شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   01:15:31
گزارش ها
14:451396/10/11 دوشنبه
سال آینده، خراسان رضوی هم استان سبز می‌شود
جشن گازی در خراسان رضوی

استان خراسان رضوی و مهم‌تر از همه، مشهد مقدس این هفته میزبان مسئولین دولتی و مردان گازی بود تا در جشنی بزرگ، شاهد افتتاح برخی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های ملی کشور باشد.

نگین درخشان خراسان رضوی و ایران این‌بار در نخستین روزهای نه‌چندان زمستانی دی‌ماه و در ابتدای ورود به سال جدید میلادی، بار دیگر تلاش و همت مردانی را به نمایش گذاشت که با همت آنان، پروژه‌هایی بزرگ به بار نشست تا شهرها، روستاها، صنایع و .... دیگری از نعمت گاز، این انرژی پاک بهره‌مند شوند.

این پروژه‌های عظیم گازرسانی در بخش‌های صنعتی و خانگی با هزینه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان و با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری به بهره‌برداری ‌رسید.

در واقع، بهره‌برداری از پروژه خط انتقال گاز تقویتی اسفراین- نقاب- جغتای به طول ۸۴ کیلومتر که به منظور تقویت خط انتقال گاز در جنوب استان خراسان رضوی و گازرسانی به بخش‌های صنعتی استان و بخصوص گازرسانی به مجتمع فولاد سبز‌وار است، با هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و این در حالی است که عملیات احداث خط لوله انتقال گاز تقویتی 16 اینچ تربت‌حیدریه- کاشمر به طول تقریبی 77 کیلومتر با هزینه‌ای بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان که از حوالی شهر تربت‌حیدریه آغاز شده و تا ایستگاه تقلیل فشار (CGS) کاشمر ادامه دارد نیز، با هدف تقویت فشار گاز شهرهای واقع در منطقه و گازرسانی به مصرف‌کننده‌های جدید نیز همزمان آغاز ‌شد.

همچنین با گازرسانی به شهر همت آباد، فاز نخست پروژه احداث خط انتقال گاز 52 کیلومتری همت آباد - بار در استان خراسان رضوی نیز به مرحله بهره‌برداری ‌رسید.

در همین حال، همزمان با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۳۲۷ روستا با هزینه‌ای بالغ بر 240 میلیارد تومان در یکی از روستاهای بخش رضویه به نمایندگی سایر روستاهای استان، نیز برگزار شد.

گفتنی است که بخشی از این مراسم در روستای نصرآباد از بخش رضویه مشهد مقدس با حضور معاون اول رییس‌جمهوری و مهندس عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران صورت گرفت و بخش دیگری از این مراسم بهره‌برداری که مربوط به خطوط انتقال گاز می‌شد، در تربت‌حیدریه و از طریق ویدئوکنفراس برگزار شد.

گزارش این سفر گازی را با خبرنگار شرکت ملی گاز ایران پی می‌گیریم.

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
رشد 64 درصدی گاز رسانی به روستاهای کشور در دولت تدبیر و امید

با توجه به اینکه گاز محور و پیشران توسعه است اما مسلما بدون حمایت و پشتیبانی دولت، مسئولین و مردم هرگز نمی توان روند توسعه گاز رسانی را در کشور تا به این حد پیش برد.

حمیدرضا عراقی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، نخستین سخنران مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه گارسانی به دوشهر و 327 روستا و سه خط انتقال گاز در استان خراسان رضوی بود که در روستای نصر آباد بخش رضویه مشهد مقدس با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، سیدحمید فانی مدیرعامل شرکت گاز استان و جمعی از مقامات کشوری و استانی و مردم این منطقه برگزار می‌شدکه سخنان خود را بدین‌گونه آغاز کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم و در ادامه آن دردولت دوازدهم نهضتی در شرکت گاز بوجود آمد که بر اساس آن تنها در یک مورد حدود 3 هزار کیلومتر خط انتقال گاز اجرا شده است.

عراقی در ادامه افزود: این امر بدین معناست که 35 هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز فشار قوی در دولت تدبیر و امید به 38 هزار کیلومتر خط انتقال تبدیل شده و رشد 9 درصدی را در این زمینه نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با اشاره به افتتاح 5 ایستگاه تقویت فشار گاز در سال گذشته با حضور دکتر جهانگیری، گفت: با افتتاح این 5 ایستگاه، اکنون 8 ایستگاه تقویت فشار طی این 4 سال به بهره‌برداری رسیده و با افزایش 11 در صدی، رشد بی‌سابقه‌ای را در این مدت کوتاه تجربه کرده است.

مهندس عراقی در ادامه با اشاره به اینکه در آذرماه سال 92 نیروگاه‌های کشور تنها 30 میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌کردند و 90 میلیون مترمکعب مازوت و دیگر سوخت‌ها، گفت: ولی این رقم امروز برای نیروگاه‌ها به 140 میلیون مترمکعب گاز طبیعی رسیده و این امر بدین معناست که روزانه 50 میلیون دلار صرفه‌جویی در مصرف سوخت از طریق نیرو گاه‌ها می‌شود.

وی در ادامه افزود: گاز رسانی به 9 هزار روستا در دولت تدبیر و امید از دیگر دستاوردهای شرکت ملی گاز ایران است که این رقم تا قبل از دولت یازدهم 14 هزار روستا بوده و این، رشدی 64 درصدی را در این زمینه نشان می‌دهد.

معاون وزیر نفت در امور گاز در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: اکنون همکاران من در شرکت گاز استان خراسان رضوی دیگر نگران قطع گاز ترکمنستان نیستند؛ چراکه در حال حاضر تمام نیروگاه‌ها و صنایع در این استان از گاز طبیعی استفاده می‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: این در حالی است که ما هم اکنون حداکثر میزان صادرات به ترکیه را داریم و به کشور عراق نیز گاز صادر می‌کنیم.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود در ارتباط با بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی در خراسان رضوی، اظهار داشت: امروز خط انتقال گاز همت آباد – بار به طول 50 کیلومتر و با هزینه 40 میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد و عملیات اجرایی ادامه آن که به شهر بار می‌انجامد، آغاز خواهد شد و همچنین عملیات اجرایی خط انتقال گاز تقویتی تربت‌حیدریه – کاشمر نیز به طول 77 کیلومتر و با هزینه 60 میلیارد تومان امروز آغاز می‌شود.

وی در ادمه افزود: خط انتقال دیگری که تزریق گاز شده و از شهر سبزوار عبور می‌کند خط اسفراین- نقاب- جغتای است که حدود 84 میلیارد تومان هزینه در برداشته که با افتتاح آن، علاوه برمجتمع فولاد سبزوار، روستاهای اطراف نیز از نعمت گاز بهره مند می‌شوند که مجموعه این سه خط انتقال هزینه‌ای بالغ بر 270 میلیارد تومان داشته است.

به گفته عراقی، با بهره برداری از پروژه گازرسانی به شهر همت آباد و 180 روستای خراسان رضوی، حدود 25 هزار خانوار از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: این در حالی است که عملیات اجرایی گازرسانی به 147 روستا نیز امروز آغاز و انشاءالله تا آخر سال، 18 هزار خانوار دیگر به جمع خانوارهای بهره‌مند از گاز طبیعی افزوده خواهد شد.

مهندس عراقی ادامه داد: در مجموع، این پروژه‌های خطوط انتقال و شبکه‌های شهری و روستایی، حدود 500 میلیارد تومان هزینه در بردارد که این رقم بالا می‌تواند جایگزین سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و سایر صنایع شود و بدین ترتیب در مجموع 77 درصد روستاهای این استان از نعمت گاز برخوردار می شوند که تا پایان سال جاری، این رقم به حدود 86 درصد می‌رسد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنان مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی مبنی بر اینکه سال گذشته هر دو روز یک روستا گازرسانی می‌شد، اظهار داشت: این آمار امسال رشد سریع‌تری به خود گرفته و هر روز دو روستا از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند و بدین ترتیب تا پایان سال جاری، به 700 روستای دیگر در این استان گازرسانی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: به این ترتیب حدود یک هزار روستا در استان خراسان رضوی باقی می‌ماند که سال آینده به همه این هزار روستا گازرسانی شده و درصد خانوار روستایی به 99 درصد می‌رسد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: از اول دولت یازدهم درصد گاز رسانی روستایی در این استان 55 درصد بوده که این رقم در حال حاضر به 77 درصد رسیده و تاپایان سال جاری به 86 درصد خواهد رسید همچنین درصد جمعیت شهری برخوردار از گاز طبیعی نیز در سال آینده به 99 در صد خواهد رسید و سال آینده این استان، استان سبز معرفی خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: امیداریم این نهضتی که در گازرسانی از دولت یازدهم شروع شده تا پایان سال آینده و یا نهایتاً نیمه سال 98 به اتمام برسد و بتوانیم از گاز تولیدی، در توسعه صادرات و ایجاد ارزش افزوده در کشور استفاده کنیم.

تلاش گازی امروز در خراسان رضوی، وظیفه ما برای توسعه گازرسانی است

فراموش نکنیم که آنچه امروز در استان خراسان رضوی اتفاق می‌افتد، وظیفه ما برای توسعه گازرسانی است.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی، دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن خیرمقدم به مسئولین و تبریک زادروز میلاد امام حسن عسگری (ع)، با بیان این مطلب، اظهار داشت: پیش از هر چیز باید از دولت و مسئولین برای نقش ویژه‌ای که در بازسازی این روستا و خانه‌های خراب‌شده ناشی از زلزله فروردین ماه در این منطقه، داشتند، سپاسگزاری کنم که در کنار مردم، گام به گام در این بازسازی شریک بودند.

وی در ادامه در خصوص حوزه گاز و کار گازرسانی در این بخش، گفت: چون استانداردهای این استان برای گازرسانی در حد بالا نبود، در این بخش کمی کار مشکل بود، اما این استانداردها به بهترین وجه به همت تلاش و مدیریت خوب مهندس عراقی و نیز مهندس فانی، مدیرعامل خوب و تلاشگر شرکت گاز استان خراسان رضوی به حدود بالای ۸۰ درصد رسید، اما پروژه‌های جدید نیاز به تأمین بودجه دارد تا گازرسانی به این استان، به بالای ۹۳ درصد در این استان برسد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان این که امیدوارم شرکت ملی گاز ایران پیشنهادی را برای اجرایی کردن مجدد بند «ق» در بودجه سال ۹۷ بدهد، اظهار داشت: چنانچه با پیگیری این شرکت، این بند در بودجه سال ۹۷ نیز به تصویب برسد و علاوه بر ۵۰۰ میلیارد تومان فعلی، ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز بودجه به پروژه‌های بعدی گازرسانی تخصیص یابد، بدین ترتیب می‌توان پایانی خوش برای حوزه گازرسانی در این استان متصور شد و کل استان را استان سبز معرفی کرد.

تسریع در گازرسانی به روستاهای کشور؛ کار مهم و حیاتی دولت تدبیر و امید

کار مهمی و حیاتی که در این دولت بنا گذاشته شد، آن بود که گازرسانی به روستاهای کشور به عنوان مرکز تولید و زندگی مردم و ایجاد رفاه و آسایش آنان سرعت گرفت.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری سخنران بعدی این مراسم که با بیان این مطلب، گفت: ما با افتخار اعلام می‌کنیم کشوری هستیم که از نظر سوخت های فسیلی موفق شدیم با گاز که پاک‌ترین انرژی است، شبکه سراسری گاز ایجاد کنیم که از دورترین روستاهای کشور تا پایتخت و تمامی شهرها از این نعمت الهی بهره‌مند شوند.

وی افزود: در آغاز دولت یازدهم تعداد کل روستاهای گازرسانی شده، 14 هزار روستا بوده، ولی با تلاش مجموعه شرکت ملی گاز ایران و با مدیریت اندیشمندانه مهندس عراقی، 9 هزار روستا تا ابتدای دولت دوازدهم از نعمت گاز برخوردار شده و این روند همچنان ادامه دارد.

جهانگیری در ادامه افزود: بر اساس آمار اعلام شده از سوی استاندار خراسان رضوی، از ابتدای دولت یازدهم 56 درصد روستاهای این استان از نعمت گاز بهره‌مند بوده‌اند و این در حالی است که امروز این رقم به 77 درصد رسیده است.

در این مراسم از طریق ارتباط تصویری، پروژه گازرسانی به شهر همت‌آباد و خط انتقال گازرسانی این شهر مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همچنین عملیات اجرائی خط انتقال گاز ١٦ اینچ تربت‌حیدریه- کاشمر و افتتاح خط انتقال جغتای- سبزوار آغاز شد.

پس از اتمام سخنرانی، مشعل گاز در روستای نصرآباد به نیابت از سایر روستاهای استان از سوی دکتر جهانگیری و مهندس عراقی روشن شد.

گاز در آخرین شهر فیروزه

همزمان با بهره‌برداری از طرح گازرسانی به 180 روستای خراسان رضوی، شهر همت‌آباد به عنوان آخرین شهر شهرستان فیروزه و 26 روستای این خطه نیز به شبکه سراسری گاز متصل شدند.

فرماندار فیروزه در آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها گفت: اجرای خط انتقال گاز به شهر همت‌آباد و 26 روستای این شهرستان با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال انجام شد.

محمدحسین صالحی افزود: در این طرح 42 کیلومتر شبکه فولادی، 210 کیلومتر شبکه توزیع پلی اتیلن با چهار هزار و 400 انشعاب به کار گرفته شده که بیش از پنج هزار خانوار از ساکنان منطقه از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده‌اند.

وی گفت: تا کنون 85 درصد از ساکنان این شهرستان از نعمت گاز سراسری برخوردار شده‌اند که این رقم تا پیش از سال 1394، کمتر از 18 درصد بوده است.

شهرستان فیروزه دارای حدود 6 هزار مشترک گاز است که از این تعداد حدود 2 هزار مشترک شهری و چهار هزار مشترک، روستایی هستند.

در این مراسم از طریق ارتباط تصویری پروژه گازرسانی به شهر همت‌آباد و خط انتقال گازرسانی این شهر مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همچنین عملیات اجرایی خط انتقال گاز 16 اینچ تربت‌حیدریه ـ کاشمر و افتتاح خط انتقال جغتای ـ سبزوار آغاز شد.

لازم به ذکر است بیش از 415 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های گازرسانی شهری و روستایی و خطوط انتقال گاز استان هزینه شده است.

برنامه‌ریزی برای انتقال گاز به ۹۶ درصد روستاهای کشور

سیاست دولت این است که در سال های آینده به ۹۶ درصد روستاهای کشور گازرسانی کند.

حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز کشور بعدازظهر چهارشنبه ۶ دی‌ماه در مراسم افتتاح خط انتقال و گازرسانی به شهر همت‌آباد فیروزه با بیان این مطلب، اظهار کرد: توسعه فقط در بهره‌مندی از آخرین دستاوردهای تکنولوژی نیست، بلکه توسعه فرهنگی نیز در کنار توسعه اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: فرهنگ صرفه‌جویی در بین مردم کم‌رنگ شده و باید مدیران کشور دوباره این فرهنگ را در کشور ترویج کنند؛ چراکه پایداری و افزایش تاب‌آوری در شبکه تأمین گاز کشور برای ما اهمیت دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز کشور تصریح کرد: پروژه‌های گازرسانی بسیار سخت است و در پروژه های گازرسانی حرف اول را بودجه ها می‌زند که خوشبختانه دولت توانسته منابع آن را فراهم کند.

تربتی بیان کرد: با تمهیداتی که صورت گرفته، در دولت دوازدهم شاهد آن خواهیم بود که تمام شهرها و روستاهای بالای ۲۰ هزار خانوار از نعمت گاز برخودار شوند.

وی ادامه داد: در چندسال آینده با توجه به سیاست‌های دولت، صددرصد شهرها و ۹۶ درصد روستاهای کشور از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران همچنین درخصوص اتصال شهر همت‌آباد به نعمت گاز گفت: خوشبختانه آخرین شهر شهرستان فیروزه هم به شبکه گاز متصل شد و امید است در دولت دوازدهم بهترین خدمات را به مردم عرضه کنیم.

باز هم سفری دیگر و افتتاحی دیگر به پایان رسید تا قلم توانای خبرنگاران، برگ‌های سپید را با تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه رادمردان گازی، سیاه کرده و این تلاش‌ها را به گوش و چشم دیگر مردم این کشور برسانند.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
سهیلا زمانی


تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما