شعار سال 97-1
 
  
سه‌شنبه 26 شهريور 1398   13:20:47
پيشكسوتان تلاشگر
10:061396/8/29 دوشنبه
علیرضا تاجرزاده

بسم الله الرحمن الرحیمآغاز فعالیت ها

اینجانب علیرضا تاجرزاده متولد سال 1330 در شهر مقدس مشهد هستم و در سال 1354 در حالی که کارمند آموزش و پرورش بودم، طی مصاحبه ای جذب شرکت ملی گاز شدم که در آن زمان هنوز به طور کامل از شرکت ملی نفت منفک نشده بود . علاقه ام به صنعت ،صرفا  در راستای علاقه شخصی ام به کارهای فنی و عملیاتی بود. رشته ی تحصیلی ام مکانیک بود . سوابق کاری ام نیز بخش های فولادسازی ذوب آهن بود که در آن زمان درحال نصب تجهیزات بود و سابقه ی کاری ام درکارخانجات قند رقم خورد که در زمان تعمیرات بوده است.
مصاحبه با من،توسط هیئتی از کارشناسان در بخشهای فنی، اجتماعی، فرهنگی، و غیره صورت گرفت . به خاطر دارم بعد از سوالات فنی و زبان انگلیسی، درپایان یک سوال فرهنگی بااین مضمون از من پرسیدند که مرکز سینمایی آمریکا کجاست؟ از آنجا که من اهل سینما نبودم، نتوانستم پاسخ این سوال رت بدهم و لذا با مشورت هم،سوال دیگری را مطرح کردند وپرسیدندکه گسترش فضای زیر گنبد حضرت ثامن الحجج کی و چگونه انجام گرفت ؟که پاسخ آن را دادم و مورد پذیرش واقع شد و پس از گذشت حدود شش ماه دعوت به کار شدم . دوره آموزشی را با گذراندن کلاسهای انگلیسی در انجمن ایران و آمریکا گذراندم و بعضی از کلاسهای آشنایی با صنعت که در اداره مرکزی آن روز سپری کردم و برای ادامه کارآموزی به تاسیسات اعزام شدم و در مجموعه گروه بازسازی  خطوط لوله مشغول به کار شدم که یک مشاور آمریکایی هم در این تیم ظاهرا مشاوره های فنی را می داد و نظارت می کرد.

شرکت ملی گاز قبل از انقلاب

در آن زمان شرکت ملی گاز تنها یک خط لوله "42 سراسری داشت که گاز استحصالی جنوب  یعنی همان بیدبلند را از طریق بندر آستارا به روسیه می رساند. در این خط لوله ایستگاههای تقویت فشاری تاسیس شده بود که من در دو ایستگاه آن ،یعنی ایستگاه قزوین و رشت مدتی را کارآموزی کردم،.توربین و کمپرسورهای موجود در این خط لوله سراسری بیشتر روسی بودند و کارهای اساسی آن هم اساسا توسط یا با نظارت کارشناسان روسی انجام می گرفت. بعد از مدتی تقاضای انتقال به مشهد را مطرح کردم که در نهایت با انتقال اینجانب به عنوان رئیس حمل و نقل منطقه 4 گازرسانی مشهد در آن روز موافقت شد. بعد از انقلاب، به عنوان مهندس ایمنی منطقه منصوب شدم .در آن زمان منطقه 4 گاز مشهد ،گاز استحصالی از چهار چاه گاز شیرین که تنها عملیات نم زدایی روی آنها انجام می گرفت،بود.دراین فرایند گاز طی یک خط لوله "16 به مشهد،آن هم جهت مصرف نیروگاه مشهد و کارخانه سیمان و چند مصرف کننده کوچک دیگر منتقل می شد. البته مجموعه توزیع گاز مایع هم آن روز تحت نظارت شرکت گاز و همان منطقه بود.
البته کارهای اداری مربوط به پالایشگاه خانگیران و خط لوله "36 اینچ موسوم به خط لوله سرخس نِکاهم که قرار بود تولید پالایشگاه گاز خانگیران را به نیروگاه نکا منتقل کنند، توسط منطقه هماهنگی و اجرا می شد. بعد از ترک خارجی ها ، ما که اصولا به عنوان کارکنان طرح سرخس نکا استخدام شده بودیم ، برای ادامه کار کم کم در تاسیسات خانگیران مستقر شدیم،  من هم به عنوان رئیس ایمنی و آتش نشانی منطقه که پالایشگاه در حال احداث را هم شامل می شد، رسما وارد کار شدم .
در آن زمان کارهای پالایشگاه و خط لوله آن حدودا 90 تا 95 درصد اجرا شده بود. اما بخش های مانده عمدتا بخشهای پرخطر سیستم از نظر اشتغال و انفجار بود. البته در خبرها به گوش می رسید که ایتالیایی ها که کار نصب تاسیسات و خط لوله را انجام داده اند، گفته بودند که ایرانیها این تاسیسات را منفجر خواهند کرد ،چون این پالایشگاه مدرنترین تاسیسات گاز با ظرفیت ابتدایی 21 میلیون متر مکعب گاز در آن زمان، آن هم با گاز ترش   که تقریبا 3.5% آن گاز مهلک H2S میباشد، ، بوده است.تا آن زمان هیچ تجربه ای برای نصب و راه اندازی این چنین تاسیساتی در ایران نبود. سابقه انفجار خط لوله بید بلند هم تداعی یک حادثه بزرگ را در ذهن آنها رقم می زد. در آن زمان اتصال خط لوله سراسری به تاسیسات بیدبلند توسط کارشناسان آمریکایی انجام گرفته بود. درهر صورت به حول و قوه الهی و همت همه کارکنان این صنعت و همکاری بعضی از کارکنان و کارشناسان صنعت نفت در سایر پالایشگاهها و پتروشیمی ها، بالاخص پالایشگاه آبادان و پتروشیمی رازی ،در کمال صحت و سلامت راه اندازی شد و در مدار قرار گرفت.  البته حوادث جزیی بالاخص در فصل زمستان به لحاظ آب و هوای کویری سرخس و سرمای شدید در بعضی اوقات تا منفی 25 درجه سانتیگراد اتفاق می افتاد ،که بحمدالله به همت همین کارکنان که آموخته هایشان از همین تاسیسات بود و دلبستگی شدیدی که به آن پیدا کرده بودند، همانند والدین یک  فرزند از آن مواظبت کرده و از خسارتهای شدید بالاخص جانی جلوگیری شده بود. قابل توجه این که جاده سرخس- مشهد تلفات جانی زیاد داشته ولی این تاسیسات عظیم به یاری پروردگار تا جایی که من به یاد می آورم تلفات جانی نداشته است.
قابل ذکر است که کارکنان این منطقه و پالایشگاه هاشمی نژاد با همه مشغله کاری و مسئولیت سنگینی که در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی داشتند، خدمات شایانی را در جبهه و جنگ ارائه کردند و شهدای زیادی را هم در راه انقلاب و جنگ تحمیلی تقدیم نظام کردند که در اینجا یادشان را گرامی می داریم.
نکته قابل توجه این است که این پالایشگاه همانند یک دانشگاه توانست فارغ التحصیلانش را برای راه اندازی تاسیسات عظیم تر و مدیریت مناطق دیگر و حتی مدیریت های کلان شرکت ملی گاز به اقصی نقاط این مملکت، گسیل دارد.
من هم که یکی از مهره های کوچک این تاسیسات نیروساز بودم ، در سال 1375 به منطقه بندرعباس  اعزام شدم و به عنوان مدیر عامل تاسیسات سرخون و قشم به مدت 10 سال خدمتگذار صنعت بودم . آنجا یک منطقه با تاسیسات کوچک نمزدایی در جزیره قشم  بودکه گاز حاصل از آن توسط خط لوله "16 پس از عبور از بستر دریا به نیروگاه بندرعباس می رسید که در طول سالیان گذشته به تدریج با فرسوده شدن تاسیسات جزیره معروف به تاسیسات گورزین و خط لوله مذکور ،تولید و انتقال آن به حداقل ممکن رسید و فشار گاز انتقالی نیز به علت عدم امکان تحمل خط لوله ،به علت فرسودگی ، به کمتر از 250 پوند بر اینچ مربع رسیده بود. تاسیسات جدیدی در منطقه سرخون برای بهره برداری از چاههای گاز شیرین و ترش سرخون که بازسازی و استفاده از لایه زیرین چاههای شیرین قبلی این منطقه بود، ایجاد شد . این تاسیسات که اولین تاسیسات گازی بود که توسط ایران طراحی و ساخته و نصب شد ه بود و حتی بعضی از تاسیسات آن از موجودی های قبلی این صنعت انتخاب و نصب شده بود، توسط یک پیمانکار ایرانی که برای اولین بار کارهای این چنین را انجام داده بود ،به بهره برداری می رسید. طبعا با توجه به شرایط تاسیسات و پیمانکار اشکالات زیادی برای یک بهره برداری مطمئن در آن وجود داشته که باز هم با همت کارکنان منطقه معایب یکی پس از دیگری برطرف شد و پس از گذشت ده سال کارکنان این منطقه هم غالبا به عنوان مسئول و مدیران منطقه ای به سایر مناطق شرکت انتقال یافتند که من به عنوان همکار کوچکشان به همه این عزیزان افتخار می کنم .

مهمترین اقدامات در سرخون

کارهای عمده ای که در این منطقه انجام گرفت به صورت بسیار خلاصه عبارتند از : رفع نواقص تولید گورزین و تغییر سیستم آنالوگ کنترل به سیستم هوشمند و فیلد باس    با پروتکل فوندیشن و رفع نواقص فرآیندی و مخازن ذخیره مایعات به طوری که تولید آن به حداکثر ممکن ربرسد .همچنین تعمیر خط لوله در قسمت خشکی و بستر دریا برای استفاده در حداکثر فشار ممکن ، که این خط لوله در مرحله طراحی و تعویض کل آن بود.اصلاح سیستم مخابراتی و تبدیل آن به سیستم دیجیتال برای انتقال data از فرآیند گورزین به سرخون برای کم کردن نیروی رسمی در گورزین ، برون سپاری کارهای تعمیر و نگهداری و فرآیندی آن برای تامین آب باغبانی واستفاده از سیستم تصفیه پساب کمپینگ اداری به علت کمبود آب شیرین در جزیره. در سرخون همچنین کارهای زیادی انجام گرفته که در سرویس قراردادن مطمئن توربوکمپرسورهای سیستم پروپان ،تبدیل سیستم کنترل آنها از آنالوگ به دیجیتال ، نصب سیستم اندازه گیری گاز با شرایط استاندارد که اولین سیستم به کار گرفته در مجموعه شرکت گاز بود ،از اقدامات صورت گرفته در این منطقه است.
در نهایت راه اندازی واحد شیرین ساز این واحد که سیستمی متفاوت با سایر تاسیسات گاز داشت و پیمانکار از راه اندازی آن اظهار ناتوانی کرده بود ، دیگر اقدام انجام شده در این منطقه است که با دریافت هزینه از پیمانکار به نفع شرکت بدون هیچ حادثه ای راه اندازی شد.
یکی دیگر از کارهای مهمی که به نظرم می رسد در این منطقه انجام گرفت، این بود که زمین منازل سازمانی و اداری این منطقه  که در نقشه طرح جامع شهر بندرعباس به قطعات کوچک تقسیم می شد، ساماندهی شد. طبق این طرح خیابانهایی که منجر به تفکیک این شهرک می شد، از آن حذف و شهرک با دیوار کشی و دریافت سند به صورت یکپارچه باقی ماند و مجموعه اداری، بهداری ، منازل سازمانی، تاسیسات، رستوران، سالن آمفی تئاتر، تاسیسات آب،  تصفیه آب و میادین ورزشی و غیره در مجموعه شهرک و با همان مساحت باقی ماند.

دریافت تندس جایزه ی ملی کیفیت

با تلاشی که انجام گرفت ،شرکت توانست در کیفیت و تعالی سازمانی به حدی برسد که در مراسم جایزه ملی کیفیت به دریافت تندیس نایل آمد. همین اقدام هم برای پالایشگاه هاشمی نژاد خانگیران بعد از انتقال از بندرعباس به خانگیران به عنوان مشاور مدیرعامل انجام گرفت. این دو شرکت دریک رقابت سالم در جایزه ملی کیفیت شرکت کردند و روز به روز در راستای تعالی سازمانی و کیفیت و بهره وری بیشتر قدم بردارشتند که شکر خدا به درجات خوبی نیز نائل شدند.

فعالیتهای  شرکت گاز در قبل و بعد از انقلاب

فعالیت شرکت گاز قبل و بعد از انقلاب، اصلا قابل مقایسه نیست زیرا فعالیتهای شرکت در قبل از انقلاب بسیار کم بود و در انتقال گاز پالایشگاه بید بلند به روسیه خلاصه می شد. فعالیتها بسیار کم دیگری هم انجام میشد که در حد بهره برداری از تعداد محدودی ازچاههای شیرین بود که آن هم با کمک تعدادی مشاور خارجی دراین صنعت انجام میشد.اما اکنون کمتر نقطه ای از مملکت وجود دارد که از شبکه گاز طبیعی استفاده نکند.  امروزه گستردگی تاسیسات بالاخص تاسیسات پارس جنوبی جوابگوی مصرف داخلی و صادرات گاز بالاخص در فصل زمستان شده است . از دیگر صمیمات خوبی که امروزه اتخاذ شد، بهره برداری از مخازن مشترک بود که تحول عظیمی را در صنعت گاز ایجاد کرد و سرمایه گذاری خوبی در این بخش صورت گرفت که موجب تحول صنعت نفت و گاز بالاخص صنعت گاز شد ، زیرا باعث ایجاد رقابت در بهره برداری هر چه بیشتر از مخازن مشترک شد و انگیزه خوبی برای سرمایه گذاری بیشتررا در صنعت ایجادکرد. مسئله بعدی که پیک تولید را از زمستان به طول سال تقسیم کرد، استفاده از مخازن ذخیره سازی گاز بود که در سالهای اخیر بعد از مطالعات زیاد، به حمدالله به نتیجه رسید و می تواند روند تولید را در طول سال متعادل تر نماید.

مهمترین انتخاب

چنانچه بتوانم به گذشته برگردم، انتخابم همچنان شرکت گاز خواهد بود. زیرا در طول خدمتم تجربیات خوبی را از این صنعت گرفته ام و اکنون با تکیه بر تجربیات حاصل شده،  دقیق تر و مصمم تر تصمیمات لازم را خواهم گرفت.

بهترین راه برای بالا بردن بهره وری وسود دهی صنعت گاز

 نگاه من به صنعت، یک نگاه بنگاه اقتصادیست ، لذا برای بالا بردن بهره وری و سوددهی بیشتر صنعت، باید  اصلاح گزارشات مالی را در قالب درآمد هزینه در تمامی سطوح عملیاتی گسترش داد .دراین راستا می بایست تعداد حسابهای سربار را تا حد ممکن کاهش داده و هزینه ها و درآمدها براساس حساب دستور کاری کسب شود . همچنین واحدهای پرهزینه و کم درآمد که امکان برون سپاری آن باشد، برون سپاری گردد.
در خاتمه ضمن عرض خسته نباشید به کارکنان دلسوز و توانمند صنعت گاز آرزوی توفیق هر چه بیشتر را برای این صنعت ملی دارم.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما