شعار سال 97-1
 
  
سه‌شنبه 26 شهريور 1398   14:16:51
پيشكسوتان تلاشگر
14:061396/10/13 چهارشنبه
عبدالحسین بساق زاده

به نام خدا
 معرفی وسابقه‌ی فعالیت ها

   اینجانب عبدالحسین بساق زاده مدیرعامل و عضو هیئت مدیره‌ی شرکت لوله سازی اهواز با 27 سال سابقه.ازآزمایشگاه لوله سازی اهواز شروع به‌کارکردم‌، حدود 12 سال درآنجا انجام وظیفه کردم وبعد ازآن رئیس بازرسی فنی محصولات ، مدیر کنترل کیفیت وعضو هیئت مدیره شدم و الان هم بعنوان مسؤول شرکت وعضو هیئت مدیره  مشغول به خدمت هستم. ازشروع کار تا الان درخدمت شرکت گازبودیم و انشاا... در آینده هم هستیم. ما متوسط سالانه حدود 200 هزار تن لوله‌ی انتقال گاز تولید کردیم وتحویل پروژه های بزرگ شرکت ملی گاز داده ایم.

تولیداتی که شرکت ملی گاز نیاز دارد از لوله های 6 اینچ تا 56 اینچ است و این ظرفیتی را که عرض کردم بر اساس یک چیز متوسط بود و برای اینکه ملموس‌ترباشد اگر بخواهیم با تمام اقطار محاسبه کنیم این حدود یک میلیون تن حدود 2000 کیلومتر لوله می‌شود که معمولا خط‌های سراسری انتقال گاز شرکت ملی گاز را (خط‌های بین شهری شان) همه با این حالت انجام شده اند که تقریبا متوسط همان 2000 کیلومتر می‌شود.

نقش شرکت گاز در رشد شرکت‎های خصوصی

حدود 80 درصد ظرفیت تولید محصولات لوله سازی اهواز برای شرکت ملی گاز می‌باشد.رشد و شکوفایی این شرکت بستگی مستقیم دارد به پروژه‌ها و محصولاتی که شرکت گازمی‌خواهد.هرموقع پروژه های عمرانی و ملی شرکت گاز تعریف شوند، شرکت لوله سازی اهواز و پیمانکاران مشابه ما رشد خوبی خواهند داشت و تا الان هم حدود یک میلیون تنی که به آن اشاره شد ظرفیت 80 درصد لوله سازی اهواز بوده که اگرهمکاری وارتباط مستقیم با شرکت گاز نبود ما به اینجا نمی‌رسیدیم و در آینده هم محصولات ما همان چیزی است که وابسته‌ی مستقیم به شرکت گاز می‌باشد.

زمینه های همکاری با شرکت گاز

جا دارد‌ بابت 50 سالگی شرکت گاز تبریک بگویم ، البته شرکت لوله سازی اهواز دو سال کوچکتر است و شرکت ما 48 سال است که تأسیس شده است.شرکت لوله سازی اهواز ابتدا توسط شرکت ملی نفت ایران برای خط سراسری یک یا همان(IGAT)یک تأسیس شد و حتی حدود پنج سالی مدیر عامل شرکت ملی گاز و لوله سازی یک نفر بود و ما متعلق به شرکت گاز بودیم ؛ چون کل پروژه‌ها آنجا تعریف می‌شد و درلوله سازی اهواز انجام می‌شد.الان هم در این 48 سال پروژه‌هایی که نیاز بوده انجام شده و چون این شرکت در پروژه‌های بزرگ که از طرف وزارت نفت داشته ، توانسته آنها را به انجام برساند بخاطراعتبارش همچون سابق کارمی‌کند.

  لوله‌هایی برای انتقال گاز(از لوله های 6 اینچ تا لوله های 56 اینچ )بین شهرهای مختلف هستند.دراین رابطه نیاز هست پروژه‌هایی از طرف شرکت گاز تعریف شوند : انتخاب مواد مورد نیاز برای این لوله ها به منظور سرویس دهی، تهیه‌ی مواد، عملیات لوله کردن این مواد اولیه و در نهایت همه‌ی خطوط لوله شرکت ملی گاز که زیرزمینی هستند.این لوله‌ها بعد ازتولید و انجام آزمایشات مختلف براساس استاندارد API5L و استانداردهای تعریف شده‌ی شرکت ملی گاز چون در زیر زمین می‌روند ، نیاز به پوشش‌کاری دارند .درهمین رابطه لوله سازی اهواز برای تکمیل سبد محصول خود دو کارخانه‌ی پوشش خریداری نموده که لوله‌ها را پوشش‌کاری بیرونی انجام می‌دهد ، دربعضی موارد برای کمک کردن به شرکت ملی گاز این محصول آماده شده را حمل می‌کنیم و در سایت تحویل می‌دهیم.ارتباط مستقیم ما برای پروژه های عمرانی و ملی که تعریف می‌شود ، حدود 80 درصد آن لوله است و بهتر است بگوییم عمده کاری که توسط این لوله‌ها انجام می‌شود انتقال سیال گاز برای شرکت ملی گاز است که توسط شرکت لوله سازی اهواز انجام می‌شود.

جایگاه شرکت ملی گاز از گذشته تا کنون

  جایگاه شرکت ملی گاز همانطور می‌دانید جایگاه رفیعی است، نه فقط برای ایران بلکه برای خیلی از کشورهای دیگر. درایران به سه منظوراهمیت ویژه ای پیدا می‌کند ، یکی اینکه چاه‌های گاز زیادی در ایران است و منابع گاز زیادی داریم و همانطور که می‌دانید ما اولین کشور در دنیا هستیم. بحث دوم هم که شرکت ملی گاز را ویژه می کند فاصله‌ی چاه های گازمان با محل استفاده است.چون فاصله‌ها درایران زیاد است.کنترل محصولی که بیرون می‌آید با رعایت تمام شرایط استاندارد امکان پذیر است و شرکت ملی گاز ایران باید کنترل های دقیقی را انجام دهد. خوشبختانه با تجارب 50 ساله ، استانداردهای لازم برای این محصول در شرکت ملی گاز هست ، چون هم به سرمایه‌ی ملی مرتبط می شود و هم به تأسیسات و شرکت‌هایی که پالایشگاه و منابع مهم هستند. سوم عبور این لوله ها از کنار شهرها و روستاها ونیروهای انسانی است. به همین خاطر کادر مجربی  برای کنترل مواد اولیه در شرکت ملی گاز وجود دارد.نوع مشخصات فنی که برای خرید مواد اولیه هست، کنترلی که این مواد در لوله سازی برسند، تولید لوله و همه‌ی این‌ها توسط کارشناسان و بازرسان مجرب شرکت ملی گاز تحت کنترل اند.البته کار دراینجا تمام نمی‌شود؛ بعد از اینکه محصول آماده شد و اجرای خط به‌عمل آمد برای اینکه مطمئن باشند آن اقداماتی که در انتقال خطوط لوله هم انجام شده (چون لوله ها هم باید جوشکاری شوند) تمام کنترل هایی که باید انجام شود توسط دوستان و کارشناسان مجرب شرکت ملی گاز انجام می‌شود و لوله تا زمانی که تست اولیه‌اش با آب انجام نشده باشد تحت پوشش شرکت ملی گاز است ؛ پس این نشان می‌دهد که این شرکت بزرگ وظیفه‌ی خیلی خطیری برعهده دارد و کنترل های لازم را انجام می‌دهد تا بتوانیم در انتها آن سیالی را که باید در داخل این لوله ها منتقل کنیم به سلامت به مقصد برسانیم.

  قطر 56 اینچی لوله‌ها که قبلا گفتم یعنی قطر حدود یک متر و چهل سانتیمتر است و یک شخص سوار موتورسیکلت می‌تواند از داخل آن عبور کند و به اینصورت است که اکثر خطوط انتقال ما هم 56 اینچ هستند ، چون پروژه‌هایی که برای شرکت گاز تعریف شده فقط برای داخل کشور نیست بلکه برای صادرات هم می‌باشد.

موفقیت شرکت های خصوصی

   دلیل موفقیت شرکت های خصوصی با شرکت گاز اول این است که ظرفیت ما از همین طریق تکمیل می‌شود و دوم تجاربی که از طرف شرکت ملی گاز به ما منتقل می‌شود و کنترل‌هایی که اعمال می کنند ، لوله سازها را در حد بین الملل ارتقا داده اند. بر اساس تجربیاتی که از این طریق به لوله سازان رسیده ما الان به جرات می‌توانیم بگوییم که در صادرات لوله هم موفق هستیم و از مشخصات فنی که از طرف شرکت ملی گاز تعریف می‌شود طوری پرسنل لوله سازی را مجرب نموده که هم اکنون در مناقصات بین المللی شرکت می‌کنیم ، خوشبختانه در این مدت برای کشورهای حاشیه توانسته ایم صادرات هم داشته باشیم و فکر می‌کنم این از همین تجاربی است که به دست ما می‌رسد.

تجارب چالش برانگیز

   ما به هر پروژه ای با دید خاص خودش نگاه می‌کنیم و چون تجارب و تخصص‌ها وجود دارد و تجهیزات مناسب هست با هیچکدام چالش نداشته ایم اما می‌توان اینگونه گفت که در پروژه هایی که ملی باشند و سراسری باشند با حالت خاصی با آنها روبرو می‌شویم. (IGAT) یک یا خط سراسری جنوب به شمال ایران اولین پروژه‌ی 56 اینچی بود که در لوله سازی اهواز تعریف شد و چون بالاترین قطر لوله ای بود که ما تولید می‌کردیم و هم اینکه خط سراسری بود حالت خاص خودش را داشت. پروژه های دیگری هم هست که شرکت ملی گاز برای اولین بار تعریف می‌کند، حالا به مرور زمان بر اساس فشارهایی که در چاه های گاز هست یا نوع دبی که از داخل لوله ها نیاز دارند پروژه های جدیدتری می باشد. هرچیز جدیدی که باشد بیشتر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و برایمان چالش برانگیز است.اما اگر بخواهم پروژه‌ی خاصی را نام ببرم و از مثالهای اخیر بیاورم و خیلی به عقب نروم تولید خط لوله‌ی صلح می باشد ؛ همانطور که می دانید با تمام مشکلاتی که وجود داشته تمایل داریم که یک خط لوله ای از ایران به هندوستان برسانیم (این خط تا مرز پاکستان هم رفته است). برای گرفتن این پروژه که 902 کیلومترلوله‌ی 56 اینچ بود، لوله سازی اهواز در مناقصه برنده شد و خوشبختانه حدود دو سال کار ما بود. چون هم بالاترین ظرفیت بود و هم اینکه یک بحثی بود که علاوه بر صنعتی سیاسی هم بود و با این بیشتر توانستیم اخت شویم. بحث دومی که با شرکت ملی گاز داشتیم بحث بعضی از سرویس‌هایی است که اخیرا وارد میدان شده و به‌حساب ما برای سرویس های ترش استفاده می شود (لوله ای که فولاد آن فولاد خاصی است چون اسیدی می‌باشد) و لوله سازی اهواز هم با قدمتی که خودش داشت تمایل داشت اولین بار برای دوستان شرکت ملی گاز و یا چاه‌های گازی همکار شود، خوشبختانه آنها هم پروژه‌هایی که برای سرویس های ترش بود ما بیشتر با آنها دست و پنجه نرم کردیم وتوانستیم آن را هم با موفقیت به اتمام برسانیم.

  البته این ترش بودن کار ما را سخت‌تر نکرد ؛ چرا که هرچه ترش بودن سیال بیشتر باشد فولاد آن فولاد خاص‌تری می‌شود و وقتی اینگونه می‌شود یعنی کیفیت فولاد بالاتر می‌رود و هرچه هم کیفیت بالاتر برود فرم دادن و جوش دادن آن راحت‌تر می‌شود، فقط تست های خوردگی هست که باید طبق استانداردها آن را انجام دهیم که این یک مقدار ما را با چالش مواجه می‌کند ولی چون 90 درصد یک لوله مواد اولیه‌ی آن است، اگر مواد اولیه را درست بخریم و درست تهیه کنیم چالش های بعدی خیلی کمتر می‌شود. پس هرچه ترش‌تر باشد محصول راحت تری بدست می‌آید به شرط اینکه فولاد اولیه مرغوب تر باشد.

اهمیت لوله سازی برای شرکت گاز

  با کارهایی که تا حالا انجام داده‌ایم و تعاریفی که من شنیده‌ام و انجام وظیفه ای که کرده‌ایم، شرکت گاز 100 درصد نیازمند شرکت لوله‌سازی است چرا که درتولید لوله‌هایی که تا الان تولید شده عمد‌ه‌ی لوله‌ها توسط ما انجام شده و این که پرسنلی که در آنجا کار می‌کنند 48 سال سابقه دارند که البته خودشان هم استخدامی وزارت نفت بودند. سوم از نظر کیفیتی که در لوله سازی اهواز موجود است معمولا تمایل دارند پروژه‌های ابتدایی وحساس را در آنجا انجام دهند. اخیرا بعلت تحریم هایی که برای ایران بوجود آمد وزارت نفت تصمیم گرفت که به‌جای نفتی که به کشورهای خارجی داده می‌شود از آنها ورق فولادی خریداری کند.دومیلیون تن برنامه ریزی شد، برای اینکه مطمئن شویم آن شرکتی که از خارج این را به ما می دهد آیا می تواند جوابگوی محصولی باشد که شرکت ملی گاز نیاز دارد ، شروع این کار را با شرکت ما انجام دادند به این صورت که حدود 50 ورق از آن‌ها خریداری شد و به‌طور آزمایشی تمام مراحل تولید را با حضور کارشناسان آن شرکت تولید کنندۀ ورق، کارشناسان و بازرسان شرکت ملی گاز و پرسنل لوله سازی اهواز تحت کنترل گرفتند، آزمایش‌ها براساس استانداردها و مشخصات فنی گازانجام شد و وقتی مورد تائید قرار گرفت، قرارداد دو میلیون تن بسته شد پس نشان می‌داد برای اینکه این‌ها وارد بازار ایران شوند ابتدا لوله‌سازی برایشان مهم بود و به همین خاطر معمولا شرکت‌های جدیدی که می‌خواهند وارد وندورلیست شرکت ملی گاز بشوند تا الان که بنده 48 سال مشغول هستم درهرکدامشان اول از کانال ما وارد شده اند ، پس نشان می دهد که ما سرباز خوبی برای شرکت ملی گاز هستیم.

انجام تعهدات

  شرکت لوله‌سازی تا حدود زیادی همیشه به تعهداتش عمل کرده است. دلیلش هم این است که همانطور که مطلع هستید در هر پروژه‌ای یک شروع و یک خاتمه‌ای تعریف می‌شود، یک سری تعهدات طرفین وجود دارد یعنی هم کارفرما هم ما که به‌عنوان پیمانکارهستیم. هرکدام از ما در هر نقطه‌ای که مشکلی پیش بیاید و تعهدمان را به موقع انجام ندهیم احتمال دارد که تأخیراتی بوجود آید اما می‌خواهم مطلبی خدمت شما بگویم که لوله سازی تا الان طوری بوده که پروژه های بزرگی که برای شرکت ملی گاز داشته (حالا ممکن است با یک تاخیرات یک ماه یا دوماهه) ولی حتما انجام داده و با اکثر مدیران و معاونین که بنده در این مدت با آن‌ها جلسه داشته‌ام ، همیشه لوله سازی را به‌عنوان یک شرکت کمک کننده و تعهد آور می‌شناسند.

   اثبات حرف بنده هم این است که ما از نظر امتیاز فنی در پروژه‌ی اخیر یک میلیون تنی، نسبت به همه‌ی لوله‌سازان سر بودیم ، چون امتیاز فنی را فقط به کیفیت کار نمی‌دهند و تعهدات هم هست. اما بعضی مواقع کارفرمای ما به دلیل مشکلاتی که هست ممکن است آن نقدینگی لازم را به موقع به پیمانکار تزریق نکند. ممکن است که او یک ماه دیرکرد داشته باشد اما مطمئنا کار ما را سه ماه به عقب می اندازد چون برنامه ریزی که ما روی تولید داریم باید به موقع این زنجیره برقرار شود، پس اگر چنانچه پروژه‌هایی داشته باشیم که هر طرف تعهدات خود را به‌موقع انجام دهند،مشکلی پیش نخواهد آمد. ما هم بیشتر مواقع هیچگونه تاخیری نداشتیم و خوشبختانه به موقع تحویل داده ایم و جزو افتخارات ما هم هست حتی گاهی مواقع کاپ افتخار هم گرفته‌ایم ولی بعضی پروژه‌ها هم که به موقع نقدینگی تزریق نشده تاخیراتی داشتیم اما حتما انجام شده اند.

تولیدات شرکت در شرایط تحریم

شرکت لوله سازی اهواز در رابطه با اینکه مواد اولیه خودمان را بتوانیم از کشورهای ثانویه بدست آوریم،هیچوقت مشکل نداشته ؛ توقف پروژه‌های شرکت ملی گاز باعث توقف تولیدات ما بود و نیازی نبود که ما اصلا مواد اولیه را تهیه کنیم و اگر هم پروژه هایی انجام می‌شد معمولا در اقطار کوچک بود در این حد که روزمرگی خودمان را بگذرانیم ولی بدهی‌های ما هم روز به روز در حال رشد بود. نه اینکه بگوییم هیچ کاری نکردیم ، بالاخره کار کردیم ولی با ظرفیت حدود 10 درصد که این از نظر یک شرکتی که 500 هزار تن در سال تولید دارد واقعا چیزی نیست. تا اینکه سال 1391 خوشبختانه بر اساس آن تصمیم گیری که انجام شد و در مقابل نفتی که به کشورهای دیگر می‌دادیم مواد اولیه وارد کردیم خوشبختانه پروژه‌ی دو میلیون تنی در شرکت گاز تعریف شد. درست است موادش را با یک هزینه‌هایی توانستیم بیاوریم و تحریم ها را دور بزنیم ولی این باعث چرخش شرکت شد به‌همین خاطرهمین پروژه‌هایی که از طرف شرکت ملی گاز تعریف شد باعث رشد لوله سازی شد ؛ چرا که ما در سال 92 توانستیم رشد 83 درصدی نسبت به سال 91 داشته باشیم که آن‌هم بواسطه‌ی پروژه های تعریف شده‌ی شرکت ملی گاز بود. البته این 80 درصد ظرفیت ماست. و خوشبختانه همینطور که آمدیم جلو وآرامشی که در کشور به‌وجود آمد و صحبت‌هایی که دولت جدید انجام داد خوشبختانه ما سال 93 توانستیم نسبت به سال 92 با تعریف این پروژه‌ای که از طرف شرکت ملی گاز شد، 138 درصد رشد تولید داشته باشیم تا الان که خوشبختانه ظرفیت به‌طور کامل انجام می‌شود و امیدوارم که این پروژه ادامه داشته باشد، اخیرا هم شنیده ایم که پروژه های دیگری را شرکت ملی گاز تعریف کرده که این‌ها خبرخوشی برای ما پیمانکاران و بخش های خصوصی است البته ما خودمان را هم خیلی خصوصی نمی‌دانیم چون وابسته به صندوق‌ها هستیم ولی خوشبختانه می توانیم بگوییم هر موقع شرکت ملی گاز پروژه‌هایش را تعریف کند ما رشدمان بیشتر می شود ، و ما وابسته‌ی مستقیم به آن‌ها هستیم.

رقابت پذیری شرکت لوله‌سازی با شرکت های داخلی و بین المللی

  از سال 1374 به بعد لوله سازی به‌عنوان دیون دولت به صندوق‌ها واگذار شد؛ البته قبلا خودش تنها بود و منحصر به فرد بود و هیچ رقابتی نبود چون طبق برنامه‌ی تلویحی دولت ، برنامه ای به لوله‌سازی اهواز داده می‌شد و تولیدات شرکت ملی گاز و نفت را انجام می‌داد.ولی بعد ازآن با به‌وجود آمدن شرکت‌های لوله‌ساز دیگر مشابه ما ، هم شرکت ملی گاز و هم شرکت ملی نفت پروژه‌هایشان را معمولا به صورت مناقصه می‌گذارند و امکان ندارد مناقصه نباشد.برای نمونه ، ما برای اینکه یکی از تولیدکنندگان ورق را که در ایران است وارد وندورلیست شرکت ملی گاز یا نفت کنیم تفاهم نامه‌ی سه جانبه‌ای بین ما ، کارفرما وآن شرکت تولید کننده‌ی ورق امضا شد.بعد ازاینکه ورق پس از طی مراحل و تست‌های مربوطه مورد تایید واقع شد در آخر قضیه بر اساس آیین نامه‌ی معاملاتی و قوانین دولتی به ما اعلام کردند که حتما باید مناقصه برگزار شود(بعد از تفاهم نامه و همۀ کارهایی که انجام شد) ؛ ما افتخار کردیم و مناقصه انجام شد.بحث بعدی که می خواهم به‌عنوان شاهد حرفم بیاورم همین پروژه‌ی دو میلیون تن اخیر بود که وزارت نفت این را به‌عنوان مناقصه بین المللی گذاشت؛ در پاکت‌های دربسته ، درزمان‌های خاص و با ضمانت های لازم. آن کار انجام شد در مناقصه هم برنده اعلام شد، و از طرف وزارت نفت قیمت تکلیفی پایین‌تراعلام شد به‌علت اینکه می گفتند پروژه بسیار بزرگ است.

   پس مناقصه انجام می‌شود، رقابت هم اتفاقا خوب است و حتی پروژه‌هایی که ما برای خارج از کشور می‌فرستیم آنها هم با مناقصه می‌باشد چرا که هر کارفرمایی علاوه بر کیفیت ، ازنظراقتصادی هم حساب می‌کند، بعید می‌دانم کسی بخواهد بدون حسابگری یک محصولی را بخرد و البته هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد.

عایق سازی ‌لوله‌ها

  در پروژه های قدیم، شرکت ملی گاز،  لوله‌هایی که توسط لوله‌سازان تولید می‌شد را از روش سرد که به آن کلدتار می‌گفتند، به صورت نوار می‌خریدند و لوله‌ها را پس از جوشکاری به روش سرد پوشش می‌داد و زیر زمین می‌گذاشت. از سال 1371-1372 تصمیم بر این شد که پوشش‌کاری لوله‌ها به روش گرم و استانداردتر انجام شود. به‌همین خاطر دو کارخانه‌ی پوشش بیرونی از کشور آلمان تهیه شد وازهمان موقع شروع به تولید محصولاتی کردیم که شرکت گاز نیاز دارد.باید بوسیله‌ی سه‌لایه‌ی اپوکسی، چسب و پلی اتیلن ، لوله‌های مورد نیازش را پوشش بیرونی انجام می‌دادیم.این مطلب دو برتری داشت: یکی سرعت عمل کار بالا بود و دوم اینکه چون در سیستم کارخانه و اتوماتیک انجام می‌شد و اپوکسی و پلی اتیلن هردو با هم استفاده می‌شد ؛ هم لوله‌ها از نظرحفاظت شیمیایی تحت کنترل قرار می‌گرفتند و هم از لحاظ حفاظت‌های مکانیکی. به‌همین خاطر می‌توایم بگوییم که عمر لوله هایی که قبلا ممکن بود در حد 30 سال در زیر زمین استفاده شود به بالای 60 سال رشد کرد؛ ما به همین هم بسنده نکردیم و یک گام دیگر به جلو رفتیم و برای پوشش‌کاری داخل لوله ، از روش دو جزئی و اپوکسی (که داخل لوله هم می‌شود استفاده کرد) نیز بهره بردیم.این کارخانه هم خریداری شده و الان در لوله سازی اهواز هست و آمادگی کامل دارد چون فعلا شرکت گاز درحال نهایی کردن مشخصات فنی آن است . تمایل ما این است که محصولی که به کارفرمای عزیز یا شرکت ملی گاز تحویل می‌دهیم محصول آماده‌ای باشد که فقط برای جوشکاری برود که این‌ها هم الان با استانداردهای خود شرکت ملی گاز درحال انجام است.

تأثیرشرکت ملی گاز ایران درصنعت

  حداقل در شرکت لوله‌سازی اهواز 2300 پرسنل مشغول به کارهستند و قبلا گفتیم که 80 درصد محصول هم برای شرکت ملی گاز است ؛ همین که 48 سال توانسته ایم با این تعداد نیرو چرخش زندگی را در این شرکت داشته باشیم خودش نشانگر این است که شرکت ملی گاز ارتباط مستقیم با انسان ها و خانواده ها دارد.علاوه بر این من هیچ وقت یادم نمی‌رود در زمان‌های قدیم برای خرید نفت یا کپسول گاز برای خانه‌ها دردسرهای زیادی کشیده ایم، همین دوستان توانسته اند با خطوط انتقال گاز و لوله‌هایی که در سطح شهر‌ها مشخص شده معضل بزرگی را برای همه‌ی ما ایرانی‌ها حل کنند که الان در خانه‌ها هم گرمایش داریم و هم گاز به وفور در اختیار ما هست. باید بدانیم این گازی که از چاه بیرون می‌آید آن گازی نیست که ما در خانه‌ها استفاده می‌کنیم ، خیلی از کارها روی آن انجام می‌شود؛ چه از لحاظ خلوص خودگاز، چه از لحاظ انتقال گاز و مسائل ایمنی آن . این‌ها همه نشان می‌دهد که شرکت ملی گاز نقش بسزایی برای پرسنل و همه‌ی مردم ، و من فکرمی‌کنم کمک بزرگی است.

  بالندگی ما به اینجا رسیده که الان می‌توانیم در مناقصات بین المللی شرکت کنیم و برنده شویم؛ خواه ناخواه برای انتقال گاز علاوه بر لوله‌سازی ، به پالایشگاه ها ، تجهیزات و وسایل دیگری هم نیاز است که وقتی بنده با مدیران خیلی از شرکت‌ها صحبت کردم آنها هم مشابه ما، خودشان را متکی به شرکت ملی گاز می‌دانند ، چرا که خیلی از چیزهایی که تحریم بود توسط شرکت ملی گاز به این شرکت ها تحویل داده شد. پس خواه ناخواه تمامی این تجهیزات از لوله و چیزهای مشابه و همه‌ی این‌ها با شرکت ملی گاز ارتباط مستقیم داشتند.

 

لزوم بهبود و ارتقای سطح همکاری‌ ها

   بعضی از نگرش هایی که الان وجود دارد مثل 50 سال گذشته نیست.الان دیگر باید بگوییم شرکت گاز 50 ساله شده و باید به بلوغ برسد، هنوز بعضی از قوانین مثل قدیم هستند، این به ضرر بخش خصوصی است من چند نمونه می گویم که دوست دارم مدیران و کارشناسان روی این فکر کنند و کمک حالی باشد برای بخش خصوصی وتولید ملی.

   زمان قدیم اینگونه بود که کلیه‌ی مواد اولیه‌ی یک لوله از قبیل فولاد، وایرفلاکس، الکترود و سایر چیزهایی که نیاز بود توسط شرکت ملی گاز تهیه شده و به لوله ساز داده می‌شد، لوله ساز تبدیل می‌کرد، آن را جوش می‌داد و دستمزد می‌گرفت. آن موقع می‌گفتند که 25 درصد دستمزد را به عنوان پیش پرداخت در قبال ضمانت نامه می‌دهیم که حرف منطقی بود. اما هرچه آمدیم جلوتر شرکت ملی گاز آمده شرایط تحویل لوله را عوض کرد. بعد از یک مدتی گفتند که من دستمزدی کار نمی کنم و قیمت تمام شده می‌دهم؛ قیمت تمام شده یعنی اینکه حتما مواد اولیه را هم خود لوله ساز باید بخرد همینطور وایرفلاکس و الکترودش را.باز هم همان 25 درصد پیش پرداخت می‌دادند ، در صورتی که 80 درصد پول لوله مواد اولیه اش است. جلوتر که رفتیم دیدیم آمدند این پروژه ها را بصورت EPC تعریف کردند که الان دیگر (مجری)  EPCFشده است که finance آن را هم می خواهد. خب اینها وقتی می آید جلو باید قوانین تغییر کند، بالاخره یک نقدینگی نیاز است که ما بتوانیم مواد اولیه را تهیه کنیم. اگر ما آن را هم برعهده‌ی لوله ساز بگذاریم خواه و ناخواه  باید از تسهیلات بانکی استفاده کنیم که با بانک‌ها به راحتی نمی‌شود کارکرد و یا باید برود از نقدینگی که خودش دارد پرداخت کند که معمولا این وجود ندارد چرا که ما بخش خصوصی هستیم. این یک طرف قضیه که باید به نظر من فکری برای آن بشود. بحث دوم در رابطه با قراردادهایی که ما با دوستان شرکت ملی گاز داریم هر گونه تأخیری از طرف ما در قراردادها چون دولتی هست جرایمی مشخص می‌شود ، عکس آن وجود ندارد حالا اگر تأخیر از طرف گرفتن مطالبات بود ما چه کنیم؟ دوستان می‌گویند که قرارداد دولتی است و مجبور به انجام آن هستید. این حالت طرف شدن برای کسی که حالا دیگر 50 ساله شده به نظر من باید مقداری اصلاحات انجام شود و ما هم به‌عنوان شرکتی 48 ساله توانسته ایم با این حالت پیش برویم ولی اگر واقعا این‌ها انجام بشوند کمک بزرگی ست به دقیق انجام شدن پروژه‌هایی که تعریف می‌شوند. ما می‌دانیم هر یک ثانیه ای که یک پروژه به تاخیر بیفتد هزاران دلار ممکن است زیان دهی داشته باشیم چه در صادرات گاز و چه در نفت، یا شهرهایی که گاز ندارند. خواهشی که بعنوان عضو کوچک این صنعت دارم این است که دوستان اگر بتوانند فکری اساسی برایش داشته باشند و بتوانیم این معضل را حل کنیم.

  

کلام آخر

   آرزو می‌کنم انشاالله جشن صد سالگی و صد و پنجاه ساگی شرکت گاز گرفته شود.دوستان شرکت ملی گاز باید بدانند که ما بخش های خصوصی و پیمانکاران وابسته‌ی مستقیم به خود آنها هستیم و برای اجرای پروژه‌ها و انجام تعهدات به موقع‌مان هیچ راهی نداریم مگر اینکه دوستان چه از لحاظ تخصصی، چه از لحاظ استانداردی و چه از لحاظ مالی همراه ما باشند. چیزی که من دوست دارم اینجا بعنوان 50 سالگی شرکت ملی گاز بگویم این است که افتخار دارم که از این 50 سال 27 سال خدمتشان بودم. در این مدت متوجه شدم که هر موقع شرکت ملی گاز در اوج باشد همه‌ی ما در اوج هستیم و هر موقع هم خدای نکرده پروژه های ملی تعریف نشوند یا دچار چالش شوند فقط لوله سازان نیستند که وارد چالش می‌شوند ، بلکه خیلی ازشرکت‌های وابسته به شرکت ملی گاز هم وارد چالش می‌شوند به همین خاطرانتظارم این است که دوستان حالتی ایجاد کنند که هم خودشان در شکوفایی باشند و هم ما بتوانیم به‌ موقع تعهداتمان را انجام بدهیم که از این پروژه های بزرگ لذت کافی را ببریم.

تاریخ به روز رسانی:.