شعار سال 97-1
 
  
شنبه 30 شهريور 1398   01:55:08
روابط ايران با ساير كشورها
جمعه 1/11/1389

معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با تاکيد بر پيگيري مسيرهاي مختلف براي انتقال گاز به اروپا، از نهايي شدن مسير جديدي براي صادرات اين حامل انرژي از طريق سوريه به اين قاره خبر داد...


معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با تاکيد بر پيگيري مسيرهاي مختلف براي انتقال گاز به اروپا، از نهايي شدن مسير جديدي براي صادرات اين حامل انرژي از طريق سوريه به اين قاره خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران، مهندس جواد اوجي با اعلام دستاوردهاي مهم سفر وزير نفت و هيئت همراه به سوريه، افزود: پيرو گفت و گو ها و مذاکراتي که از چندين ماه پيش ميان دو کشور آغاز شده بود، ايران و سوريه براي انتقال گاز ايران به اروپا مسير جديدي را تعريف و در مورد آن توافق کردند.

وي اظهار داشت: با توجه به سند همکاري جديد ميان دو کشور، گاز ايران از طريق اين خط لوله ضمن تامين مصارف نيروگاهي دو کشور عراق و سوريه، با گذر از خاک اين کشور ها، از طريق جنوب لبنان به درياي مديترانه و از آنجا وارد خاک اروپا خواهد شد.

معاون وزير نفت با بيان اين که پيشتر با عراق نيز در اين زمينه گفت و گو و توافق شده است، تصريح کرد: بر اساس اين توافق سه جانبه (ايران، عراق و سوريه) ظرف يک ماه آينده مشاور بين المللي به منظور اجراي مقدمات احداث خط لوله (طراحي مسير و ارزيابي دقيق اقتصادي از مسير ياد شده) انتخاب خواهد شد.

اوجي تصريح کرد: برآورد مي شود اين خط لوله 56 اينچ در مسيري به طول دو هزار کيلومتر احداث شود و 700 تا هزار کيلومتر آن(بستگي به مسير انتخابي ايلام يا خرمشهر خواهد داشت) در خاک جمهوري اسلامي ايران باشد.

وي با بيان اين که ظرفيت انتقال گاز اين خط لوله 110ميليون متر مکعب خواهد بود، طول مسير آن در خاک عراق را 500 کيلومتر و در سوريه نيز 500 تا 700 کيلومتر اعلام کرد.

وي تصريح کرد: با احداث اين خط لوله پيش بيني مي شود نياز گاز عراق به ميزان 10 تا 15ميليون متر مکعب در روز، سوريه به ميزان روزانه 15 تا 20 ميليون مترمکعب و جنوب لبنان به ميزان پنج تا هفت ميليون متر مکعب در روز تامين شود.

معاون وزير نفت درباره فرمول قيمت فروش گاز نيز گفت: اين موضوع در کنسرسيومي که در ساخت خط لوله مشارکت دارند تعيين خواهد شد.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، همچنين ارزش اقتصادي خط لوله جديد براي انتقال گاز به اروپا از طريق عراق و سوريه را دو تا دو و نيم ميليارد دلار اعلام و تصريح کرد: منابع مالي مربوط به اين طرح از طريق فاينانس خارجي تامين خواهد شد. معاون وزير نفت درباره فرمول قيمت فروش گاز نيز گفت:اين موضوع در کنسرسيومي که در ساخت خط لوله مشارکت دارند تعيين خواهد شد.

وي گفت: با توجه به افزايش ظرفيت توليد گاز در سال هاي آينده و سياست کلان ايران براي حضور قوي تر در بازار جهاني گاز، تاکنون گام هاي خوبي در اين زمينه برداشته شده است که خط هفتم سراسري براي صادرات گاز به پاکستان، خط لوله گاز ترکمنستان در شمال شرق کشور از آن جمله است.

معاون وزير نفت تاکيد کرد: ايران براي حضور قوي تر خود در بارار تجارت گاز، گزينه هاي متعددي را پيش رو دارد.

گفتني است در سفر چهارشنبه و پنج شنبه وزير نفت ايران به دمشق، جمهوري اسلامي ايران و سوريه براي گسترش همکاري هاي فيمابين در بخش انرژي به ويژه در زمينه نفت و گاز سند همکاري امضا کردند.

"جواد اوجي" مدير عامل شرکت ملي گاز ايران و"احمد خالدي" معاون وزير نفت از طرف کشورمان و "عبدو حسام الدين" معاون وزير نفت و "علي عباس" مدير عامل شرکت نفت سوريه اين سند همکاري را در حضور وزيران نفت دو کشور و معاون اقتصادي نخست وزير سوريه امضا کردند.

پيش تر نيز جواد اوجي مذاکرات گازي سه جانبه ميان ايران، عراق و سوريه براي انتقال گاز به شرق مديترانه (لبنان) را از جمله اولويت هاي مهم شرکت ملي گاز ايران اعلام کرده و گفته بود: گروه هاي کاري مشترکي ميان هيئت هاي ايران، عراق و سوريه براي ترانزيت گاز به منطقه مديترانه (جنوب لبنان) تشکيل و با برگزاري نشست هاي متعدد، اين موضوع را پيگيري کرده اند.

 
چهارشنبه 29/10/1389

دکتر سيدمسعود ميرکاظمي صبح ديروز 28 دي ماه در صدر هيئتي به منظور پيگيري مذاکرات قبلي دو کشور ايران و سوريه و همچنين بررسي زمينه‌هاي توسعه بيشتر همکاري‌هاي دو كشور در حوزه انرژي وارد دمشق شد...


دکتر سيدمسعود ميرکاظمي صبح ديروز 28 دي ماه در صدر هيئتي به منظور پيگيري مذاکرات قبلي دو کشور ايران و سوريه و همچنين بررسي زمينه‌هاي توسعه بيشتر همکاري‌هاي دو كشور در حوزه انرژي وارد دمشق شد.

در اين سفر 'سفيان العلاو' وزير نفت و منابع معدني سوريه در مذاكره با وزير نفت ايران بر واردات گاز اين كشور از ايران تاكيد كرد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، دكتر سيد مسعود ميركاظمي در اين ديدار با اشاره به وجود مشتركات زيادي در زمينه هاي فرهنگي، فكري و اجتماعي ميان دو كشور، افزود: اين استعداد نيز هست كه روابط اقتصادي، تجاري و انرژي را به حد روابط سياسي گسترش دهيم. وي درباره احتمال افزايش بهاي نفت به صد دلار و بيشتر گفت: بهاي نفت منوط به تقاضاي جهاني، رشد اقتصادي، بحران مالي، شرايط آب و هوايي و ارزش دلار در سطح جهان است.

وزير نفت ايران درباره پالايشگاه مشترك در سوريه نيز گفت: ظرفيتهاي زيادي براي توسعه همكاري در زمينه انرژي ميان دو كشور موجود است، پالايشگاه نيز جزو تعهدات قبلي است كه آن را اجرا مي كنيم. العلاو نيز در اين نشست، روابط دو كشور به ويژه در زمينه نفت و گاز را بسيار خوب ارزيابي نمود و به بررسي جزييات طرح احداث خط انتقال گاز ايران از طريق عراق به سوريه و درياي مديترانه پرداخت.

وي اظهار داشت: در اين طرح مقدار زيادي گاز از ايران با لوله اي به قطر 56 اينچ انتقال مي يابد كه ظرفيت روزانه آن 110 ميليون مترمكعب است.

العلاو گفت: 3 ميليون متر مكعب گاز در روز نيز قرار است از طريق خط تركيه از ايران وارد شود كه به تدريج به 9 ميليون متر مكعب خواهد رسيد اما اين امر منوط به توان خط تركيه است كه اميدواريم در سال 2011 اجرايي شود. وي با بيان اينكه سياست ما استفاده بيشتر از گاز در صنايع و كاهش مصرف نفت كوره ومشتقات نفتي است، خاطرنشان كرد: قرار است شهركهاي صنعتي مانند 'عدرا' و كارخانه هاي موجود در آن داراي خط گاز شوند.

گفتني است، سفيان علاو، وزير نفت و منابع معدني سوريه 29 مرداد ماه امسال به تهران سفر کرد و درباره موضوع هايي مانند انتقال گاز ايران به اروپا از مسير سوريه، ساخت پالايشگاه 140 هزار بشکه اي در سوريه و بررسي احداث خط لوله انتقال نفت از مسير عراق و سوريه به اروپا مذاکره نمود.

 
سه‌شنبه 28/10/1389

معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران با اشاره به اينكه از ابتداي سالجاري تاكنون نزديك به 7 ميليارد متر مكعب گاز به كشورهاي همسايه صادر نموديم، افزود:...


معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران با اشاره به اينكه از ابتداي سالجاري تاكنون نزديك به 7 ميليارد متر مكعب گاز به كشورهاي همسايه صادر نموديم، افزود: ميزان صادرات گاز در سالجاري نسبت به سال گذشته 5/33 درصد افزايش داشته است.

مهندس جواد اوجي در گفتگو با روابط عمومي شركت ملي گاز ايران با بيان اينكه تراز صادرات گاز نسبت به واردات آن در سالجاري مثبت بوده است، خاطرنشان كرد: ميزان واردات گاز طبيعي نيز از ابتداي امسال تاكنون به بيش از 3/6 ميليارد متر مكعب رسيده است كه اين رقم نزديك به 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش داشته است.

وي در ادامه با اشاره به افزايش 10 درصدي ميزان گازرساني به نيروگاه ها نسبت به سال گذشته گفت: از ابتداي فرورين ماه سالجاري تا دهه دوم دي، بالغ بر 3/40 ميليارد متر مكعب با ميانگين 5/135 ميليون مترمكعب در روز گاز به نيروگاه هاي كشور تزريق شد.

مهندس اوجي روند گازرساني به صنايع را نيز مطلوب ارزيابي نمود و اظهار داشت: گازرساني به صنايع عمده در كشور امسال 5/16 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است و بدين ترتيب به طور ميانگين بالغ بر 72 ميليون مترمكعب در روز گاز به صنايع كشور تزريق شد.

مديرعامل شركت ملي گاز ايران به ورود موج سرما و كاهش دماي هوا طي دو هفته اخير اشاره كرد و افزود: با وجود اينكه در 25 استان كشور شاهد دماي دو تا سه درجه زير صفر بوده ايم ولي به حول و قوه الهي توانستيم بدون هيچگونه قطعي يا افت فشار گاز را به مشتركين گرامي برسانيم.

وي به افزايش ظرفيت پالايشگاه هاي فجرجم و بيدبلند، اشاره كرد و افزود: هم اكنون ظرفيت پالايش گاز در پالايشگاه بيدبلند به 20 ميليون مترمكعب در روز و پالايش گاز در پالايشگاه فجر جم از روز شنبه 25 دي ماه به ركورد بي سابقه 125 ميليون متر مكعب در روز رسيد.

مديرعامل شركت ملي گاز ايران در خاتمه با تاكيد بر صرفه جويي بيشتر از سوي هموطنان گرامي، گفت: با كاهش مصرف گاز در بخش خانگي و تجاري زمينه گازرساني بيشتر به صنايع كشور فراهم خواهد شد و از اين طريق مي توان به ميزان قابل توجهي از واردات سوخت مايع جلوگيري و به اقتصاد كشور كمك نمود.

 
پنجشنبه 23/10/1389

معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران از امضاي يک تفاهم نامه جديد گازي بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان خبر داد و افزود:...


معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران از امضاي يک تفاهم نامه جديد گازي بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان خبر داد و افزود: با امضاي اين تفاهم نامه واردات گاز طبيعي ايران از اين كشور همسايه در مرحله اول تا سقف 2 ميليون متر مکعب در روز افزايش خواهد يافت.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، صبح ديروز 22 دي ماه، مهندس اوجي با اشاره به برگزاري دور جديد مذاکرات گازي ايران و جمهوري آذربايجان در باکو گفت: اين مذاکرات منجر به توافق جديدي بين اين دو همسايه شده است.

معاون وزير نفت با بيان اينکه توافقات انجام گرفته منجر به افزايش تعاملات گازي بين دو كشور خواهد شد تصريح کرد: بر اين اساس تا 20 روز آينده ايران واردات گاز خود را از اين كشور همسايه، به ميزان 2 ميليون متر مکعب در روز افزايش خواهد داد.

مدير عامل شرکت ملي گاز ايران با اشاره به اينكه در آينده نزديك واردات گاز طبيعي از جمهوري آذربايجان تا سقف پنج ميليون متر مکعب در روز افزايش خواهد يافت، اظهار داشت: با افزايش ظرفيت خطوط لوله كنوني ميان دو كشور، ميزان واردات گاز طبيعي در مرحله اول به روزانه 2 ميليون متر مكعب و در مرحله دوم به 5 ميليون متر مكعب در روز خواهد رسيد. 

وي محوريت اين مذاكرات را افزايش واردات گاز طبيعي و افزايش حجم سوآپ گازي از جمهوي آذربايجان دانست و افزود: ايران و آذربايجان دي ماه سال گذشته قراردادي براي انتقال سالانه 100 ميليون متر مکعب گاز طبيعي از اين کشور به استانهاي شمالي ايران امضا کرده بودند.

لازم به ذكر است در اين مذاكرات يكروزه كه با حضور دكتر سيد مسعود ميركاظمي وزير نفت ايران، جواد اوجي معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران و جمعي از مقامات ارشد صنعت نفت جمهوري اسلامي ايران در باكو برگزار شد، ناطق علي اف وزير صنعت و انرژي  كشور آذربايجان از روند مذاكرات و پيشرفتهاي حاصله بين اين دو كشور همسايه در زمينه انرژي استقبال و اظهار خشنودي نمود.

 
سه‌شنبه 21/10/1389

رئيس روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، با اشاره به اينكه در سال گذشته بالغ بر 8 ميليارد و 250ميليون مترمكعب گاز طبيعي از طريق خط لوله به كشور تركيه صادر شد، افزود:...


رئيس روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، با اشاره به اينكه در سال گذشته بالغ بر 8 ميليارد و 250ميليون مترمكعب گاز طبيعي از طريق خط لوله به كشور تركيه صادر شد، افزود: اين ميزان صادرات از رشد 50 درصدي نسبت به سال 2009 و صد درصدي نسبت به سال 2008برخوردار بوده است.

 به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، مجيد بوجارزاده با بيان اينكه در سال گذشته بيشترين ميزان تحويل گاز به كشور تركيه، مربوط  به ماههاي سرد بود، خاطرنشان كرد: با توجه به مصرف بالاي گاز در داخل كشور، اين امر نشانگر توانائي  شركت ملي گاز ايران در توليد، پالايش و انتقال  مطمئن گاز از طريق خطوط لوله از مبادي توليد در جنوب كشور به مراكز تحويلي در شمالي ترين نقاط مرزي كشور مي باشد.

بوجارزاده افزود: اين ميزان گاز صادراتي تنها 4 درصد از كل گاز توليدي كشور را شامل مي شود و نزديك به 3 ميليارد دلار ارز را عايد كشورمي نمايد.

وي ادامه داد: با احتساب اين موضوع ارزش سالانه گاز مصرفي داخل كشور 75 ميليارد دلار بوده كه با اجراي طرح هدفمند سازي يارانه ها و مصرف بهينه گاز طبيعي پيش بيني مي شود، با كاهش حداقل 10 درصد در مصرف گاز طبيعي، توان صادراتي گاز كشور به صورت قابل توجهي افزايش يابد.

وي ضمن ابراز خرسندي از همكاريهاي دو جانبه شركت ملي گازايران و شركت بوتاش تركيه بيان داشت: در سال گذشته هر دو طرف قرارداد (خريد و فروش گاز بين شركت ملي گازايران و شركت بوتاش تركيه)  به طور كامل به  تمامي تعهدات قراردادي خود در مورد كيفيت و كميت گاز مبادله شده عمل نمودند .

رئيس روابط عمومي شركت ملي گاز ايران اظهار داشت: با وجود تحريم هاي اعمال شده ، تلاش و همت همكاران در اين شركت براي گسترش و بهره برداري از خطوط لوله و ايستگاههاي تقويت فشار گاز در طي چند سال اخير بي سابقه و مثال زدني بوده و شرايط لازم به منظور آمادگي شركت انتقال گاز ايران جهت انتقال گاز بيشتر براي صادرات به كشورهاي اروپائي فراهم شده است.

 
شنبه 18/10/1389

دکتر سيدمسعود ميرکاظمي وزير نفت كشورمان، صبح امروز (شنبه 18 دي) در ديدار با تانر ييلديز، وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه، به بحث و تبادل نظر با وي در خصوص مسائل مورد علاقه دو کشور در زمينه انرژي پرداخت...


دکتر سيدمسعود ميرکاظمي وزير نفت كشورمان، صبح امروز (شنبه 18 دي) در ديدار با تانر ييلديز، وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه، به بحث و تبادل نظر با وي در خصوص مسائل مورد علاقه دو کشور در زمينه انرژي پرداخت.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، دكتر ميركاظمي بر توسعه روابط ايران و ترکيه در زمينه انرژي،‌ تاكيد نمود و علاقه مندي کشور تركيه براي ترانزيت گاز ايران به کشورهاي ديگر و سرمايه‌گذاري ترکيه در ميدان‌هاي گازي ايران را از مهم ترين محورهاي نشست مشترک با همتاي ترک خود اعلام کرد.

وي افزود: با توجه به درک متقابل ايران و ترکيه از مسائل و مشکلات يکديگر، روابط دو کشور در سطح بسيار خوبي قرار دارد؛ از اين رو به راحتي مي توانيم مشکلات يکديگر را حل و فصل کنيم.

وزير نفت خاطرنشان كرد: رکود جهاني، مشکلات ترکيه در زمينه مصرف گاز، همچنين سرمايه گذاري شرکت هاي خصوصي ترکيه در صنعت نفت ايران، از ديگر محورهاي اين نشست مشترک بود. دکتر ميرکاظمي با اشاره به اينكه قرار است کميته هاي فرعي دو کشور امروز (شنبه 18 دي) تشکيل شود، اضافه نمود: پس از جمع بندي در نشست مشترک بعدي در بعد از ظهر امروز، جمع بندي لازم روي مسائل مورد توافق صورت گيرد.

تانر ييلديز، وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه نيز در اين مراسم با يادآوري ديدارهاي مثبت مقام هاي دو کشور در زمينه نفت و گاز گفت: در اين نشست، در زمينه تحکيم پيوندها و روابط پيشين ميان دو طرف به توافق کامل رسيديم.

وي با بيان اين که ايران يکي از بزرگ ترين تامين کنندگان نفت و گاز ترکيه است، گفت: مقدار ذخاير نفت و گاز ايران براي همه دنيا آشکار است، از اين رو دو کشور مي توانند به صورت دو جانبه و چند جانبه با يکديگر روابط تجاري در زمينه نفت و گاز داشته باشند، زيرا هم اکنون در همه موضوع ها با يکديگر تفاهم داريم.

وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه در باره سرمايه گذاري در ميدان گازي پارس جنوبي نيز گفت: شرکت هاي خصوصي فعال در زمينه نفت و گاز ترکيه مي توانند در بخش هاي مورد نياز ايران سرمايه گذاري و فعاليت کنند و در صورت توافق نهايي در اين زمينه، چشم انداز خوبي براي دو کشور وجود دارد.

گفتني است، جمهوري اسلامي ايران، هم اكنون يکي از تامين کنندگان عمده نفت و گاز ترکيه است و در حال حاضر قرارداد بلندمدتي ميان دو کشور در زمينه تامين گاز وجود دارد که از سال گذشته ايران حجم گاز صادراتي خود به ترکيه را به روزانه 30 ميليون متر مکعب رسانده است.

 
شنبه 30/3/1388

مدير منطقه مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز ايران اعلام کرد صادرات گاز به ترکيه از طريق ايستگاه مرزي بازرگان دوباره از سر گرفته شد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، محمود لقماني در خصوص آخرين وضعيت صادرات گاز طبيعي ايران به کشور ترکيه گفت: با به پايان رسيدن عمليات تعميرات و بازرسي هاي فني در بخش خطوط انتقال و ايستگاه اندازه گيري گاز بازرگان صادرات گاز به ترکيه از سر گرفته شد...


مدير منطقه مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز ايران اعلام کرد صادرات گاز به ترکيه از طريق ايستگاه مرزي بازرگان دوباره از سر گرفته شد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، محمود لقماني در خصوص آخرين وضعيت صادرات گاز طبيعي ايران به کشور ترکيه گفت: با به پايان رسيدن عمليات تعميرات و بازرسي هاي فني در بخش خطوط انتقال و ايستگاه اندازه گيري گاز بازرگان صادرات گاز به ترکيه از سر گرفته شد.

وي با اشاره به اينکه براي اين عمليات پيش بيني انجام 10 روز کار مي شد، تصريح کرد: با انجام فعاليتها به صورت فشرده و شبانه روزي اين عمليات را ظرف مدت حدود 4 روز به پايان رسانده ايم.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه کليه اقدامات صورت گرفته توسط کارکنان ايراني انجام شده است، بيان کرد: در اين رابطه هم اکنون مسئولان شرکت بوتاش ترکيه در ايستگاه مرزي بازرگان حاضر هستند و آنها بر انجام کليه فعاليت ها نظارت کامل داشته اند.

مدير منطقه مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز، با شاره به اينکه در فصول گرم سال به طور متوسط روزانه 10 ميليون متر مکعب گاز به ترکيه صادر مي شود، گفت: پيش بيني اين است که با توجه به قطع شدن چند روزه گاز، طي 2 روز آينده حجم صادرات گاز به 20 تا 22 ميليون متر مکعب در روز افزايش پيدا بکند.

وي در ادامه با بيان اين که عمليات جوشکاري و راديو گرافي برخي درزهاي ايجاد شده در محل اتصالات ايستگاه اندازه گيري گاز بازرگان 21 ساعت روزدتر از زمان مقرر پايان پذيرفته است، افزود: براي انجام اين عمليات 96 ساعت زمان پيش بيني شده بود که با تلاش جمعي تيم عملياتي منطقه 8 اين مهم 75 ساعت زودتر از موعد مقرر انجام شد.

لقماني همچنين از پايان عمليات بازرسي سيستمهاي اندازه گيري (تيوب کلينيگ) در ايستگاه اندازه گيري گاز بازرگان در مدت زماني کمتر از پنج روز خبرداد و اظهار داشت: با توجه به وجود پنج مسير موازي خط لوله گاز در منطقه 8 براي بازرسي سيستم هاي اندازه گيري مدت زماني نزديک به 10روز پيش بيني شده بود که اين مهم نيز در زماني کمتر از پنج روز پايان يافت.

مديرمنطقه 8 عمليات انتقال گاز با بيان اينکه عمليات تيوب کلينيگ براي نخستين بار و بدون کمک نيروهاي خارجي در کشور انجام شده است،توانمندي نيروهاي ايراني را در انجام اين عمليات دقيق و حساس قابل ستايش خواند.

به گفته وي هم اکنون هوازدايي و رقع نشتي هاي احتمالي پايان يافته و با حصول اطمينان کامل از سلامت خط لوله انتقال گاز ايران به ترکيه، صادارت گاز به اين کشور مجددا از سرگرفته  شد.

به پايه اين گزارش، با مشاهده معدودي درز ايجاد شده و راديو گرافي در محل جوشکاري اتصالات ايستگاه اندازه گيري گاز بازرگان (در مرز ايران و ترکيه) با هدف جلوگيري از بيشتر شدن شکاف، با اطلاع و هماهنگي قبلي با شرکت بوتاش ترکيه، جريان گاز ايران به کشور ترکيه از دوشنبه گذشته قطع شده بود.

 
سه‌شنبه 1/2/1388

انعقاد قرارداد خريد تجهيزات گازي ميان شركت ملي گاز ايران و شركت بايرن گاز، بازتاب متفاوتي در رسانه‌هاي جهان داشته است. بر اساس اين قرارداد شركت بايرن گاز آلمان، (سازنده تانك‌هاي گازي) ايستگاه‌هاي سوخت‌گيري خودروهاي گازي موجود در ايران را بازسازي مي‌كند و گسترش مي‌دهد. به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، پايگاه اينترنتي راديو صداي آلمان نوشت: اکنون محافل اقتصادي آلمان ورود «بايرن‌گاز» را نشانه آن مي‌دانند که تغيير لحن ديپلماتيک تهران و واشنگتن، راه همکاري‌هاي اقتصادي ايران و اروپا را به تدريج هموار خواهد کرد...


انعقاد قرارداد خريد تجهيزات گازي ميان شركت ملي گاز ايران و شركت بايرن گاز، بازتاب متفاوتي در رسانه‌هاي جهان داشته است. بر اساس اين قرارداد شركت بايرن گاز آلمان، (سازنده تانك‌هاي گازي) ايستگاه‌هاي سوخت‌گيري خودروهاي گازي موجود در ايران را بازسازي مي‌كند و گسترش مي‌دهد. به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، پايگاه اينترنتي راديو صداي آلمان نوشت: اکنون محافل اقتصادي آلمان ورود «بايرن‌گاز» را نشانه آن مي‌دانند که تغيير لحن ديپلماتيک تهران و واشنگتن، راه همکاري‌هاي اقتصادي ايران و اروپا را به تدريج هموار خواهد کرد.

از سوي ديگر، روزنامه‌ تايمز مالي آلمان، روز پنجشنبه (16 آوريل) به نقل از سخنگوي شرکت بايرن‌گاز (سازنده تانک‌هاي گازي) نوشت که دفتر اين شرکت در تهران گشايش يافته است.

به گزارش تايمز مالي، همکاري بايرن‌گاز با ايران قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد را نقض نمي‌کند، اما ممکن است زمينه‌ اعتراض‌هايي را فراهم سازد.

تايمز مالي مي‌نويسد: «در ماه اوت سال گذشته، اعلام تصميم شرکت اشتاينر آلمان براي فروش تاسيسات تبديل گاز مايع به ايران، در جامعه جهاني اعتراض‌هاي زيادي را برانگيخت.»

دويچه وله راديوي آلمان نيز مي‌افزايد: اروپاييان ايران را به عنوان صاحب دومين ذخاير گاز جهان بديل مناسبي براي تامين نياز خود مي‌دانند، اما تحريم‌هاي فعلي مانع بهره‌برداري از اين موقعيت شده است.

روسيه کوشيده است با استفاده از اين خلأ از طريق همکاري با صنعت گاز ايران، موقعيت خود را به عنوان تامين‌کننده انحصاري گاز اروپا تحکيم کند.

روزنامه تايمز مالي مي‌نويسد: «اگر ايران خودروهاي خود را گازسوز کند، يکي از مشکلات مهم خود را حل کرده است. تامين بنزين خودروها همواره در ايران زمينه‌ساز تنش بوده است. تهران يارانه سنگيني براي بنزين مي‌پردازد و هنوز به‌رغم منابع نفت سرشار خود، به دليل فرسودگي و ضعف توليد پالايشگاه‌هاي داخلي مجبور به وارد کردن بخش عمده‌ آن از خارج است».

ساخت هر پايگاه سوخت‌گيري گازي بين 200‌هزار تا 300‌هزار يورو حدود 300 تا 450‌ميليون تومان، هزينه برمي‌دارد.

در همين شرايط روزنامه اسرائيلي «جرزالم پست» نيز از آلمان به دليل داشتن روابط تجاري با ايران به خصوص توافقنامه جديد گازي دو کشور به شدت انتقاد کرد.

به گزارش مهر، روزنامه اسرائيلي «جورزالم پست» با اشاره به توافقنامه اخير گازي امضا شده بين شرکت آلماني «بايرن گاز» و شرکت ملي گاز ايران، از آلمان به دليل افزايش همکاري‌هاي خود با ايران به شدت انتقاد کرد.

اما فليکس پروست سخنگوي وزارت اقتصاد آلمان در مصاحبه با اين روزنامه گفت: شرکت آلماني بايرن گاز تا اين مرحله از قرارداد خود با شرکت ملي گاز ايران تخلفي نکرده و تجارت اين شرکت با ايران تاکنون يک تجارت سالم بوده است.

خبرگزاري فارس نيز اين گونه نتيجه‌گيري كرد، بر اساس گزارش فارس در شرايطي كه بحران اقتصادي شركت هاي غربي را در مرز تعطيلي و ورشكستگي قرار داده و از سوي ديگر سياست تنش‌زدايي هرچند در عرصه سياست اعلامي آمريكا در دستور كار قرار گرفته است، تمايل شركت هاي غربي براي ورود به بازار ايران افزايش يافته است.

 
چهارشنبه 26/1/1388

 به گزارش روابط عمومي ، صبح روز چهارشنبه مورخ 26/1/88 مدير عامل شركت تركمن گاز در راس هيئتي در محل ساختمان مركزي شركت ملي گاز ايران با معاون وزير نفت و مدير عامل شركت ملي گاز ايران ديدار نمود و مذاكرات في مابين با حضور مديران و كارشناسان ذيربط صورت پذيرفت .

در مذاكرات روز جاري كه فردا نيز ادامه خواهد داشت، موارد فني، عملياتي وتجاري مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت...


 به گزارش روابط عمومي ، صبح روز چهارشنبه مورخ 26/1/88 مدير عامل شركت تركمن گاز در راس هيئتي در محل ساختمان مركزي شركت ملي گاز ايران با معاون وزير نفت و مدير عامل شركت ملي گاز ايران ديدار نمود و مذاكرات في مابين با حضور مديران و كارشناسان ذيربط صورت پذيرفت .

در مذاكرات روز جاري كه فردا نيز ادامه خواهد داشت، موارد فني، عملياتي وتجاري مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت .

در جلسه روز جاري ، مديران و كارشناسان شركت ملي صادرات گاز ايران، امور حقوقي شركت ملي نفت ايران و شركت ملي گاز ايران نيز حضور داشتند.

 
چهارشنبه 2/11/1387

مهندس محمود لقماني با اعلام پايان عمليات تعمير در ايستگاه اندازه گيري صادرات گاز بازرگان در ساعت 15 روز جاري (چهار شنبه 2 بهمن) از آغاز صادرات مجدد گاز ايران به ترکيه خبر داد.مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز بعد از ظهر امروز (چهارشنبه 2 بهمن) افزود: با استناد به نتيجه مثبت عمليات عکسبرداري (X-RAY) عمليات تعمير ايستگاه اندازه گيري صادرات گاز بازرگان در ساعت 15 بعد از ظهر روز جاري پايان يافت و با پايان اين عمليات، انتقال تدريجي گاز به ترکيه نيز آغاز شد...


مهندس محمود لقماني با اعلام پايان عمليات تعمير در ايستگاه اندازه گيري صادرات گاز بازرگان در ساعت 15 روز جاري (چهار شنبه 2 بهمن) از آغاز صادرات مجدد گاز ايران به ترکيه خبر داد.مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز افزود: با استناد به نتيجه مثبت عمليات عکسبرداري (X-RAY) عمليات تعمير ايستگاه اندازه گيري صادرات گاز بازرگان در ساعت 15 بعد از ظهر روز جاري پايان يافت و با پايان اين عمليات، انتقال تدريجي گاز به ترکيه نيز آغاز شد.

لقماني تصريح کرد: هم اکنون گاز با فشار کمي در داخل خط لوله صادراتي گاز ايران به ترکيه جريان دارد اما با فشار افزايي تدريجي که صورت مي گيرد، حجم انتقال گاز به ترکيه نيز به تدريج افزايش خواهد يافت و روند صادرات گاز به روال عادي خود برخواهد گشت. 
چهارشنبه 2/11/1387

به علت تعميرايستگاه تقويت فشار گاز بازرگان، جريان گاز صادراتي ايران به كشور تركيه قطع شد.به گزارش روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز، مهندس محمود لقماني مدير منطقه 8 با بيان اين خبر گفت: اين قطعي گاز با هماهنگي قبلي با شركت بوتاش تركيه انجام شده و نيروهاي تلاشگر منطقه 8 عمليات انتقال گاز، در تلاشند تا ظرف 24 ساعت آينده عمليات تعمير ايستگاه بازرگان پايان يافته و صادرات گاز به اين كشور به روند عادي برگردد...


به علت تعميرايستگاه تقويت فشار گاز بازرگان، جريان گاز صادراتي ايران به كشور تركيه قطع شد.به گزارش روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز، مهندس محمود لقماني مدير منطقه 8 با بيان اين خبر گفت: اين قطعي گاز با هماهنگي قبلي با شركت بوتاش تركيه انجام شده و نيروهاي تلاشگر منطقه 8 عمليات انتقال گاز، در تلاشند تا ظرف 24 ساعت آينده عمليات تعمير ايستگاه بازرگان پايان يافته و صادرات گاز به اين كشور به روند عادي برگردد.وي افزود: براي انجام عمليات تعمير ايستگاه بازرگان از شركت بوتاش تركيه 72 ساعت زمان درخواست شده است.

مهندس لقماني اظهار داشت: با وجود بارش برف سنگين و برودت هوا درمنطقه عملياتي ايستگاه تقويت فشار گاز بازرگان نيروهاي عملياتي منطقه در تلاشند اين تعميرظرف 24 ساعت آينده پايان يافته و گاز با ظرفيت روزانه 12 تا 15 ميليون متر مكعب به كشور همسايه( تركيه) انتقال داده شود.

شايان ذكر است طرح صادرات گاز طبيعي ايران به تركيه در سال 1996 ميلادي با شركت بوتاش تركيه منعقد و مراحل اجرايي آن پس از 5 سال، در 10 دسامبر سال 2001 برابر با 19 آذرماه سال 1380 آغاز شد.

 
سه‌شنبه 3/10/1387

هيئت پارلماني روسيه به رياست حافيظ ساليخوف با مهندس رمضاني معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران ديدار و گفت و گو كرد.به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، اين ديدار كه به منظور مذاكره در مورد همكاري هاي ايران و روسيه در زمينه انرژي و گاز بود با حضور جمعي از اعضاي پارلمان و شركت هاي خصوصي كشور روسيه و همچنين مديران شركت ملي گاز ايران برگزار شد.

مهندس رمضاني در اين نشست ضمن خوش آمد گويي به هيئت مزبور و برشمردن امكانات و توانايي هاي شركت ملي گاز ايران از همكاري هاي فني، علمي و تحقيقاتي كه بين شركت هاي روسي و شركت ملي گاز ايران برقرار شده اظهار رضايت نمود....

ادامه مطلب...


هيئت پارلماني روسيه به رياست حافيظ ساليخوف با مهندس رمضاني معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران ديدار و گفت و گو كرد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، اين ديدار كه به منظور مذاكره در مورد همكاري هاي ايران و روسيه در زمينه انرژي و گاز بود با حضور جمعي از اعضاي پارلمان و شركت هاي خصوصي كشور روسيه و همچنين مديران شركت ملي گاز ايران برگزار شد.

مهندس رمضاني در اين نشست ضمن خوش آمد گويي به هيئت مزبور و برشمردن امكانات و توانايي هاي شركت ملي گاز ايران از همكاري هاي فني، علمي و تحقيقاتي كه بين شركت هاي روسي و شركت ملي گاز ايران برقرار شده اظهار رضايت نموده و افزود: با توجه به پتانسيل هاي موجود بين دو كشور اميد است اين همكاري ها گسترش يابد. وي همچنين بر توسعه همكاري هاي راهبردي بين دو كشور در زمينه انرژي و گاز تاكيد كرد.

ساليخوف هم در ادامه به اهميت ذخاير و توليد نفت و گاز دو كشور اشاره نمود و بر گسترش اين همكاري ها خصوصاً در وضعيت بحران و ركود اقتصادي بوجود آمده در دنيا تاكيد كرد و اظهار داشت: روسيه مايل به گسترش اين روابط بالاخص در زمينه انرژي و گاز مي باشد.

در ادامه اين نشست مديران شركت ملي گاز ايران در مورد پيشرفت توافقات به عمل آمده گزارشاتي را ارايه كردند.

شايان ذكر است مقرر گرديد توافقات و همكاري هايي كه در قالب تفاهم نامه بين ايران و روسيه در زمينه هاي فني، علمي و تحقيقاتي ، خريد تجهيزات و بويژه مخازن زيرزميني ذخيره سازي گاز با شركت هاي روسي به عمل آمده مورد پيگيري قرار گرفته واجرايي شود.

در پايان ساليخوف از مهندس رمضاني براي بازديد از روسيه وايالت تاتارستان دعوت رسمي به عمل آورد.

 
شنبه 23/6/1387

شركت گاز ترانسيرا برزيل ديروز در بيانيه اي اعلام كرد : بحران سياسي در بوليوي موجب شده است تا عرضه گاز طبيعي اين كشور به برزيل 55 درصد كاهش يابد.

ادامه مطلب....


شركت گاز ترانسيرا برزيل ديروز در بيانيه اي اعلام كرد : بحران سياسي در بوليوي موجب شده است تا عرضه گاز طبيعي اين كشور به برزيل 55 درصد كاهش يابد.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران به نقل از شين هوا، در اين بيانيه اختلال در روند صادرات گاز، خط و لوله جنوب شرق بوليوي علت كاهش صادرات گاز اين كشور به برزيل اعلام شده است.

برزيل روزانه نزديك به شصت ميليون مترمكعب گاز طبيعي نياز دارد كه نيمي از آن از جانب بوليوي تامين مي شود. علت اين اختلال و اينكه از خرابكاري ناشي مي شود يا مشكلات فني هنوز مشخص نيست .

وزير صنايع و معادن برزيل با كارشناسان و گروه هاي فني شركت گاز و نفت پتروپاس ديدار كرده است تا اقدامات احتمالي درباره كاهش صادرات گاز به اين كشور را بررسي کند.

 
سه‌شنبه 29/5/1387

شرکت صنايع گاز ابوظبي در حال مطالعه طرح اوليه توسعه ميدان گاز ترش فراساحلي «هيل» بدون حضور شرکت هاي خارجي است.  

ادامه مطلب ....


شرکت صنايع گاز ابوظبي در حال مطالعه طرح اوليه توسعه ميدان گاز ترش فراساحلي «هيل» بدون حضور شرکت هاي خارجي است.  

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز به نقل از خبرگزاري رويترز، نشريه ميد چاپ لندن در جديدترين شماره خود گزارش داد: شرکت صنايع گاز ابوظبي (جاسکو)، زيرمجموعه شرکت ملي نفت ابوظبي (ادنوک) هم اکنون در حال بررسي اجراي طرح مطالعاتي خود براي توسعه و بهره برداري از ميدان فراساحلي گاز ترش «هيل» است.

يک مقام اجرايي نزديک به «جاسکو» در اين باره گفت: اين شرکت در حال انجام کارهاي اوليه است اما با هيچ پيمانکار بين المللي درباره اين طرح گفت و گو نکرده است و احتمالا کار مهندسي و طراحي اوليه اين طرح بدون مشارکت طرف هاي خارجي در امارات صورت گيرد.

اين نشريه همچنين مي افزايد: اگرچه ميدان «هيل» در حوزه فعاليت «شرکت عمليات هاي خشکي ابوظبي» است اما پيش بيني مي شود توسعه اين پروژه توسط شرکت «جاسکو» صورت گيرد.

بنابر پيش بيني هاي موجود، به نظر مي رسد توليد گاز از اين ميدان به 500 ميليون فوت مکعب در روز برسد.

بنابر اين گزارش، دو شرکت ملي نفت ابوظبي (ادنوک) و «کونوکوفيليپس» ماه ميلادي گذشته قراردادي را براي توسعه ذخاير گاز ترش در ميدان خشکي «شاه» امارات به امضا رساندند.

گفتني است گاز ترش به طور بالقوه سطوح بالايي از ماده هيدروژن سولفيد را در خود جاي داده است که توليد گاز از آن را خطرناکتر و گرانتر از ميدان هاي معمول گازي مي سازد.

همچنين «جاسکو» ماه مه سال جاري اعلام کرده بود که حدود 25 ميليارد دلار در برنامه هاي پالايش گاز و خطوط لوله براي تامين نياز روزافزون امارات به گاز سرمايه گذاري مي کند.

شرکت ملي نفت ابوظبي (ادنوک) و شرکت هاي شل، توتال و پارتکس به ترتيب 68، 15، 15 و 2 درصد از سهام شرکت صنايع گاز ابوظبي (جاسکو) را در اختيار دارند.


 
سه‌شنبه 29/5/1387

ترکيه ابراز اميدواري کرد که توافق نامه گازي تهران - آنکارا در مدت يک ماه ديگر نهايي شود.

ادامه مطلب ...


ترکيه ابراز اميدواري کرد که توافق نامه گازي تهران - آنکارا در مدت يک ماه ديگر نهايي شود.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز به نقل از سايت خبري روزنامه حريت ترکيه، «هلمي گولر» وزير انرژي ترکيه امروز دوشنبه در کنفرانسي خبري با تاکيد بر اينکه کارهاي فني اين توافق نامه در دست انجام است، گفت که تا دو هفته آينده به ايران سفر خواهد کرد و احتمالا «علي باباجان» وزير امور خارجه ترکيه نيز وي را در اين سفر همراهي مي کند.

مقامات ترکيه روز پنجشنبه گذشته در شهر استانبول ميزبان محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري کشورمان بود که حاصل آن امضا پنج سند همکاري ميان مقام هاي عالي رتبه دو کشور بود.

وزير انرژي ترکيه اضافه کرد: تلاش ها را براي نهايي سازي اين توافق نامه در مدت اين يک ماه ادامه مي دهيم.

گولر در ادامه اذعان داشت: ترکيه مطالعات فني توليد گاز طبيعي را از ميدان گازي پارس جنوبي ايران به پايان رسانده و براي تهران ارسال کرده و قرار است پاسخ آن را در تاريخ 21 ماه جاري ميلادي، اوت (31 مرداد) دريافت کنيم.

گولر همچينن با رد اظهارنظرها درباره اينکه فشارهاي آمريکا موجب دست نيافتن ايران و ترکيه به توافق گازي در مدت سفر رييس جمهوري ايران به ترکيه شد، خاطر نشان کرد: ما کشوري مستقل هستيم و در اينجا منافع کشور خود را مي بينيم.

وزير انرژي ترکيه تاکيد کرد: ما بايد سرمايه گذاري هايي براي تامين امنيت عرضه انرژي کشورمان انجام دهيم.

گفتني است در سفر پنجشنبه گذشته محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري کشورمان به ترکيه پنج سند همکاري ميان مقام هاي عالي رتبه دو کشور امضا شد.

سفر رئيس جمهور ايران به ترکيه در راستاي گسترش روابط دوجانبه ميان ايران و ترکيه در زمينه هاي مختلف از جمله انرژي انجام شد و بيانيه مشترکي نيز ميان وزارتخانه هاي نيرو و نفت ايران با وزارت انرژي و منابع طبيعي ترکيه صادر شد.

شايان ذکر است بر اساس توافق هاي صورت گرفته بين وزارت نفت ايران و وزارت انرژي و منابع طبيعي ترکيه، مشارکت ترکيه در توسعه ميدان گازي پارس جنوبي، احداث مشترک نيروگاه هاي آبي و گازي در خاک ايران و ترکيه، احداث خطوط لوله انتقال گاز ايران به ترکيه و انتقال گاز ترکمنستان به ترکيه از قلمرو ايران نيز مطرح شده است.

 
چهارشنبه 23/5/1387

خط لوله انتقال از باکو- جيحان به وسيله گروه هاي خرابکار در خاک ترکيه منفجر شد.

ادامه مطلب ...


خط لوله انتقال از باکو- جيحان به وسيله گروه هاي خرابکار در خاک ترکيه منفجر شد. در اين زمينه رئيس پيشين شرکت دولتي نفت جمهوري آذربايجان موسوم به سوکار که اين روزها رئيس کانون پژوهش هاي اقتصادي-سياسي در اين کشور است، گفت: بايد با تدابير فوري از گسترش تهديدات امنيتي براي خط لوله انتقال گاز باکو - تفليس - جيحان بويژه از سوي پ.ک.ک. پيشگيري کرد.

ثابت باقراف در گفتگو با خبرگزاري dayaz گفت: وقوع انفجار در بخش ترکيه اي خط لوله انتقال نفت آذربايجان از مسير باکو - جيحان اين احتمال را افزايش داده است که روسيه و پ.ک.ک در آينده هم براي طرح هاي انتقال نفت و گاز جمهوري آذربايجان در خاک اين کشور گرجستان و ترکيه خطراتي را به وجود آورند.

وي افزود: مقامات ترکيه و قفقاز جنوبي بايد از هم اکنون براي جلوگيري از گسترش دامنه تهديدات موجود دست به کار شوند.

کارشناسان امنيتي و نظامي، پيش از ساخت خط لوله انتقال نفت جمهوري آذربايجان از مسيرباکو - جيحان درباره بروز ناامني در طول مسير اين خط لوله، به ويژه در خاک ترکيه هشدار داده بودند.

از سوي ديگر به گفته کارشناسان اگر چه گروه پ ک ک توسط اتحاد جماهير شوروي تاسيس شد، اما اکنون آمريکا از اين گروه حمايت مي کند.

گروه حزب کارگران کردستان ترکيه (پ. ک.ک.) مسوليت انفجار در خط لوله نفت باکو - تفليس - جيحان را برعهده گرفته است.

خط لوله باکو - تفليس - جيحان که عمليات احداث آن در سال 2005 به پايان رسيد، از آذربايجان آغاز شده و از طريق گرجستان به ساحل مديترانه در ترکيه مي رسد.

 
سه‌شنبه 8/5/1387

پارلمان بلغارستان توافقنامه دولت اين کشور با روسيه در باره اجراي پروژه خط لوله گازي «جريان جنوبي» را تصويب کرد.

ادامه مطلب...

14:30 ( سه شنبه 8 مرداد 1387)


پارلمان بلغارستان توافقنامه دولت اين کشور با روسيه در باره اجراي پروژه خط لوله گازي «جريان جنوبي» را تصويب کرد.
به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز به نقل از خبرگزاري ريانووستي، «ايگور اسچين» معاون نخست وزير بلغارستان ديروز (دوشنبه) اعلام کرد که پارلمان اين کشور توافقنامه پروژه ساخت خط لوله گازي جريان جنوبي (South Stream) را تصويب کرد. بنابر اين گزارش، قرار است از اين خط لوله، گاز طبيعي به جنوب اروپا عرضه شود.
ارزش پروژه خط لوله «جريان جنوبي» 14 ميليارد دلار است که پيش بيني مي شود سالانه 30 ميليارد متر مکعب گاز از آسياي مرکزي و روسيه از ميان درياي سياه به بالکان و ديگر کشورهاي اروپايي انتقال يابد.بر اساس برنامه زمانبندي شده، اولين عرضه گاز طبيعي به وسيله اين خط لوله از سال 2013 آغاز خواهد شد. اين پروژه کشورهاي بلغارستان،مجارستان، ايتاليا و يونان را نيز در بر مي گيرد.
معاون نخست وزير بلغارستان تصريح کرد: روسيه و بلغارستان توافقنامه اجراي اين پروژه را در روز 17 ژانويه سال جاري امضا کرده بودند.
شرکت گازپروم روسيه در حال اجراي پروژه جريان جنوبي با همکاري شرکت «اني» ايتالياست.


 
 
 

 
شنبه 8/4/1387

با بهره برداري از خط لوله 36 اينچ مياندوآب به تبريز، امسال مشکلي در ارسال گاز صادراتي به ترکيه نخواهيم داشت.
به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران ، خط لوله مياندوآب – تبريز تا پايان شهريور ماه امسال به بهره برداري خواهد رسيد.

ادامه مطلب ...

14:45 ( شنبه 8 تير1387)


با بهره برداري از خط لوله 36 اينچ مياندوآب به تبريز، امسال مشکلي در ارسال گاز صادراتي به ترکيه نخواهيم داشت.
به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران ، خط لوله مياندوآب – تبريز تا پايان شهريور ماه امسال به بهره برداري خواهد رسيد. سيد رضا کسايي زاده که امروز (هشت تير ماه 1387)براي بازديد از نحوه پيشرفت اين پروژه به استان آذربايجان شرقي سفر کرده بود در جمع مجري و فعالان اين پروژه، تاکيد کرد: بهره گيري از اين خط لوله ، به افزايش پايداري جريان صادرات گاز طبيعي به ترکيه کمک مي کند و به دليل تاثيري که در عمل به تعهدات صادراتي ايران دارد ، از اولويت برخوردار است.
وي افزود : شركت مهندسي و توسعه گاز ايران تا اوايل آذر، عمليات ساخت ايستگاه تقويت فشار تكاب را به اتمام مي رساند. بدين ترتيب خط مياندوآب- تبريز در زمستان امسال با ظرفيت كامل در مدار قرار خواهد گرفت .
كسايي زاده در اين سفر ضمن بررسي عوامل موثر اجراي سريع تر اين پروژه تاكيد كرد:  اهميت زمان باعث نمي شود تا ذره اي نسبت به كيفيت اجراي پروژه تخفيف قائل شويم.
بر اساس اين گزارش، خط لوله مياندوآب- تبريز به موازات خط لوله 20 اينچ در مسير تبريز به مياندوآب احداث مي شود ولي جريان انتقال گاز در آن برعكس خط لوله موجود است که بخش عمده ظرفيت آن به تامين گاز صادراتي اختصاص مي يابد.خط مياندوآب به تبريز بخشي از خط سوم آذربايجان است كه اجراي آن از سال 1384 آغاز شده است.
اين گزارش مي افزايد، خط انتقال سوم آذربايجان با هدف تامين گاز مورد نياز استان هاي غرب و شمال غربي كشور طراحي شده و پس از برداشت از ساوه توسط خطوط لوله 48 اينچ ، 42اينچ، 40 اينچ تا ايستگاه ابراهيم آباد مياندوآب ادامه داشته و در آن نقطه به دو شاخه 30 اينچ ( جهت تامين گاز آذربايجان غربي ) و 36 اينچ براي تامين گاز استان آذربايجان شرقي و صادرات به تركيه طراحي شد.
پروژه خط انتقال گاز 36 اينچ مياندو آب – تبريز توسط شركت گاز استان آذربايجان شرقي در دو فاز مياندوآب به عجب شير و عجب شير به تبريز جمعاً 164 كيلومتر با فشار اسمي 1050 پوند بر اينچ مربع احداث مي¬شود. اين خط لوله تاكنون 75درصد پيشرفت اجرايي داشته است .
لازم به ذكر است اين پروژه با اعتباري بالغ بر 110 ميليارد تومان آغاز شده است.
براساس اين گزارش، در اين بازديد عليرضا غريبي ، علي اصغر سهيلي پور و مصطفي كشكولي از اعضاي هيات مديره شركت ملي گاز ايران حضور داشتند. در جريان اين بازديد نشست مشتركي با حضور مدير عامل و هيات مديره شركت ملي گاز ايران ، با مديران عامل شركت هاي گاز استان هاي آذربايجان شرقي ، آذربايجان غربي و اردبيل برگزار شد. گفتني است در اين برنامه از ايستگاه ابراهيم آباد، چادر تست عمليات، محل اجراي عمليات جوش و دفن و كارخانه توليد كمپرسور سي . ان . جي و ايستگاه تقويت فشار منطقه 8 عمليات انتقال گاز بازديد كردند.

 
يكشنبه 26/3/1387

صادرات گاز طبيعي به کشور جمهوري خودمختار نخجوان پس از چند ساعت قطعي گاز مجدداً از سرگرفته شد.
به گزارش روابط عمومي منطقه هشت انتقال گاز ايران، محمود لقماني مدير اين منطقه با بيان اين مطلب، گفت: در راستاي بهبود سيستم انتقال گاز صادراتي و افزايش ضريب اطمينان صادرات اجراي سيستم PIPING و نصب تجهيزات جديد در تاسيسات اندازه گيري گاز  جلفا فعاليت هايي در تاسيسات اين منطقه عملياتي آغاز شد که در نهايت پس از چند ساعت کار پر فشار توسط متخصصان منطقه هشت عمليات گاز ايران با موفقيت به پايان رسيد.

ادامه مطلب ...

11:10 ( يكشنبه 26 خرداد 1387 )


صادرات گاز طبيعي به کشور جمهوري خودمختار نخجوان پس از چند ساعت قطعي گاز مجدداً از سرگرفته شد.
به گزارش روابط عمومي منطقه هشت انتقال گاز ايران، محمود لقماني مدير اين منطقه با بيان اين مطلب، گفت: در راستاي بهبود سيستم انتقال گاز صادراتي و افزايش ضريب اطمينان صادرات اجراي سيستم PIPING و نصب تجهيزات جديد در تاسيسات اندازه گيري گاز  جلفا فعاليت هايي در تاسيسات اين منطقه عملياتي آغاز شد که در نهايت پس از چند ساعت کار پر فشار توسط متخصصان منطقه هشت عمليات گاز ايران با موفقيت به پايان رسيد.
لقماني ادامه داد: اين عمليات توسط پرسنل منطقه 8 عمليات انتقال گاز به صورت شبانه روزي هفت ساعت زودتر از زمان پيش بيني شده در تاسيسات اندازه گيري و صادرات گاز جلفا واقع در منطقه صفر مرزي در کشور اجرا و مورد بهره برداري قرار گرفت.
وي حجم گاز صادر شده به جمهوري نخجوان را حدود 500 هزار متر مکعب در روز عنوان کرد و افزود: صادرات گاز طبيعي به اين کشور با توجه به توافق هاي صورت گرفته به مرور افزايش خواهد يافت.
بر اساس اين گزارش، وسعت جغرافيايي منطقه هشت انتقال گاز ايران در استان هاي آذربايجان شرقي(45کيلومتر) ، آذربايجان غربي( 37 کيلومتر) اردبيل ( حدود 18 کيلومتر) ، گيلان(14کيلومتر) و قسمت هايي از استان هاي زنجان و کردستان است.
اين گزارش مي افزايد، طول خطوط انتقال فشار قوي موجود در منطقه هشت انتقال گاز حدود 3365 کيلومتر و تعداد ايستگاه هاي فعال در اين منطقه 9 ايستگاه است.

 
يكشنبه 19/3/1387

در حال حاضر(خرداد87) قيمت هر تن گوگرد صادراتي کشور به بيش از 800 دلار افزايش يافته که در مقايسه با قيمت هاي سال گذشته حدود 65درصد افزايش در بازارهاي بين المللي را نشان مي دهد.
به گزارش واحد بازاريابي و صادرات شرکت بازرگاني گاز ايران، در طي دو ماه ابتدايي سال 1387 ميزان گوگرد کلوخه فروخته شده توسط اين شرکت به بيش از 110 هزار تن رسيده که ارزش اين ميزان گوگرد صادر شده به بيش از 65 ميليون دلار برآورد مي شود.

ادامه مطلب ...

10:00 ( يكشنبه 19 خرداد 1387 )


در حال حاضر(خرداد87) قيمت هر تن گوگرد صادراتي کشور به بيش از 800 دلار افزايش يافته که در مقايسه با قيمت هاي سال گذشته حدود 65درصد افزايش در بازارهاي بين المللي را نشان مي دهد.
به گزارش واحد بازاريابي و صادرات شرکت بازرگاني گاز ايران، در طي دو ماه ابتدايي سال 1387 ميزان گوگرد کلوخه فروخته شده توسط اين شرکت به بيش از 110 هزار تن رسيده که ارزش اين ميزان گوگرد صادر شده به بيش از 65 ميليون دلار برآورد مي شود.
براساس اين گزارش، در حال حاضر کشورهاي هند، چين و پاکستان از مهم ترين خريداران گوگرد صادراتي کشور هستند که گوگرد صادراتي از طريق اسکله هاي بندرعباس و بندر عسلويه به خريداران تحويل داده مي شود.
برپايه اين گزارش، يکي از فعاليت هاي صادراتي شرکت بازرگاني گاز ايران، صادرات گوگرد توليدي شرکت هاي پالايش شهيد هاشمي نژاد (خانگيران) و مجمتمع گازي پارس جنوبي است که اين عمليات به روش هاي «FOB »، «EXW» و «FOT» صورت مي پذيرد.
اين گزارش حاکي از آن است که با بهره برداري از پالايشگاه گاز ايلام، تا دو ماه آينده گوگرد دانه بندي شده اين شرکت پالايشي نيز توسط شرکت بازرگاني گاز ايران به خريداران بازارهاي بين المللي عرضه خواهد شد.
گفتني است، شرکت بازرگاني گاز ايران از بهمن ماه سال گذشته به صورت مستقل صادرات و فروش گوگرد توليد شده در پالايشگاه هاي گاز شهيد هاشمي نژاد (خانگيران) و مجتمع گازي پارس جنوبي را عهده دار شده

 
12345678910>>>


مجری سایت : شرکت سیگما