شعار سال 97-1
 
  
جمعه 29 شهريور 1398   14:56:35
گاز در آئينه رسانه‌ها
15:291394/10/7 دوشنبه
پس از لغو تحریم ها تحقق می یابد
افزایش ظرفیت صادرات گاز با جذب ٤٠ میلیارد دلار سرمایه تازه

به گزارش ایرنا، هم اکنون جمهوری اسلامی ظرفیت تولید روزانه بیش از 700 میلیون مترمکعب گاز را دارد و می خواهد با جذب سرمایه و بهره برداری از پروژه های تازه، ظرفیت تولید را به بیش از یک میلیارد و 200 مترمکعب در روز افزایش دهد.
ایران سالیانه نزدیک به 10 میلیارد مترمکعب گاز صادر می کند که با افزایش ظرفیت تولید می تواند صادرات به بازارهای تازه ای در آسیا و اروپا را دنبال کند.
ترکیه بزرگ ترین خریدار نفت ایران است؛ همچنین میزان اندکی گاز نیز به ارمنستان و نخجوان (جمهوری آدربایجان) صادر می شود.
«حمیدرضا عراقی» معاون وزیر نفت در امور گاز، دراین باره می گوید: پس از لغو تحریم ها ظرفیت جذب ٤٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت گاز وجود دارد.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو خواهد شد.
وی می افزاید: با ایجاد ارتباط منطقی و معقول در دوران پساتحریم می توانیم با کشورهای همسایه رابطه داشته باشیم و براحتی، گاز را به این کشورها صادر کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران موقعیت ایران در منطقه و جهان را راهبردی می داند و یادآوری می کند ایران با داشتن مزیت هایی مانند کوتاه ترین مسیر به بازارهای گاز، بزرگ ترین ظرفیت تولید گاز در جهان و برخوردار بودن از زیرساخت های صادرات گاز به نقاط مختلف، برای جذب سرمایه و افزایش توان صادرات آمادگی دارد.
وی می گوید: می توان گاز را به فراورده های باارزش تر تبدیل کنیم؛ همچنین با تزریق آن به چاه های نفت، مقدار برداشت و تولید نفت را افزایش دهیم.
به گفته او، صادرات گاز به روش خط لوله و ال.ان.جی (گاز مایع فشرده) انجام می شود و تا سه هزار کیلومتر با قطرهای بالای خط لوله، توجیه پذیر است.
پیش از این مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته بود برای دستیابی به فناوری ال.ان.جی چند پروژه تعریف شده است که یکی از آنها ٦٠ درصد پیشرفت دارد.
ایران اعلام کرده است آمادگی دارد میزان صادرات گاز خود به ترکیه را تا دو برابر میزان کنونی (30 میلیون مترمکعب در روز) افزایش دهد.
در یک دهه آینده گاز در سبد انرژی جهان، سهم ٢٨ درصدی خواهد داشت.

لینک خبر

تاریخ به روز رسانی:.
بيشتر


مجری سایت : شرکت سیگما