شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   02:32:12
گزارش ها
09:441396/10/4 دوشنبه
شهر آتش و آفتاب؛ میزبان کاروان گازی
استان یزد به جمع استان‌های سبز کشور پیوست

نخستین شهر خشت‌خام و دومین شهر تاریخی جهان، در آخرین روزهای سومین ماه از فصل پاییز سال 96، میزبان خبرنگارانی بود که می‌خواستند از نزدیک شاهد گازرسانی به آخرین شهر استان یزد و پیوستن این استان به استان‌های سبز کشور باشند.
از نارین قلعه، قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان گرفته تا بلندترین بادگیر جهان و قدیمی‌ترین مسجد ایران و بافت تاریخی مسکونی، همگی از جمله آثاری هستند که هر سال میلیون‌ها نفر را به این منطقه جذب می‌کنند.
تاریخ نویسان معتقدند که قدمت یزد به پیش از اسلام می‌رسد. عده‌ای هم می‌گویند که شاید شهر تاریخی یزد را باید در نقطه دیگری غیر از مکان کنونی آن جستجو کرد!
شهر یزد القاب بسیاری را در طول تاریخ یدک کشیده است که هرکدام بار معنایی بالایی دارد؛ القابی نظیر «شهر بادگیرها»، «دارالعباده»، «دارالعلم و دارالعمل»، «حسینیه ایران»، «شهر دوچرخه‌ها»، «شهر شیرینی»، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و «شهر آتش و آفتاب»!
اما این بار، این استان شاهد به بار نشستن تلاش‌های شبانه‌روزی رادمردانی است که سختی‌ها و مشکلات را به جان خریده تا نور و امید را میهمان خانه‌های مردم سازند. گویی زیبایی و روشنایی مشعل گاز، نور امید و گرما را میهمان دل‌های ساکنین این استان کرده است.
گزارش مراسم افتتاح بهره‌برداری از پروژه خط انتقال گاز بافق- بهاباد و گازرسانی به آخرین شهر استان یزد، را با خبرنگار شرکت ملی گاز ایران پی می‌گیریم.

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
با کاروان خبرنگاران پس از تأخیری چندساعته، دیروقت شب به فرودگاه شهید صدوقی یزد وارد شده و بلافاصله با اتوبوس راهی بافق ‌شدیم. مسافرتی که به رغم خستگی، ارمغان گازرسانی به آخرین شهر این استان زیبا را با خود به همراه داشت.
با طلوع خورشید و صحبت‌هایی کوتاه با دست‌اندرکاران این پروژه بزرگ و ملی، به محل افتتاح خط انتقال بافق- بهاباد رسیدیم.
یک روز آفتابی و هوایی که برای چنین افتتاح‌هایی معمولاً مناسب است! با کاروان خبرنگاران در انتظار ورود مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و هیأت همراه ‌ماندیم تا با ذکر صلواتی، شیر خط انتقال گاز باز و گاز رسماً وارد شبکه شهری شود.

گازرسانی به آخرین شهر استان یزد
تا امروز گازرسانی به تمام شهرهای استان یزد انجام شده و تنها مردم شهر بهاباد، آخرین متقاضیان گاز در این منطقه بودند.
حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، در حاشیه مراسم بهره برداری رسمی از خط انتقال بافق- بهاباد و پس از پرده‌برداری از لوح یادبود، در جمع خبرنگاران و مردم مشتاق، با بیان این مطلب، در باره گازرسانی به آخرین شهر استان یزد توضیح داد: گازرسانی به بهاباد روند بسیار سختی داشت؛ زیرا در این منطقه معادن زیادی وجود دارند که به سبب صعب‌العبور بودن، روند گازرسانی را با مشکلاتی مواجه می‌کردند، اما در نهایت با همراهی مردم نجیب بهاباد و همکاری مسئولین شهر و معدن‌داران، این طرح اجرایی شد.
وی طول خط انتقال گاز بافق- بهاباد را ۷۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: این خط به قطر ۲۰ اینچ از خط ۲۴ اینچ بافق منشعب شده و با رسیدن به شهر بهاباد، مردم این منطقه را از نعمت گاز بهره‌مند می‌سازد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اظهار کرد: بهاباد از نقاط سردسیر استان یزد است به همین دلیل اطمینان داریم مردم این شهر با رسیدن گاز به منازلشان ظرف مدت 10 روز آینده، با اطمینان خاطر می‌توانند زمستان امسال را بدون دغدغه سپری کنند.
وی در باره هزینه‌های اجرای طرح گفت: مجموع هزینه‌ها در بخش خرید خط لوله ۶۵ میلیارد تومان بوده که با احتساب شبکه گاز شهری، این رقم به ۸۰ میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، همچنین اظهار داشت: طراحی خط لوله انتقال گاز بافق- بهاباد در سال 91 آغاز و در همان سال نیز به اتمام رسید، اما کار اجرایی این پروژه در دی ماه سال 94 آغاز و اینک به بهره‌برداری رسیده است.
تربتی افزود: با ایجاد ایستگاه تقلیل فشار از سوی شرکت گاز استان یزد در آینده در منطقه کوشک، تمامی 13 روستای این منطقه و بخش اداری معدن سه‌چاهون که در این مسیر قرار دارد نیز، از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.
این مقام مسئول با اشاره به این که در انتهای این خط لوله، یک ایستگاه CGS از سوی شرکت گاز استان یزد احداث شده، خاطرنشان کرد: با تزریق گاز به این خط لوله و از طریق این ایستگاه، گاز در داخل شبکه شهر بهاباد به عنوان آخرین شهر فاقد گاز استان یزد جریان پیدا می‌کند.

پوشش 100 درصدی جمعیت شهری استان یزد از نعمت گاز طبیعی
پروژه گازرسانی به بهاباد به عنوان آخرین شهر استان یزد با موفقیت به انجام رسید.
پس از بازکردن شیر خط انتقال گاز مذکور، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این مراسم رسمی و در جمع خبرنگاران گفت: پروژه گازرسانی به بهاباد به عنوان آخرین پروژه گازرسانی در استان یزد با موفقیت به اتمام رسیده و با افتتاح آن، امروز ۱۰۰ درصد مردم استان یزد و در نهایت شهر بهاباد از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند.
وی افزود: به صورت همزمان امروز ۲۵ روستا در شهرهای مختلف استان یزد گازرسانی می‌شوند که مجموعه این کار 70 کیلومتر خط انتقال گاز بوده که از بافق تا بهاباد به قطر 20 اینچ ادامه پیدا کرده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره هزینه اجرای طرح اظهار کرد: بخشی از هزینه اجرای طرح بر عهده بخش خصوصی صنایع استان یزد قرار داشته و مقدار زیادی از هزینه این پروژه نیز بر حسب وظیفه، از سوی شرکت ملی گاز ایران تأمین شده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: به این ترتیب، از ۲۹ آذرماه، مردم شهر بهاباد مشترک گاز طبیعی هستند و می‌توانند زمستان امسال را بدون دغدغه سپری کنند که امیدوارم قدر این نعمت خدادادی را بدانند و از آن به صورت بهینه استفاده کنند.
مهندس عراقی در ادامه در خصوص هزینه‌های به‌عمل آمده در این پروژه گفت: حدود ۶۵ میلیارد تومان هزینه خط انتقال، ۱۰ میلیارد تومان هزینه شبکه شهری و حدود ۲۰ میلیارد تومان نیز برای ۲۵ روستا هزینه شده که مجموعه اینها ۱۱۰ میلیارد تومان هزینه را در بر داشته است.
پس از افتتاح این خط انتقال، کاروان خبری به همراهی مسئولین و دست اندرکاران راهی مسجد جامع شهر بهاباد شد تا پس از اقامه نماز، بخش خبری این افتتاحیه و آنچه که برای خبرنگاران جذابیت بیشتری دارد را با حضور حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، سعید مومنی مدیر گازرسانی، عیسی مقدمی‌زاد رئیس امور حقوقی و قراردادها و منقاصات کالا شرکت ملی گاز ایران، منوچهر فلاح مدیرعامل شرکت گاز استان یزد، علی زینی‌وند معاون استاندار یزد، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابراهیمی بشکانی، امام‌جمعه بهاباد، فرماندار بهاباد و جمعی از مردم این شهر، شاهد باشند.

همکاری بی‌نظیر مسئولین و مردم در اجرای کامل پروژه خط انتقال گاز بافق- بهاباد
همکاری مسئولین و مردم بهاباد در اجرای بهتر پروژه خط انتقال گاز بافق- بهاباد و رفع موانع در این زمینه، مثال‌زدنی بود.
حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به عنوان نخستین سخنران مراسم رسمی بهره‌برداری از پروژه خط انتقال گاز بافق-بهاباد با بیان مطلب فوق، اظهار داشت: پروژه‌های خطوط لوله از جمله پروژه‌های سخت و دشوار هستند که بهاباد یزد نیز از این قاعده مستثنی نبود. بر همین اساس، برای گازرسانی به شهر بهاباد نیز از مناطق صعب‌العبور بسیاری با کمک مردم و مسئولین عبور کردیم و با وجود شرایط سخت و پیچیده، آن را به اتمام رساندیم.
وی افزود: اگرچه این خطوط در دل خاک پنهان می‌شوند و کار رادمردان پرتلاش گازی چندان به چشم مردم نمی‌آید، اما نتیجه آن را در منازل خود تنها با پیچاندن یک پیچ به راحتی مشاهده می‌کنند.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: هزینه اولیه این کار با همکاری معدن‌داران و مسئولان استانی تامین شد؛ پس از آن نیز با تمهیدات شرکت ملی گاز ایران، تمام هزینه‌ها از سوی این شرکت تأمین و خوشبختانه امروز این پروژه افتتاح شد.
تربتی اظهار کرد: در پروژه‌های خط لوله همه سختی‌ها را به خاطر چشیدن طعم شیرین روز بهره‌برداری تحمل می‌کنیم.
وی ادامه داد: با همکاری مردم و معدن‌داران، ایمنی کامل در روند اجرای طرح گازرسانی به بهاباد رعایت شده و امیدواریم در چهار ساله دولت دوازدهم، تمامی شهرهای باقی‌مانده در کشور با ایمنی کامل به شبکه سراسری گاز متصل شوند.

یزد به جمع استان‌های سبز کشور پیوست
مایه مباهات است که با گازدار شدن آخرین شهر استان یزد، برگ زرین دیگری به کتاب تاریخ شرکت ملی گاز ایران افزوده می‌شود.
منوچهر فلاح، مدیرعامل شرکت گاز استان یزد، دومین سخنران این مراسم بود که ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: با بهره‌مندی 21 شهر استان یزد از گاز، جمعیت تحت پوشش شهری به 100 درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه پروژه بافق - بهاباد در شهریور سال 95 با حضور رییس‌جمهوری و مهندس عراقی کلید خورد و احداث شبکه و ایستگاه‌ها با صرف 8 میلیارد تومان آغاز شد، تصریح کرد: با بهره‌مندی از این نعمت خدادادی در بخش واحدهای خانگی و تجاری، به‌زودی شاهد رشد صنعت و کشت گلخانه‌ای در استان خواهیم بود؛ چراکه گاز محور و پیشران توسعه است.
فلاح با اشاره به این که در پروژه‌های گازرسانی با آخرین‌ها روبرو هستیم، خاطرنشان کرد: همزمان با افتتاح این پروژه و با حضور مهندس عراقی، پروژه‌های دیگری نیز در این استان، ازجمله 18 روستای دهستان سانیج شهرستان تفت، پنج روستا در اردکان و دو روستا در ابرکوه، به بهره‌برداری می‌رسند، ضمن آن که شهرک صنعتی بافق و همچنین 19 مورد کوره‌های آجرپزی فهرج نیز از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.
مدیرعامل شرکت گاز استان یزد گاز را بنیاد ایجاد زیرساخت‌های توسعه اقتصادی در بخش‌های مختلف عنوان کرد و گفت: با این پروژه، 8 هزار و 700 خانوار از نعمت گاز برخوردار شده و از 542 روستا در سطح استان، 362 روستا گازدار شده و در 59 روستا نیز پیمانکاران در حال فعالیت هستند و این در حالی است که 39 روستا نیز در مرحله مناقصه و واگذاری به پیمانکار قرار دارد.
فلاح در پایان ضمن تشکر و تقدیر از تمامی مسئولین و دست‌اندرکاران این پروژه بزرگ و ملی، جمعیت روستایی تحت پوشش گاز را 80 درصد عنوان کرد و گفت: تاکنون 120 میلیارد تومان برای اجرای تمام طرح‌های گازرسانی در روستاهای استان یزد هزینه شده و به این ترتیب و در مجموع، جمعیت تحت پوشش گازرسانی استان یزد به 96 درصد رسیده است.

برخورداری از نعمت گاز؛ حق اساسی مردم
اختصاص بیش از 80 میلیارد تومان به پروژه احداث خط لوله انتقال گاز بافق- بهاباد در شرایط کنونی مالی کشور، بی‌نظیر بوده است.
علی زینی‌وند، معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد، سومین سخنران این مراسم با بیان این مطلب، اظهار داشت: دولت در بخش گازرسانی وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده ولی باید بدانیم که تأمین ۱۰۰ میلیارد و ۸۰ میلیارد تومان کاری بس عظیم و سخت است که در این زمینه نیز برای رفاه مردم، این کار را به خوبی به انجام رسانده است.
وی در ادامه اظهار داشت: برخورداری از نعمت گاز، حق اساسی مردم است ولی باید به عنوان یک زیرساخت از آن استفاده شود تا مردم بتوانند تا همیشه، از نعمات آن که در نخستین گام، همان اشتغالزایی است، بهره‌مند شوند.
زینی‌وند در ادامه اظهار داشت: هیچ کجای دنیا، اشتغالزایی به تنهایی از دولت برنمی‌آید و در این زمینه، همه نهادها، ارگان‌ها و خود مردم باید همکاری کنند؛ هرچند که دولت باید در این زمینه پیشرو باشد و زمینه اشتغالزایی را فراهم کند.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد با بیان این که از این به‌بعد، فرمان هدایت‌های اقتصادی استان در دست مدیرانی هست یا خواهد بود که زمینه را برای ورود سرمایه‌گذاران و به تبع آن، اشتغالزایی فراهم کنند، گفت: این امر از آن روست که ما حق نداریم لحظه‌ای نیز برای ایجاد یک شغل و درگیرکردن جوانان با کار، درنگ کنیم؛ چراکه در غیر این صورت، باید جای خود را به یک آدم باانگیزه و فهیم دهیم.
وی نقشه راهی روشن از رونق اقتصادی در آینده را ترسیم کرد و گفت: شک نکنید که در سال‌های آتی، رونق اقتصادی در کشور با ایجاد شغل خواهد آمد، همه ما به ویژه آنانی که محل رجوع بسیاری از مردم هستند، تریبونی در اختیار داریم که باید از این طریق، پیام امنیت، آرامش، وحدت و همدلی را به مردم بدهیم و آنها را مطمئن سازیم که انشاءالله ایجاد این زیرساخت‌ها به زودی به ایجاد شغل منجر خواهد شد.
زینی‌وند در پایان با تشکر از تمامی مدیران و مجموعه شرکت ملی گاز ایران و استان یزد، به سبب تلاش‌های بی‌وقفه برای آبادانی و گازرسانی به تمام نقاط این استان، خاطرنشان کرد که رفاه مردم و امنیت آنان از هر کاری مهم‌تر و ایجاد آن از اهم وظایف مسئولین است.

رشد و توسعه کشور؛ در گرو داشتن انسان‌های توانمند
گاز بستر و محور توسعه است و انرژی حرف نخست را برای توسعه و اشتغالزایی در کشور می‌زند.
حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به عنوان آخرین سخنران این مراسم، ضمن بیان این مطلب، گفت: بهاباد منطقه‌ای است که در آن با همت و همکاری مردم و مسئولین منطقه موفق شدیم این پروژه بزرگ را به نتیجه برسانیم.
وی افزود: از ابتدای این انقلاب، این باور غلط در ما شکل گرفته که تنها باید خدمتگزار باشیم، در صورتی که در کنار خدمتگزار بودن، باید انسان‌هایی توانمند را نیز پرورش دهیم به نحوی که بتوانند در سخت‌ترین شرایط رشد کنند.
به گفته مهندس عراقی، کشوری رشد می‌کند که انسان‌های توانمند داشته باشد.
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: گاز بستر و محور توسعه است و بر همین مبنا است که می‌تواند در دیگر بخش‌های زیربنایی کشور نیز نقش خود را به خوبی ایفا کند.
مهندس عراقی با بیان این که امروز سالگرد منشور شهروندی است، گفت: باید با فکر، ایده و خلاقیت، اشتغال ایجاد کنید و با رعایت حقوق شهروندی دیگران، ابتدا حق خود را شناخته و سپس آن را بگیرید.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه ایرانیان مردمی با پیشینه و تاریخ ادب و مهربانی هستند، ادامه داد: با دشمنی با دیگران نمی‌توان کاری انجام داد، ضمن آن که بدون حضور سرمایه‌گذاران نمی‌توان طرح‌های بزرگ را در کشور اجرایی کرد، این در حالی است که بسیاری از مردم تصور می‌کنند سرمایه‌گذاران مملکت را تصرف کرده‌اند، در حالی که این تصور اشتباه است؛ در واقع تنها زمانی که دست به دست دهیم، می‌توانیم پروژه‌های بزرگ و ملی را در کشور اجرایی کنیم.
وی در پایان ضمن تبریک به مردم شهر بهاباد و تشکر از مسئولین منطقه، شرکت انتقال گاز ایران، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، استانداری و فرمانداری یزد بابت همراهی با شرکت گاز استانی و نیز شرکت ملی گاز ایران، اظهار داشت: ما باید به سرمایه‌داران ملی کمک کنیم تا در کشور به ایجاد کار و اشتغال بپردازند و از این. منظر انسان‌هایی توانمند را پرورش دهند.
پس از پایان مراسم، گروه سرود دانش‌آموزان شهر بهاباد، سرودی زیبا را اجرا کرده و پس از آن، با حضور مهندس عراقی و جمعی از مسئولان استانی، نخستین مشعل در آخرین شهر استان یزد روشن شد.
باز هم سفری دیگر و افتتاحی دیگر به پایان رسید تا قلم توانای خبرنگاران، برگ‌های سپید را با تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه رادمردان گازی، سیاه کرده و این تلاش‌ها را به گوش و چشم دیگر مردم این کشور برسانند.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
خبرنگار: سهیلا زمانی


تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما