شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 27 شهريور 1398   17:07:36

اخبار روابط عمومي‌ها

14:531397/4/4 دوشنبه
در سال گذشته صورت پذیرفت
انجام بیش از 1600 کیلومتر پیگرانی درخطوط لوله منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران

سال گذشته به منظور بالا بردن ظرفیت انتقال گاز در خطوط منطقه چهار عملیات انتقال گاز ایران، بیش از 1600 کیلومتر خط لوله فشار قوی با انواع پیگ‌های تمیزکننده و هوشمند پیگرانی شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، ناصر علوی شهری، مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز ایران، با بیان این که در راستای اجرای برنامه زمانبندی پیگرانی تمیزکننده خطوط فشار قوی سراسری انتقال گاز، بیش از 864 کیلومتر از خطوط لوله انتقال گاز این منطقه مورد عملیات پیگرانی تمیزکننده قرار گرفت، اظهار داشت: این اقدام در راستای ایمن‌سازی خطوط لوله و تداوم انتقال فرآورده های مورد نیاز چهار استان خراسان های شمالی، جنوبی، رضوی و قسمتی از سمنان انجام شد.
ناصر علوی شهری به نتایج عملیات پیگرانی در سطح خطوط لوله منطقه اشاره کرد و گفت: عملیات پیگرانی تمیزکننده، در ایمن سازی و افزایش راندمان و کیفیت گاز تحویلی به مصرف کنندگان و تداوم انتقال موثر است.
وی ادامه داد: پیگرانی هوشمند برای تعیین نقاط ضعیف خط لوله از نظر خوردگی در اثر عوامل فیزیکی و شیمیایی انجام می‌شود؛ در این روش ابتدا پیگ‌های تمیزکننده برای تمیز کردن خطوط لوله از رسوبات و پس از آن پیگ هوشمند جهت پایش وضعیت لوله رانده می شود .
این مقام مسئول با اشاره به این که پیگ هوشمند یا سی.دی.پی (Control Detect Pig) برای بازرسی و تعیین نقاط خوردگی و تعمیرات به موقع نقاط بحرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: طی سال گذشته 766 کیلومتر از خطوط لوله انتقال گاز منطقه تحت پایش پیگ هوشمند قرار گرفت .
علوی شهری با بیان این که انتقال حجم بالای گاز طبیعی در مسیر شبکه ملی گاز کشور مستلزم اجرای طرح‌های زیربنایی و برنامه‌های منسجم نگهداری تاسیسات و خطوط لوله است، گفت: از این رو این منطقه با انجام بازرسی‌های دوره ای و به کار گیری فن آوری های نوین سعی در تامین سلامت شبکه انتقال گاز کشور در جهت حفظ ایمنی بهره برداری، تاسیسات و محیط زیست با کاهش ریسک های محتمل را دارد.
مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز ایران با اشاره به اینکه در سال جاری برای دسترسی به اهداف کلان تعریف شده در بخش عملیات بهره برداری خطوط لوله، طرح‌هایی آغاز شده، تصریح کرد: هم اکنون اجرای این طرح ها بر اساس برنامه زمان بندی تعریف شده و در این بخش، پروژه های ارزیابی وضعیت خوردگی خطوط لوله، تعویض پوشش خطوط لوله انتقال گاز، انجام بازرسی فنی تجهیزات و در صورت لزوم انجام تعمیرات پیشگیرانه و اصلاح سیستم حفاظت کاتدیک خطوط لوله انتقال گاز در حال انجام است.

تاریخ به روز رسانی:.مجری سایت : شرکت سیگما