××
در میانه شهریورماه به همراه تنی چند از دوستان خبرنگار به یکی از استان‌های کردنشین در غرب کشور یعنی استان کردستان سفر کردم تا شاهد فعالیت شرکت ملی گاز ایران در این استان محروم باشم.
روز نخست
در فرودگاه سنندج مورد استقبال گرم رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان قرار گرفتیم و بدون لحظه‌ای درنگ به سمت شرکت راهی شدیم. مصاحبه با مدیرعامل شرکت گاز استان، نخستین برنامه کاری ما بود.
مهندس احمد فعله‌گری گفت‌وگو را چنین آغاز کرد: ما وظیفه خود می‌دانیم که در مسیر ارتقای شاخص‌های رفاه عمومی، عدالت اجتماعی و تحقق اهداف دولت در بحث رسیدگی به مناطق محروم قدم برداریم و این شاخص‌ها را در این مناطق بهبود بخشیم.
مدیرعامل شرکت تصریح کرد: خوشبختانه در سنوات گذشته، گازرسانی در استان کردستان جهش مناسبی داشته، به گونه‌ای که تمامی روستاهای مرزی از نعمت گاز بهره‌مند هستند؛ روستاهایی که در مناطق سخت و صعب‌العبور در عمق دره‌های شیب‌دار و سنگی قرار دارند و گازرسانی به این مناطق را با مشکلات فراوانی مواجه می‌کنند ولی با تلاش و اهتمام همه مسئولین وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز استان این راه هموار شده و امروزه شاهد گازرسانی به اغلب نقاط سخت‌گذر این استان هستیم .
فعله‌گری افزود: جایگزینی گاز در سبدانرژی خانوارها به تدریج رو به افزایش است و این امر موجب شده مردم به ماندن در استان مخصوصاً در روستاها با تمهیداتی که دولت در چند سال اخیر اندیشیده است، علاقه‌مند شوند.
وی اظهار داشت: در استان کردستان 1700 روستای دارای سکنه وجود دارد که 1500 روستا قابلیت گازرسانی را دارند که از این تعداد 1038 روستا معادل 77.5 درصد از نعمت گاز بهره‌مند و 70 روستای دیگر نیز در دست پیمان‌سپاری هستند.
مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه با بیان اینکه تا پایان سال جاری 131 روستا از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد، اظهار کرد: با بهره‌مندی این تعداد روستا از نعمت گاز طبیعی، ۱۳ هزار و ۲۵۰ خانوار تحت پوشش این نعمت خدادادی قرار خواهند گرفت و درصد نفوذ گاز در این بخش از 77.5 درصد جمعیت به ۸۸ درصد ارتقاء خواهد یافت.
فعله‌گری اظهار داشت: برای این امر، ۸۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز است و ۱۲۷۰۰ انشعاب نیز باید نصب شود و این در حالی است که اعتباری بالغ بر ۱۰۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز برای این مهم در نظر گرفته شده که از طریق منابع داخلی و بند «ق» تأمین اعتبار خواهد شد. همانطور که در دولت یازدهم 365 روستا معادل 35 درصد خانوار روستایی گازدار شده و تمامی ۲۸ شهر استان به طور کامل یعنی ۱۰۰ درصد از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون 8 هزار و 975 کیلومتر شبکه توزیع در سطح استان کار کرده‌ایم، تصریح کرد: از این مقدار،2 هزار و 649 کیلومتر در مناطق شهری و 6 هزار و 61 کیلومتر در مناطق روستایی و 247 کیلومتر نیز در محورهای صنعتی بوده است.
فعله‌گری گفت: در این پیوند، 246 هزار و 343 علمک نصب شده که از این تعداد، 149 هزار و 127 علمک در بخش شهری و 96 هزار و 709 علمک در بخش روستایی و 507 مورد در صنایع بوده است.
وی مجموع مشترکین استان را 463 هزار و 241 مشترک عنوان و اظهار کرد: از این تعداد 352 هزار و 373 مورد شهری و 110 هزار و 868 مورد روستایی و 1800 مورد صنعتی جزء و عمده بوده که سال گذشته نیز ۲۶ هزار مشترک جدید به جمع مشترکین گاز این استان اضافه شده است. این در حالی است که در سال جاری نیز ما تعهد داریم 20 هزار خانوار را تحت پوشش گاز قرار دهیم که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، این تعداد به 25 هزار خانوار افزایش پیدا کند.
مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با بیان اینکه در بحث جایگزینی گاز بجای سوخت مایع در صنایع توانستیم 70 واحد صنعتی را از ابتدای سال جاری تاکنون از این مهم بهره‌مند سازیم، عنوان کرد: از این تعداد 8 مورد آن در خردادماه سال جاری صورت پذیرفت که با این اقدام، 13 میلیون لیتر سوخت مایع صرفه‌جویی شد.
وی در خصوص شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از ارگان‌هایی که بیشترین اشتغال‌زایی را در سطح استان ایجاد کرده، شرکت گاز بوده به گونه‌ای که 1400 نفر به صورت مستقیم در اجرای پروژه‌های گازرسانی مشغول به فعالیت هستند.
این مقام مسئول افزود: یکی از مشاغلی که در سطح استان بسیار فعال است، پرورش مرغ است که در سطح استان 670 واحد پرورش مرغ وجود دارد که از این تعداد 500 مورد یعنی بیش از 70 درصد واحدهای مرغداری گازدار هستند و 100 واحد دیگر نیز در دست طراحی قرار دارند.
فعله‌گری در ادامه با بیان اینکه کلیه پروژه های گازرسانی در سطح استان در موقع مقرر به اتمام می‌رسند، گفت: علت این کار این است که در این پروژه‌ها بیشتر از پیمانکاران بومی استفاده شده چون آنها به مناطقی که گازرسانی در آنجا صورت می گیرد، آشنا هستند.
وی افزود: در اجرای طرح‌ها همکاری و تعامل خوبی با محیط زیست صورت پذیرفت از جمله تلاش برای کوتاه کردن مسیر گازرسانی و کمتر آسیب زدن به محیط زیست روستاها که مردم این مناطق را بسیار خوشحال و دغدغه آنان را رفع کرده است.
فعله‌گری همچنین در بخشی از سخنان خود، به یکی از مهمترین اقدامات صورت‌گرفته از سوی شرکت گاز استان کردستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته، یکی از اقدامات مهمی که در این شرکت صورت پذیرفت، تأمین جریان گاز پایدار و ایمن بود، به‌طوری که در زمستان سال قبل با وجود این‌که دمای هوای استان به منفی ۳۰ درجه رسید و راه ۶۰۰ روستا در اثر بارش برف و به مدت یک‌ماه بسته شده بود، گاز هیچ یک از مشترکین قطع نشد که این در نوع خود، بی‌نظیر است.

روستای زیبای هَشَمیز
طبیعت بکر این استان برای لحظاتی، انسان را به ورای تصورات و ذهنیاتش می‌کشاند. شهری زیبا و آرام. شهر آرامی که افق دید وسیعی دارد؛ چرا که هنوز بلندمرتبه‌سازی در آن رواج پیدا نکرده، آسمانش آبی است و از آلودگی صوتی و آلودگی هوا خبری نیست.
بلافاصله پس از مصاحبه با مدیرعامل شرکت گاز استان، به همراه مهندس اسدالله صادقی، رئیس طرح‌های شرکت گاز استان کردستان برای بازدید از پروژه گازرسانی به یکی از روستاهای صعب‌العبور در منطقه ژاوه‌رود شرقی بنام هَشَمیز که در قسمت غربی شهر سنندج واقع است، حرکت کردیم.
سخنان جالب و بعضاً حیرت‌آور مهندس صادقی در مورد گازرسانی به این روستا در طول مسیر، مرا برای دیدن این روستا و لذت بردن از زیبایی‌های نفس‌گیر این مسیر مشتاق‌تر می‌کرد.
مهندس صادقی در بخشی از سخنانش گفت: تمام زمین‌های این روستا از سنگ و گازرسانی به این روستا که که فقط یک راه ورود و خروج دارد، بسیار مشکل و طاقت‌فرسا است؛ به‌طوری که به رغم آن که در این روستا با پنج چککش (نوعی چکش مکانیکی) زمین را حفر می‌کنیم ولی هفته‌ای تنها 50 متر پیشرفت فیزیکی داریم ولی روستایی در همین استان وجود دارد که در یک روز هفتاد متر لوله‌گذاری می شود؛ همچنین برای دسترسی آسان به این روستا باید باید قبل از هرکاری، جاده‌سازی صورت پذیرد که این البته کار ما را دو‌چندان می‌کند.

 

شنیدن کی بود مانند دیدن
تابلوی «روستای هَشَمیز؛ 19 کیلومتر» نشان داد که وارد مسیر مد نظر شدیم؛ مسیری سخت و طاقت‌فرسا. در طول مسیر با پیرزنی از اهالی روستا که نمی‌توانست فارسی حرف بزند، هم‌کلام شدم و یکی از همکاران زحمت ترجمه را برای‌ ما کشید.
از او پرسیدم که چند سال دارد و زندگی را در این شرایط سخت چگونه می‌گذراند که گفت سنش را نمی‌داند! ولی خیلی سال است که در این روستا زندگی می‌کند و از طریق باغداری امورات خود را می‌گذراند.
وی زمانی که شنید ما از شرکت گاز آمده‌ایم، به وجد آمد و در پاسخ به این پرسش که چگونه سوخت مورد نیاز خود را تأمین می‌کنید، گفت: سوخت مورد نیاز خانه خود را از طریق تانکرهای سوخت که به این روستا می‌آیند، تأمین می‌کنم؛ با پرکردن دبه‌های 20 لیتری و بردن آن به خانه! چراکه راه‌های مسیر داخل روستا قابلیت آن را نداشت که این چنین ماشین‌هایی در آن رفت‌وآمد کند.
این پیرزن که سختی دوران زندگی در چهره‌اش نمایان بود، در جواب این پرسش ما که با آمدن گاز به این روستا چه احساسی دارد گفت: دیگر نیاز نیست دبه‌های20 لیتری که سوخت در آن پر می‌کردیم را به دوش بکشیم! پس از این صحبت‌ها احساس کردم که انگار با آمدن این نعمت خدادادی به این روستا، بار عظیمی از دوش مردمان این روستا به زمین گذاشته شده و نفس‌های زمین نیز به شماره نخواهد افتاد.
پس از آن به سراغ یکی دیگر از اهالی محل رفتیم که مشغول به کار بود. جوانی که به گفته خود دوبار در رشته پرورش‌اندام قهرمان کشور شده و مدتی هم برای کار به تهران رفته بود ولی با شنیدن این‌که در این روستا، شرکت گاز در حال گازرسانی است و به نیروی کار هم نیاز است، بار دیگر به هشمیز که محل زادگاه و زندگی خانوادگی‌اش بوده، بازگشته است.
وی از این مساله (گازرسانی به روستا) بسیار خوشحال بود؛ چراکه این امر هم برای او شغل ایجاد کرده و باعث شده که دیگر از خانواده اش دور نباشد و هم دیگر نیاز نبود که سوخت مایع و سختی حمل آن را تحمل کند.
آب و هوای پاک و مهم‌تر از آن، پاکی و صداقت مردمانی که با چهره‌های زحمت‌کشیده‌شان با تو سخن می‌گویند، لحظه‌ای تو را از دنیای واقعیت زندگی پیچیده شهری دور می‌کند و ....
وارد روستا شدیم. در هشمیز انسان درمی‌یابد که چگونه مردم برای به دست آوردن روزی حلال با زمین سخت و غیر حاصل‌خیز در نبرد هستند و با آوردن خاک حاصل‌خیز از مناطق دیگر و درست کردن باغ، به کار باغداری که کار مردم این منطقه است، می‌پردازند. یکی از چند مواردی که توجه مرا بیش از پیش به خود جلب کرد، نحوه آبیاری این باغ‌ها به صورت قطره‌ای بود؛ گویی که مردم این روستا، اقتصاد مقاومتی را از خیلی پیش‌تر آغاز کرده بودند. آنها با درست‌کردن استخرهایی از آب رودخانه‌ای که از آن روستا می‌گذشت، برای آبیاری باغ‌شان استفاده می‌کردند.
در حین بازدید، با دهیار و رئیس شورای روستای هشمیز نیز دیدار و گفت‌وگو کردم. آنها نیز مانند دیگران از گازرسانی به روستای‌شان خوشحال بودند.
با چهره‌هایی خندان که نور امید در آنها موج می‌زد، می‌گفتند: از تمامی دست‌اندرکارانی که در این راه کوشش و همت بسیار کردند، قدردانی می‌کنیم و دست آنها را می‌ بوسیم؛ چراکه گازرسانی به این روستای 2 هزار نفره که 22 شهید را تقدیم انقلاب کرده، با این مسیر دشوار و زمین سخت و سنگی، کار بسیار مشکلی است و لذا از مسئولین امر درخواست داریم که این کار را تا پایان ادامه داده و دل خانواده‌های ما را شاد کنند.


اورامان؛ روستای هزارماسوله
صبح روز بعد به سمت منطقه اورامان حرکت کردیم. طلوع آفتاب در اینجا رنگ و بوی دیگری داشت! نور آفتاب چشمان طبیعت را بیدار و شمیم سحرگاهی دست نوازش خود را بر سر گندمزارها می‌کشید که چهره زمین را طلایی رنگ کرده بود، می‌کشید و دیدگان را از این موهبت الهی به وجد می‌آورد.
در طی مسیر از روستاهایی می‌گذشتیم که با توجه به فاصله آنها از یکدیگر، گازرسانی صورت پذیرفته یا در حال انجام بود. پس از ساعتی، به منطقه توریستی اورامان تخت رسیدیم که حدود 2 سال قبل گازرسانی به آنجا صورت پذیرفته بود. جالب آن که خانه‌های این منطقه از سنگ کوه‌ها و به طور بسیار مهندسی شده‌ای درست شده و مانند شهر ماسوله در استان گیلان، حیاط هر خانه پشت‌بام خانه‌ای دیگر و دل‌های اهالی پاک‌نهاد آن به یکدیگر نزدیک‌تر و صمیمی‌تر بود.
یکی از اهالی این منطقه می‌گفت که قبل از ورود گاز، از چوب و کپسول گاز استفاده می‌کردند ولی با آمدن این نعمت خدادادی دیگر نیازی نیست این کارها صورت گیرد و دیگری هم که بسیار مسن بود از معجزه خواندن ورود گاز به این منطقه می‌گفت: آمدن گاز از عسلویه به اینجا یک معجزه است و ما از نظام جمهوری اسلامی کمال تشکر را داریم که این کار را انجام دادند.
آری، سرانجام برای نخستین بار پس از سال‌ها تلاش شبانه‌روزی، شاهد سفر دور و دراز گاز، این منبع حیات و پاک‌ترین انرژی خدادادی از جنوبی‌ترین نقطه کشور به غربی‌ترین نقطه آن و از دل کوه‌ها و آبروها و رودخانه‌ها هستیم.
پس از این گفت‌وگوها، در مسیر این منطقه مشغول پیاده‌روی بودم که یک ماشین خاور پر از کپسول گاز مایع توجهم را جلب کرد؛ چراکه منطقه‌ای که گاز در آن است دیگر نیازی به کپسول گاز نیست. صاحب ماشین که از اهالی همان منطقه بود در مواجهه با کنجکاوی من و وقتی شنید که ما از شرکت گاز آمده‌ایم، با رویی خوش ما را برای نوشیدن چای به منزلش دعوت کرد. در کمال تعجب از او پرسیدم که با این همه کپسول چه کار می‌کنید که گفت: من از سال 63 این کار را انجام می‌دهم و در حال حاضر این کپسول‌ها را برای روستاهایی که هنوز گاز ندارند، می‌برم تا مردم استفاده کنند.

نِگِل و حکایت قرآن تاریخی‌اش
روستایی پر رمز و راز در 65 کیلومتری سنندج و در مسیر جاده سنندج ـ مریوان که به واسطه قرآن گرانبهایش سال‌هاست که توجه گردشگران و مسافران زیادی را به خود جلب کرده است.
پدید آمدن این روستا و قرآن تاریخی آن، حکایت جالبی دارد؛ حکایتی که شاید شنیدنش هیچگاه از خاطرها نرود.
بر اساس گفته‌های اهالی این روستا، حدود هزار سال پیش، یک روز چوپانی برای چراندن گوسفندانش از مسیر این روستا که البته آن زمان خالی از سکنه بوده، عبور می‌کند؛ دیدن گُلی بسیار زیبا او را وسوسه می‌کند که آن را بچیند، وقتی چوپان گُل را از دل خاک بیرون می‌آورد، چاله‌ای پدید می‌آید که در آن صندوقچه‌ای پدیدار است؛ چوپان که به تنهایی نمی‌تواند صندوقچه را ازدل خاک بیرون آورد، اهالی روستا را باخبر می‌کند، مردم روستا نیز صندوقچه را بیرون می‌آورند که در آن قرآن بزرگی را می‌یابند که گویا بر پوست آهو نوشته شده؛ اهالی این امر را به فال نیک گرفته و در همان مکان مسجدی می‌سازند و روستای «نگل» را نیز که چند کیلومتر دورتر از مکان امروزی آن قرار داشته به این محل جدید انتقال می‌دهند.
اعتقاد بر این است که چون این قرآن در اثر توجه چوپان به گُلی زیبا، کشف شده است، این محل به «نوگل» معروف شده که به مرور زمان به نگل شهرت یافته است؛ همچنین برای «نگل» معناهای دیگری نیز یافت شده که از جمله آن می‌توان به معنای زمین سنگی و سنگلاخ اشاره کرد؛ همچنین ممکن است تغییر یافته‌ کلمه‌ «نیل» به معنی شعله‌ آتش باشد که نشان از ترویج آئین زردشت در این منطقه دارد.
روستای نگل در ارتفاع 1352 متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد و برای رفتن به آنجا باید از سمت غربی سنندج 65 کیلومتر به طرف مریوان را طی کرد؛ جمعیت این روستا حدود 2 هزار و 300 نفر (700 خانوار) است و نمای آن رو به جنوب و بر روی زمینی سنگلاخی بنا شده است.
شرکت گاز استان کردستان برای ایجاد رفاه در این روستای تاریخی و در جهت تامین انرژی مستمر و مداوم برای اهالی این منطقه، تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده و از شهر شویشه در نزدیکی شهرستان سنندج، عملیات خط تغذیه گاز برای این روستا را شروع کرده تا در آینده نزدیک، مردمان مؤمن و مهمان‌نواز این خطه از مملکت اسلامی نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار شوند.

از کولبران تا گازبانان
روز آخر سفر، به روستای مرزی انجینه شمالی در بانه، معروف به روستای ملاصالح رفتیم. این روستا بالغ بر 100 خانوار دارد که شغل و درآمد بیشتر آنها باغداری است و مردم تا قبل از گازدار شدن، از سوخت‌های فسیلی و مایع استفاده می‌کردند و با توجه به این که این روستا در مسیر صفر مرزی واقع شده، بسیاری از مواقع، افراد با قاچاق سوخت زندگی خود را می‌گذراندند.
اما با گازرسانی به این روستا علاوه بر اینکه دسترسی به سوخت مایع که به خاطر صعب‌العبور بودن منطقه بسیار مشکل بود، برطرف شد، میزان قاچاق سوخت نیز به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.
شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های این سفر و به ویژه این روستا، دیدار با کولبرانی بود که اکنون و با ورود گاز به شهرها و روستاهای‌شان گازبان شدند.
کولبران افرادی هستند که از گذرگاه‌های غیررسمی مرزی و مناطق سخت‌گذر و صعب‌العبور، کالاها را روی شانه‌های خود یا گاهی با کمک حیوانات به داخل مرزهای ایران حمل و در ازای این کار دشوار و طاقت‌فرسا، تنها مبلغ اندکی دریافت می‌کنند.
کولبرانی که تنها برای امرار معاش دست به این کار می‌زدند ولی اکنون با ورود گاز به این مناطق به رغم سختی‌ها و دشواری‌های بسیار، شانه‌های این کولبران طعم استراحت را تا اندازه‌ای چشیده و اکنون گازبان شده‌اند.
در نتیجه می‌توان گفت، از اهداف مهم نظام جمهوری اسلامی ایران رسیدگی به مناطق محروم در تمام زمینه‌ها به خصوص رساندن گاز، این نعمت خدادی است که با این کار هم موجب می‌شود کسانی که در این مناطق زندگی می‌کنند، نسبت به نظام دلگرم‌تر باشند و هم در راستای اهداف و سربلندی و امنیت کشور، بیشتر تلاش کنند.
ظهر برای صرف ناهار به رستورانی سنتی که بنای آن از سنگ و به صورت بسیار مهندسی‌شده‌ای ساخته شده بود، رفتیم. از فرصت استفاده کرده و تا آماده شدن ناهار، با مدیر رستوران گفت‌وگویی کوتاه انجام دادم.
وی با ابراز خوشحالی از ورود گاز، این منبع حیات‌بخش به این منطقه، می‌گفت: از زمانی که گاز وارد این منطقه و بالتبع این رستوران شد، نه تنها گاز خانه و کاشانه مردم بلکه کسب و کار حلال ما را هم با افزایش تعداد مسافران به ویژه در فصل سرد سال، گرم‌تر کرد؛ چراکه در نبود گاز، مشکلات ما بیش از اندازه بود و حتی یکی از کارکنان ما همیشه مجبور بود که برای تهیه کپسول گاز در بیرون از رستوران مشغول فعالیت باشد ولی اکنون، به همت و تلاش مردان گاز، مسایل و مشکلات ما هم کاهش یافته، به‌خصوص که در فصل سرما مشکلات ما چند برابر می‌شد که به این ترتیب، شرایط ما بهبود یافته و طعم آسایش و رفاه را بیشتر درک می‌کنیم.
به هرحال، به پایان سفر سه روزه خود به این منطقه زیبا رسیدیم و با پیام رضایتمندی، خرسندی و آسایش مردمان عزیزمان در این خطه، به شهر خود بازگشتیم. سفری که بسیاری از نکات ناگفته و پنهان تلاش‌های مردان گازی را برای ما آشکار ساخت. آنان‌ که در سختی‌ها کار می‌کنند تا ما در دیگر شهرها به راحتی از این نعمت خدادادی بهره‌مند شویم.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
خبرنگار: علی اصغر یزدانی


تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما