شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   02:18:35
گزارش ها
09:411396/11/18 چهارشنبه
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست با اصحاب رسانه:
حضور پررنگ‌تر و سهم بیشتر ایران در تجارت جهانی گاز؛ با مصرف بهینه گاز

مدت‌ها بود که اصحاب رسانه در انتظار چنین نشست صمیمی با معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بودند؛ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۶ و در میانه ورود به چهلمین بهار انقلاب، مهندس حمیدرضا عراقی میزبان خبرنگاران و اصحاب رسانه شد تا پرسش‌های بی‌پایان آنها را پاسخگو باشد.
این نشست که ابتدا با گزارش عملکرد این شرکت طی این ۴۰ سال و سال جاری به‌طور اخص، آغاز شد، با پاسخ به پرسش‌های بی‌انتهای خبرنگاران و سپس، گفت‌وگوهای در جمع با مهندس عراقی، به پایان رسید.
افزایش تولید گاز در برنامه ششم توسعه به یک میلیارد مترمکعب، بدهی گاز ایران به ترکیه، حضور به‌موقع شرکت گاز در زلزله کرمانشاه، گلایه از نهادهای دولتی و سازمان‌ها در خصوص لزوم صرفه‌جویی در مصرف گاز، توسعه صادرات گاز و کسب جایگاهی ارزنده‌تر در تجارت جهانی، چگونگی فروش و صادرات گاز به کشورهای عربی به‌ویژه کویت، صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها، شتاب در گازرسانی به مناطق روستایی، برون‌سپاری و خصوصی‌سازی در گاز، تداوم ارتباط با ترکمنستان و .... از جمله پرسش‌های مطرح شده در این نشست بود.
                                                ****************************************
افزایش تولید گاز در برنامه ششم توسعه
معاون وزیر نفت در امور گاز در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان تولید، مصرف و صادرات گاز در سال 2020، اظهار کرد: طبق برنامه ششم توسعه، میزان تولید و انتقال گاز به یک میلیارد مترمکعب در روز می‌رسد و براین اساس همکاران ما در شرکت مهندسی و توسعه گاز، تکمیل خطوط سراسری نهم و یازدهم را در برنامه توسعه‌ای خود دارند.
وی با اشاره به این که اجرای دو بخش از خط لوله نهم سراسری گاز آغاز شده و بقیه آن هم در سال‌های آینده انجام می‌شود، تصریح کرد: همچنین در برنامه ششم توسعه، پیش بینی صادرات 200 میلیون مترمکعبی گاز در روز شده است.
به گفته عراقی، 38 ایستگاه تقویت فشار گاز برای دو خط لوله سراسری نهم و یازدهم و دیگر خطوط در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.
حضور پررنگ‌تر و سهم بیشتر ایران در تجارت جهانی گاز؛ با مصرف بهینه گاز
وی با اشاره به این که هر شاخصی، شاخص موفقیت نیست، گفت: این‌که می‌گویند ما در تجارت جهانی نقشی نداریم، این نشان عقب‌افتادگی ما نیست؛ به عنوان مثال، کشور قطر که با ما مخزن مشترک دارد مصرف داخلی ندارد؛ ما کشوری هستیم با وسعت زیاد، جمعیت 80 میلیونی و صنایع فراوان و گسترده با 100 نیروگاه که هرچه گاز تولید می‌شود را مصرف می‌کنیم.
ما امکان صادرات گاز با توجه به موقعیت سوق‌الجیشی به کشورهای همسایه را داریم، اما چرا این کار کمتر انجام یا اصلاً انجام نشده؟! برای این که ما هرچه تولید می‌کنیم، در داخل مصرف می‌کنیم و در حال حاضر هم اگر برای این مهم یعنی مصرف بی‌رویه کاری نکنیم، در آینده هم نمی‌توانیم صادر کنیم و این در حالی است که در برنامه ششم توسعه، باید 200 میلیون مترمکعب گاز در روز صادر کنیم.
ایوی در ادامه افزود: این امکان برای ما وجود دارد؛ در واقع، الآن هم با کشور عراق در بصره و بغداد قرارداد داریم، هم با ترکیه، ولی باید فکری در خصوص مصرف گاز در کشور کرد؛ چراکه اگر این روند ادامه پیدا کند، نه تنها نمی‌توانیم نقشی در تجارت جهانی ایفا کنیم، برای آیندگان هم چیزی باقی نخواهیم گذاشت. همه باید کمک کنیم و این مسئله را حل کنیم.
ما هرچه تولید می‌کنیم، مصرف می‌کنیم، بنابراین باید راهی برای ذخیره انرژی در کشور اتفاق بیافتد والا چیزی برای آیندگان نخواهیم گذاشت، ما باید در آینده حود 50 میلیون مترمکعب گاز در روز به عراق صادر کنیم ولی در حال حاضر حدود 8 میلیون متر مکعب گاز در روز به عراق صادر می‌کنیم و این در حالی است که امکان صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس به فراوانی وجود دارد.
شتاب در گازرسانی به مناطق روستایی
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص شتاب در روند گازرسانی به مناطق روستایی تصریح کرد: گازرسانی به هر منطقه باید مراحل مختلفی را طی کند که این مراحل شامل؛ احداث خطوط انتقال گاز، راه‌اندازی ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار، احداث شبکه‌های درون‌شهری یا درون روستایی، نصب علمک‌ها، گازکشی خانگی و تأیید سازمان نظام مهندسی و سرانجام اشتراک‌پذیری گاز می‌شود.
مهندس عراقی ادامه داد: ما تا جایی که علمک روستاها نصب می‌شود و گاز به روستا می‌رسد و مشعل گاز در روستا روشن می‌شود را جزو برنامه‌های افتتاح طرح‌های گازرسانی می‌دانیم. از این مرحله به‌بعد، مردم خود باید اقدام به گازکشی داخل منازل و اخذ تأییدیه نظام مهندسی کنند و این دیگر به شرکت ملی گاز ارتباطی ندارد، اما به محض این‌که شرایط وصل گاز به داخل منازل فراهم شود، در کمتر از 10 روز گاز داخل منازل وصل می‌شود. یعنی می‌توان گفت، در مجموع از زمان آغاز طرح تا زمان روشن شدن مشعل گاز در روستاها، بیشتر از یک سال طول نمی‌کشد.
همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان
وی درباره همکاری میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: خوشبختانه شرکت ملی گاز ایران اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام داده که از آن‌جمله می‌توان به مذاکره و بعضاً امضای قرارداد با دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، پژوهشگاه صنعت نفت، موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و ... اشاره کرد.
پروژه‌های مینی ال‌ان‌جی
مهندس عراقی در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص پروژه‌های مربوط به مینی ال‌ان‌جی توضیح داد: ما تاکنون در این زمینه موفق نبوده‌ایم! البته مقدمات خوبی را در این بخش انجام داده‌ایم؛ مثلاً با یک شرکت کره‌ای وارد قرارداد شده‌ایم که قرار است بخشی از پروژه با همکاری انستیو گاز دانشگاه تهران و بخشی نیز به همت کره‌ای‌ها انجام ‌شود. قرار است که به محض اینکه در این زمینه، به نتیجه‌ای دلخواه برسیم، نوآوری در این بخش را آغاز کنیم.
وی همچنین اظهار داشت: بر اساس قرارداد، لایسنس این طرح مربوط به ایران و کره خواهد بود و همچنین کار پژوهشی آن را که مینی ال‌ان‌جی و ال‌سی‌ان‌جی (LCNG) خواهد بود، در مسیر جاده تهران انجام می‌دهیم. این در حالی است که یک پروژه نیز در مازندران تاکنون دوبار به مناقصه رفته، ضمن اینکه در بعضی نقاط کشور نیز پروژه‌های CNG انجام می‌شود که تاکنون تعدادی از آنها به نتیجه رسیده است.
ممنوعیت عرضه گاز LPG
معاون وزیر نفت در امور گاز در پاسخ به این پرسش که چرا عرضه گاز LPG ممنوع شده و گاز LNG نیز جایگزین نمی‌شود، گفت: سیاست‌های کلی کشور بر این مبنا بود که مدتی تعدادی از ماشین‌ها از LPG استفاده می‌کردند، در مقطع دیگری نیز سیاست‌گذاری این بود که تبدیل به CNG شود.
مهندس عراقی افزود: کپسول‌ برخی خودروها که LPG بود به CNG تبدیل شد، اما برخی خودروها این سیستم را تعویض نکردند و اکنون دیگر گاز LPG به صورت قانونی برای مصرف خودروها در کشور نداریم، از این رو استفاده از LPG قانونی و مطابق استاندارد نیست.
صادرات گاز به اروپا، گرجستان، عراق و ....
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه پیرامون صادرات گاز به بازار اروپا گفت: بازار اروپا سخت‌تر از کشورهای همسایه است، اما ارزش بیشتری دارد، با این حال با دو مشکل همراه است؛ نخست این‌که برای صادرات گاز به اروپا تنها راه ترکیه است و دوم این که اگر هزینه کنیم و گاز را به اروپا برسانیم، این هزینه برای ما مقرون به صرفه نیست، اما ما علاقه‌مند صادرات گاز به اروپا هستیم، اگر این صادرات انجام شود خوب است، اگر انجام نشود هم چندان مهم نیست!
وی ادامه داد: در مذاکراتی که داشته‌ایم ترکیه می‌خواهد گاز را از ایران و روسیه بخرد و خود اقدام به صادرات کند، اما ما می‌خواهیم که خودمان صادرات گاز را انجام دهیم و هزینه ترانزیت را پرداخت کنیم.
مهندس عراقی درباره صادرات گاز به عراق نیز گفت: ما آمادگی این صادرات را داریم، در بصره آماده دریافت گاز از طرف عراق هستیم، برخی مشکلات در بخش عراق وجود دارد که البته آنها قول داده‌اند این مشکلات تا 20 اسفندماه برطرف شود.
پیش‌بینی می‌کنیم اوایل سال آینده با افتتاح خط لوله ششم سراسری انتقال گاز ایران و نیز با صادرات گاز به بصره بتوانیم مراسمی داشته باشیم و این طرح را به بهره‌برداری برسانیم. ما گاز صادر می‌کنیم و پول آن را نیز دریافت می‌کنیم.
وی همچنین در باره خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان افزود: اجرای خط لوله گاز IP برعهده ما بوده که بخشی از آن را نیز اجرایی کرده‌ایم، اما در آن زمان قراردادش با شرکت ملی نفت بوده و تنها از سه یا چهار سال گذشته قراردادهای گازی به ما محول شد که هر دو قرارداد گازی امضا شده با عراق نیز خوشبختانه به نتیجه رسیده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز تصریح کرد: پیگیری قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان در اختیار شرکت ملی نفت ایران است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص صادرات گاز ایران به گرجستان گفت: گرجستان باید گاز مورد نیاز خود را از ارمنستان و روسیه دریافت کند و قرار است گازی که به ارمنستان می‌فرستیم به برق تبدیل شود و به گرجستان بفروشیم که کار در حال انجام است.
معاون وزیر نفت در امور گاز درباره تسویه حساب گازی میان ایران و ترکیه نیز توضیح داد: صادرات گاز به ترکیه اکنون بر اساس قرارداد انجام می‌شود و ما در قبال گازی که به ترکیه صادر می‌کنیم پول گاز را دریافت می‌کنیم، در واقع در قبال صادرات گاز به ترکیه صورتحساب می‌دهیم و پول گاز را از آنها می‌گیریم.
اول روابط سیاسی، سپس صادرات گاز
معاون وزیر نفت در امور گاز، در پاسخ به پرسشی در خصوص قرارداد صادرات گاز به کویت و این‌که چرا ایران نسبت به روسیه در این زمینه پیشدستی نکرده، توضیح داد: ما طی چند سال گذشته، مذاکرات خوبی با کویت داشتیم و می‌دانیم که آنها نیز به گاز ما احتیاج دارند.
ولی با توجه به روابط سیاسی دو کشور در حال حاضر، این اتفاق ممکن است در آینده رخ دهد؛ چراکه متأسفانه زمانی که این مذاکرات انجام می‌شد، اتفاقاتی افتاد که رابطه میان ایران و عربستان به تیرگی گرایید و پل ارتباطی ما قطع شد. هر زمان که این رابطه برقرار شود، مذاکرات ادامه می‌یابد، زیرا کشورهای عربی گرچه دریافت گاز از ایران را مطلوب می‌دانند، اما ممکن است جرأت یا توان امضای قرارداد با ایران را نداشته باشند.
وی درباره فروش گاز روسیه به کویت نیز توضیح داد: اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم، اما روسیه اگر بخواهد گاز طبیعی به کویت بفروشد راهی جز ایران ندارد.
حجم گاز تولیدی پس از بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص اضافه شدن حجم گاز تولیدی پس از بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی توضیح داد: گازی که تولید می‌شود به مصرف می‌رسد، زیرا باید بخش خانگی و تمامی نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها و صنایع را گازرسانی کنیم، اما باید راهی بیابیم تا به صرفه‌جویی و ذخیره انرژی در کشور بپردازیم، زیرا با این روش باز هم جا برای صادرات گاز باقی خواهد ماند و در غیر این صورت باید فکری به حال آیندگان کنیم، زیرا تمام گاز تولیدی را مصرف می‌کنیم.
وی افزود: در آینده باید ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر کنیم، اما اکنون تنها ۸ تا ۱۰ میلیون مترمکعب گاز در روز به عراق صادر می‌کنیم، این در حالی است که ظرفیت صادرات گاز به ترکیه نیز بالاتر از میزان صادرات کنونی است، همچنین امکان صادرات گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز فراوان است، اما باید روابط سیاسی نیز حل شود.
صدور خدمات فنی و مهندسی
صدور خدمات فنی و مهندسی از دیگر مواردی بود که مهندس عراقی درباره آن توضیح داد: ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که پس از گذشت ۵۰ سال از فعالیت شرکت ملی گاز، اطمینان یافته‌ایم توانایی تأمین گاز داخل کشور را داریم و اکنون دنبال آن هستیم که از کمیت عبور کنیم و در پی کیفی کردن خدمات گاز باشیم.
به گفته وی، توانمندسازی، اصلاح فرآیندها، ارتقای کیفیت و رویکرد سیستمی به برنامه‌ها از جمله محورهایی است که سبب افزایش کیفیت خدمات در حوزه گاز می‌شود، افزون بر این، صدور خدمات فنی مهندسی به دیگر کشورها، ازجمله اهداف شرکت ملی گاز ایران است.
تداوم همکاری گازی با ترکمنستان
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص قطع گاز ترکمنستان و مذاکره با این کشور، اظهار کرد: دو موضوع کیفیت و قیمت گاز، از موضوعات مورد مذاکره ایران و ترکمنستان بود. این کشور پارسال همانند سال‌های گذشته اقدام به قطع گاز ایران کرد که ما هم اعلام کردیم، با توجه به افزایش تولید گاز در کشور، در صورت قطع گاز، برای گازرسانی به شهروندان ایرانی مشکلی پیش نمی‌آید.
مهندس عراقی با اشاره به این که ترکمنستان با وجود مذاکرات در سال گذشته، شیر انتقال گاز به ایران را بست و در دیوان بین‌المللی داوری از ما شکایت کرد، گفت: اگرچه نیازی به گاز ترکمنستان نداریم، ولی مذاکره با ترکمنستان ادامه دارد.
به گفته وی، همکاری با ترکمنستان در دیگر بخش‌ها از جمله سوآپ گاز ترکمنستان از طریق ایران ادامه دارد.
چه کسی مسئول حفظ و صرفه‌جویی انرژی در کشور است؟!
مهندس عراقی در پاسخ به این پرسش که شرکت ملی گاز ایران تا چه میزان برای رعایت الگوی مصرف گاز فرهنگ‌سازی کرده، گفت: تقسیم‌بندی‌هایی که در کشور انجام شده به این صورت است که توسعه گازرسانی برعهده ما خواهد بود، اما ما چگونه می‌توانیم به وزارت نیرو بگوییم که به منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز، نیروگاه‌هایی با راندمان بالا احداث کند؟
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: چه کسی این قدرت را دارد که عنوان کند نیروگاه‌هایی که راندمان 35 یا 36 درصد و یا کمتر از 30 درصد دارند، گاز مصرف نکنند؟!
وی در ادامه تصریح کرد: این چه هنری است که گاز را در اختیار می‌گیرید و مصرف می‌کنید، اما راندمان پایینی دارید؟! این گاز باید به راندمان بالای 50 و 55 درصد تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: متأسفانه قدرت ما به وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و حتی به مجلس شورای اسلامی هم نمی‌رسد! به من گفته می‌شود که با بودجه‌ای که در اختیار دارید، نهایت تلاش خود را برای گازرسانی انجام دهید، اما با این حال فعالیت‌های متفرقه‌ای همچون تبلیغات و امضای قرارداد برای صرفه‌جویی در مصرف با صدا و سیما و یا انتشار کتابچه‌هایی در این باره را نیز ما انجام داده‌ایم!
مهندس عراقی تصریح کرد: در حوزه پژوهشی نیز فعالیت‌های زیادی برای صرفه‌جویی در مصرف گاز انجام داده‌ایم که باید در این باره حمایت‌هایی هم صورت گیرد، اما به شرکت گاز که با حذف مواردی همچون آبونمان و غیره روبه‌روست گفته می‌شود که بخاری با راندمان بالا هم خریداری کند، ما حاضریم چنین کاری انجام دهیم، اما منابع مالی لازم نیز باید تأمین شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز خطاب به خبرنگاران عنوان کرد: اصحاب رسانه باید سوال کنند که چه کسی مسئول حفظ و صرفه‌جویی انرژی در کشور است؟!!
حرکت به سمت خصوصی‌سازی
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص اصلاحات ساختاری این شرکت برای حرکت به سمت خصوصی‌سازی، اظهار کرد: دو سناریو در این زمینه پیگیری می‌شود؛ نخست این که مجلس شورای اسلامی، دولت و وزارت نفت باید به این باور برسند که اگر قرار است شرکت ملی گاز ایران به یک برند تبدیل شود و در کنار اعتماد مردم، ارزآور باشد باید به صورت بنگاه‌داری اداره شود و اداره کل شدن آن بی فایده است، ضمن آن که اصلاحات ساختاری شرکت ملی گاز به حمایت وزارت نفت، دولت و مجلس نیازمند است و بحث برون‌سپاری بخش‌های شرکت ملی گاز ایران همانند بخش انتقال، گازرسانی شهری و ... هم اکنون در دستور کار این شرکت است، نه بحث واگذاری آن به بخش خصوصی!
معاون وزیر نفت در امور گاز در باره سناریوی دوم هم اظهار کرد: این سناریو هم اکنون در سطح وزارت نفت در حال مطالعه است.
کمک به اقتصاد ملی با افزایش تحویل گاز به نیروگاه‌ها
مهندس عراقی که همچنان با لبخند به پرسش خبرنگاران پاسخ می‌داد، در ادامه به تغییر وضع نیروگاه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: مصرف سالانه کل نیروگاه‌ها حدود 70 تا 75 میلیارد مترمکعب است که توامان گاز و سوخت مایع است، هرچه گاز کمتر داده شود سوخت دوم باید مصرف شود که سوخت دوم نیز بخشی مازوت و بخشی نیز گازوئیل است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: قیمت گازوئیل در بازار از قیمت گاز بالاتر است، بنابراین ما هرچه گاز به نیروگاه‌ها تحویل دهیم، گازوئیل کمتری مصرف می‌کنند. نیروگاه‌ها سال 92، 35 میلیارد مترمکعب گاز مصرف می‌کردند و 35 میلیارد مترمکعب نیز گازوئیل و مازوت، اما امسال نیروگاه‌ها زیر 10 درصد سوخت مایع مصرف کردند و بیش از 90 درصد گاز مصرف شده است، یعنی رقمی بالاتر از 60 میلیارد مترمکعب فقط گاز در نیروگاه‌ها مصرف شده است.
وی ادامه داد: این تحول به محیط زیست کشور و اقتصاد ملی کمک خواهد کرد، اما این موضوع گفته قبلی را نقض نمی‌کند که نیروگاه‌ها باید راندمان خود را افزایش دهند، هرچند در شرایط خاص که مصرف خانگی به 575 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، نیروگاه‌ها مجبور می‌شوند از سوخت مایع استفاده کنند که با کاهش مصرف خانگی، دوباره نیروگاه‌ها از سوخت گاز استفاده می‌کنند.
مهندس عراقی تصریح کرد: گاز متعلق به ملت است، باید از این نعمت جهت توسعه کشور استفاده کرد، یکی از مسایلی که ما باید روی آن حساسیت داشته باشیم ساختار شرکت ملی گاز ایران است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز عنوان کرد: شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت درهم تنیدگی‌هایی دارند، در برخی چاه‌ها هم نفت تولید می‌شود هم گاز، در برخی مخازن نیز فقط گاز تولید می‌شود، در برخی جاها نیز توسعه با گاز و برخی نیز توسعه تنها با نفت انجام می‌شود، برخی جاها صادرات با گاز و برخی نیز صادرات با نفت است.
وی گفت: آن جا گاز که وارد شبکه می‌شود، قرارداد آن با شرکت ملی گاز است، آن بخشی که وارد شبکه گاز نمی‌شود قرارداد آن نیز با شرکت ملی گاز نیست. برای نمونه شرکت ملی نفت زمانی که مخزنی کشف می‌کند برای توسعه و برداشت از آن وارد مذاکره می شود و قرارداد امضا می‌کند، زیرا هنوز وارد شبکه گاز نشده است، اما شرکت ملی نفت برای مذاکرات قراردادی خود ابزاری لازم دارد که این ابزار در گذشته شرکت صادرات گاز بوده، در دولت گذشته شرکت صادرات گاز وابسته به شرکت ملی گاز بود و در دولت تدبیر و امید به شرکت ملی نفت بازگشت.
عراقی افزود: شرکت صادرات گاز به ما ارتباطی ندارد، شرکت ملی گاز مدیریت امور بین‌الملل دارد که همه قراردادها و مذاکرات و فروش خود را از آن طریق انجام می‌دهد.
روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
سهیلا زمانی

https://t.me/NIGC50th/4079
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما