شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   16:29:13
پيشكسوتان تلاشگر
15:251396/11/1 يكشنبه
ابوالقاسم مرادی

به نام خدامختصری از زندگی خصوصی


اینجانب ابوالقاسم مرادی، مدیرعامل شرکت تولید صنعتی گازسوزان با مدرک کارشناسی. حدود سی سال است که با شرکت ملّی گاز ایران همکاری دارم و حدود پنجاه سال هم سابقه‌‌ی کار در زمینه‌های مختلف را دارم. تعداد زیادی کارخانه را احداث کردم. تعداد 8 باب کارخانه داشتم، مشاور در وزارت بهداری بودم، در ذوب‌آهن فعالیت داشتم چهار فرزند دارم، دو دختر و دو پسر، همه ازدواج کردند. تقریباً همه صنعتگر هستند، آنها در حال حاضر درحال اداره ی واحدهایی هستند که تعداد زیادی نیرو در آنها مشغول کار می باشد.


نقش شرکت گاز در رشد شرکت های بخش خصوصی


بهترین راه برای پیشرفت و تحقق اهداف، همکاری و تعاونی بوده که بین شرکت ما و شرکت ملّی گاز انجام ‌شده. بعد ازپیروزی انقلاب، با توجّه به این‌ که درصد کمی از کشور از گاز طبیعی بهره‌مند بودند، مسئولین شرکت ملّی گاز، واقعا زحمت کشیدند تا گاز در دسترس آحادکشور قرار بگیرد ما هم کنارشان بودم به این دلیل که در آن زمان ما احساس کردیم گاز یک صنعت نو و جدیدی در دنیا می باشد و جای کار فراوانی دارد و می تواند به پیشرفتهای چشمگیری نایل شود. من با هدف خاصی کارم را در بخش خصوص شروع کردم. با این هدف که روزی بتوانیم گاز را سر چاه تحویل بگیریم و بقیّه‌ی این مجموعه را خودمان اداره کنیم.


زمینه ها، میزان و مدت همکاری با شرکت ملی گاز


میزان همکاری ما با شرکت ملی گاز ایران، در واقع متناسب با نیاز شرکت ملّی گاز ایران و کشور بوده، اگر به خاطر داشته باشید، اوایل انقلاب، ما با تولید رگولاتور گاز شهری کارمان را شروع کردیم. در آن زمان حتی تأمین رگولاتور هم کار مشکلی بود.کشور هم به این وسیله نیاز مبرم داشت .رسالت انقلاب هم می طلبید که هر چه سریعتر به تمام نقاط کشور گاز رسانی کنیم. لذا ما تولید رگولاتور گاز شهری را شروع کردیم.
درآن زمان با توجه به اینکه در شرکت ملی گاز کنتور نبود، قصد داشتند کنتور را از سایر کشورها خریداری کنند، اما با مشکلاتی مواجه شدند. از طرفی جنگ هم شروع شده بود. موقعیت جنگی این اجازه را نمی داد تا خیلی ازخریدها به تحقق برسد. به همین دلیل خیلی از منازل بدون داشتن کنتور، گازکشی شدند. بعد از آن، صنایع ملّی گاز که وابسته به خود شرکت ملّی گاز بودند ،تولید کنتور را برای اولین بار در ایران شروع کردند. بعد ازآن، ما شروع کردیم به تولید کنتور و خیلی سریع توانستیم خودمان را به مرحله ای برسانیم که دیگر نیازی به خرید کنتور از خارج نداشتیم. کنتور انواع مختلفی دارد. چه از نظر ساختار و روش اندازه‌گیری‌اش، چه از نظر فشار و موقعیّتی که نصب می‌شود و کار می‌کند. کنتورهای توربینی هم داریم که در ایستگاه‌های گاز کاربرد دارد. کنتورهای اولتراسونیک هم داریم که می‌تواند هم در فشارهای پایین و هم در فشارهای بالا کار کند. کنتورهای ترمالمیتر داریم که خودمان تولید می‌کنیم، خوب است بدانید که برای اوّلین بار در دنیا، شرکت گازسوزان شروع کرد به تولید این کنتور و حدود سیزده سال پژوهش وتحقیق انجام شد تا این کنتور به مرحله ی تولید برسد و خدا را شکر، الآن آماده است. کنتورهای دیافراگمی هم داریم. اینها همان کنتورهایی هستند که درمنازل نصب می شوند.جایگاه شرکت ملّی گاز ایران از گذشته، تاکنون


شرکت ملّی گاز ایران ، یکی از شرکت‌های موفّق ایرانی بوده که توانسته تا حد قابل ملاحظه ای رشد کند. صنعت گاز، یک صنعت تقریبا 50 ساله است. صنعت خیلی قدیمی ای نیست، چه در داخل ایران و چه در کشورهای دیگر. این صنعت هنوز هم میتواند رشد کند و جای کار بسیار دارد. من فکر می‌کنم که شرکت ملّی گاز به خوبی توانسته وظیفه اش ‌را در این زمینه انجام دهد و امروز هم می‌تواند کارهای بهتری انجام دهد. ما می توانیم تجهیزات اندازه‌گیریمان را مدرن‌تر کنیم و سیستم انتقالمان را هم تغییر بدهیم، همچنین می توانیم با استفاده از انرژی پاک، در مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشم.چالش ها و راهکارها برای همکاری مناسب تر


ارتباط بین شرکتهای خصوصی و شرکت ملی گاز ایران، ارتباطی متقابل می باشد. ما باید احساس کنیم یک مجموعه هستیم و این یک مجموعه، درحال تولید است. یک مجموعه تولید و یک مجموعه بهره برداری می کند. این مجموعه ها باید بتوانند به خوبی در هم ادغام شوند وبه همدیگر خوب سرویس بدهند. امروزه ما حدود %70 نیاز انرژی کشورمان را از گاز طبیعی داریم. فکر می‌کنم این عدد، عدد بسیار بزرگی است. رسیدن به این عدد، حاصل زحمات یک مجموعه‌ای بوده که در صدر این مجموعه، خود شرکت ملّی گاز قرارداشته است.، افراد زیادی بودند که برای این مجموعه زحمت کشیدند تا این مجموعه‌ی عظیم به وجود آمده. امروزه همه ی مناطق کشور، حتی شهر ها و روستاهای دور دست هم توانستند از نعمت گاز طبیعی بهره مند شوند. خدا را شکر که امروز هم این مجموعه ، بدون مشکل اداره می شود و به فعالیتش ادامه می دهد.


اما دلایل موفّقیّت شرکت ملّی گاز و همکاری این شرکت با پیمانکاران و تولیدکنندگان، این بوده که ارتباط متقابل خوبی بین این شرکت و سایر شرکتهای خصوصی وپیمانکاران بوده. درک متقابل هم می تواند از مهمترین دلایل این موفقیت باشد. در آن زمان، شرکت ملی گاز، یک شرکت جوان و توانا بود. نیروهای خوش استعدادی در این مجموعه فعالیت می کردند. این نیروها توانستند درکنار پیمانکاران و تولید کنندگان بخش خصوص، مجموعه ای کار آمد و پویا را تشکیل دهند. به نظر اینجانب بهترین کاری که می‌توانیم برای ارتقاء همکاری‌ها انجام دهیم، این ‌است که شرکت‌های دولتی، البته غیر از شرکت ملی گاز، خصوصی شوند. این شرکتها باید به بخش خصوصی واگذار شوند. گاهی به جای خصوص سازی، کارها به شرکتهای دولتی دیگر واگذار شد، که این روند، تغییر مثبتی را در عملکرد شرکت ملی گاز به وجود نیاورد. وقتی خصوصی سازی به معنای درست آن اعمال شود، شرکتهای خصوصی قدم به قدم با عملکرد شرکت ملی گاز پیش می- روند و در این صورت می توان به توسعه ی شرکت امیدوار بود. ما پروژه‌های مختلفی را با شرکت ملی گاز داشتیخ ایم که مهمترین پروژه‌های داخلی ما، ساخت کنتورها یا تحویل کنتورهای دیافراگمی بوده. از حدود 17 میلیون انشعابی که روی شبکه‌ی گاز ایران داریم، بالغ بر 13 میلیون آن متعلّق به شرکت ما می باشد و من فکر می‌کنم که کار خوبی بوده است. تولید رگولاتور گاز شهری هم، چیزی همین حدود است. در حال حاضر، ایستگاههای گاز هم در شرکت گازسوزان تولید می شود. کنتورهای توربینی هم تولید می شود، ولی بیش‌ترین سهم ما دراین سیستم، تولید کنتورهای دیافراگمی گاز بوده که تحویل شرکت ملّی گاز شده و بعد هم تولید رگولاتور گاز شهری.سخت‌ترین پروژه‌های چالش برانگیز


سخت ترین مرحله ی کاری برای ما، شروع فعالیت با شرکت ملی گاز بود. چون آن زمان باور عمومی در شرکت این بود که امکان تولید بعضی اقلام مثل رگولاتور در کشور، ممکن نیست. ما در آن زمان خیلی سماجت کردیم و زمان زیادی را صرف کردیم تا توانستیم با شرکت ملی گاز قراردادی را منعقد کنیم. قرارداد اولیه ی ما، تولید 20.000 رگولاتور بود. تولید این مقدار رگولاتور، واقعا زمان بر بود. ولی وقتی در زمان تعیین شده، این محصول تولید شد، همه باورشان شد که در ایران هم میتوان محصول خوب تولید کرد.اشتغال زایی در بخش خصوصی


در زمینه‌ی اشتغال هم ما کارآفرین برتر بوده ایم، در حال حاضر حدود 1500 نفر مستقیما داخل کارخانه فعالیت می کنند. تعدادی کارگاه‌ هم داریم که بعضی از قطعات مان، در آنجا ساخته می شوند. تولیدات این کارگاهها، انحصارا برای ما ساخته می شود. حدود 1000 نفر هم در این کارگاهها فعالیت می کنند. دراصل می توانم بگویم که حدود 2500 نفر در حال حاضر در این مجموعه ی خصوصی فعالیت می کنند. البته این تعداد، افرادی هستند که به طور مستقیم با مجموعه ی ما در ارتباط هستند و یا برای ما کار می کنند. آمار افرادی که غیر مستقیم با ما فعالیت دارند، بیش از اینهاست و ممکن است در کل ایران، به ده هزار یا بیست هزار هم برسد.


تلاش برای آینده ای بهتر


ما نباید به آنچه داریم، قانع باشیم. بلکه باید نگاهی پیشرو داشته باشیم تا در همه ی زمنیه ها، به ویژه در صنعت گاز هم بتوانیم به فنآوری روز دنیا برسیم. این امر محقق نمی شود مگر اینکه ما دست به دست هم بدهیم و درکنار هم آینده ی خوبی را برای کشور رقم بزنیم.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما